Jump to content
Veriu Forum

g°n

Admin
 • Content Count

  1,311
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

Everything posted by g°n

 1. Nuk po talleshe kur e the ket siper?:D
 2. Duhet ta keni vene re gjithe keto qe FYROM (Former Yugoslavia Republik of Macedonia) ka hedhur nje enciklopedi ku shqiptaret i quan si njerez te ardhur nga mali dhe qe jane popull i ardhur nga mesjeta (1400-1500). Kesaj here u mbush theshi sepse kjo nuk eshte hera e pare qe "Maqedonia" guxon te diskriminoje shqiptaret. Ju si e mendoni? A duhet ndare "Maqedonia"?
 3. hahaha fiksim Nuk eshte pune fiksimi po ceshtje konsumi per perdoruesit. Jo te gjithe njohin Jimmy Hendrix, Jim Morrison ose legjenda te tjera te Rock'nRoll-it.
 4. E pikerisht ai MIKU eshte e gjithe problemi i shqiptareve qe akoma nuk e kuptojne qe gjerat me mik jane ne dem te gjithe neve.
 5. He per fat te keq ka edhe nga kjo natyre sic eshte veriu i shqiperise, qe martesa mund te jete si nje clirim.
 6. Me ne fund eshte ne pepunim e siper ligji per provimin e shtetit i cili sa per fillim do te mbuloje vetem 10 dege me te rendesishme, sic jane shendetesia (mjekesia, farmacia etj..) dhe inxhenjeria (Arkitektura, inxhenjeria civile, ndertimore etj..). Me futjen e provimit te shtetit askush nuk mund ta ushtroje zanatin si profesionist pas studimeve. Pra te gjithe ata persona qe kane paguar nen dore per diploma universitare (dhe skane as te mesmen) tashme duhen te perballen me barrieren e e fundit qe sipas te dhenave do te jete nje provim i kompjuterizuar per te evituar rryshfetet. Evetmja gje qe uroj eshte qe ishalla ky provim do te arrije me ne fund te perzgjedhe ajken e trurit shqiptare.
 7. Ne fakt, ka disa kufizime. Nuk e besoj se jeta e te dy partenereve eshte sic ishte mepare. Ka (shume) disa gjera qe kushtet dhe rrethanat e i detyrojne partneret te kufizohen. Te marrim nje shembull banal i cili eshte ai me i dukshem nga te gjithe. Nese mepare dilje nga shtepia dhe nuk doje t'ja dije per asgje, ku mund te ishe me shoket vedalle andej kendej pa e vrare mendjen per shtepine sepse ke babane qe merret me te tilla gjera. Kjo situate ndryshon pas marteses aq me shume nese ti shkon te jetosh vetem. Martesa sjell padiskutim kufizime sipas meje.
 8. Ky fenomen perdoret shume si nga shtetet ashtu edhe nga mediat ndaj eshte e veshtire te besohet. Un kam pare programe ne favor dhe kunder ketyre fenomeve "jashtokesore" .ndaj gjithsejcili ka menimin e vet. Per vete po nuk e pashe nuk e besoj!
 9. Komunist, e vetmja menyre per ta kaluar me qyl :lol:
 10. Kuriozitete per macet: 1. Zemra e nje maceje rreh 110/140 here ne minute 2. Macet jane aq fleksibel sepse brinjet me kurrizin jane te lidhur me ane te muskujve dhe jovetem me legamente. 3. Nje mace merr fryme rreth 26 here ne minute. 4. Shtylla kurrizore e maces eshte nje mekanizem qe mund te sillet nga te gjitha anet si tek gjarpri. 5. Gjitaret kane vetem dy lloj grupe gjaku A dhe B. 6. Ato mund te shikojne shume mire me 1 te 6-ten e drites krahasuar me ate qe i nevojitet njeriut. 7. Nje sy i tyre mund te shikoje deri ne 250° ndersa te dy shikojne me 180°. 8. Ngjashmeria mes maces dhe njeriut ne shikim eshte se te dy shikojne ne menyre binoculare (me te dy). 9. Macet nuk shikojne vetem bardhe e zi sic mendohej, ato mund te shikojne jeshilen dhe blu-ne, mendohet se shikojne edhe te kuqen. 10. Ato mund te dallojne format e objekteve si rethore, kateror, drejtkendesh biles edhe nje forme piate nga ajo tridimensionale.
 11. Po te ishte fjala se cfare pelqen femra tek 1 mashkull do e kisha nje pergjigje :D por per cfare nuk i pelqen vallahi kjo varet nga natyra :P
 12. Kjo teme mban ere si fillim. Kjo e programatorit sikur nuk me bindi sepse pordha mund te dali edhe butonin ESC :D
 13. Greqia ka probleme me Maqedonine, Turqine, Shqiperine me pak fjale me te gjitha shtetet qe e rrethojne. Greqia ka avntazhin se eshte e integruar ne BE dhe NATO ndaj ajo po shfrytezon ne te gjitha menyrat e mundeshme fqinjet per te perfituar dicka nga ato ne kembim te integrimeve euro-atlantike. Sic e keni pare dhe ne Top-channel nese nje TV i huaj apo aq me keq shqiptare do te bente ndonje reportazh per tokat e cameve ne zonat banonin camet, thirrej menjehere sherbimi sekret dhe policia greke per te mbajtur nen kontroll trupen televizive. Biles as vete camet nuk mund te pronuncoheshin per shkak te frikes dhe terrorit qe ishte mbjedhur atje. Ky eshte nje turp per bashkimin europian qe ka ne gjirin e saj nje shtet si greqia.
 14. Sipas meje nuk ka pas asnje lufte kunder pushtuesit aq sa interesi me i madh ka qene se kush do te merrte pushtetin pas luftes. BK u quajt armik tradhetare vetem per faktin qe kjo force te etiketohej si jo-shqiptare ne menyre qe populli te ndiqte Komunistet. Ne fakt sic e ke theksuar edhe me siper ideali komunist erdh si nje forme popullore demokratike qe do te sundonte vendin si ne vendet perendimore. Per popullin ne mase kjo fryme ishte e panjohur, ndaj ishte e njohur vetem nga personat e shkolluar qe e dinin mire se kush ishte komunizmi. Gjate lufte dhe pas saj u eleminuan te gjithe ata qe e kundershtuan organizatat komuniste. Biles, shume nga ata qe moren pjese ne themelimin e partise u eleminuan ne vitet mepas sepse kuptuan se cfare monstereje kishin krijuar ndaj dolen kunder duke u egzekutuar ne menyra te ndryshme per tu bere mepas heronj. Arsyeja sepse lufta mes LANC dhe BK u zhvillua me shume ne jug sesa ne veri lidhet me faktin qe rezistencat e para pro-komuniste u krijuan ne jug. Ndonese ne veri kishte nje perkrahje te gjere te monarkise por mungonte ajo komuniste. Me ndihmen e klerikeve katolik te cilet ishin te informuar se cfare ishte regjimi komunist ata preferuan te mos luftonin pushtuesin gjerman. Sic thote edhe Gjeneral Major Llesh Marash Vata ne nje mledhje te krereve te malsise se madhe, ku nje nga kreret pyet ate:"Marash, po a nuk eshte me mire te luftojme kunder gjermanit se sa kunder komunisteve shqiptare?" - ai i pergjigjet:"Mos u marrosni, se pushtuesi gjerman eshte vetem kalimthi, komunizmi asht fara e keqe". Pra, kishte nje sensibilizim me te madh ne veri se kush ishte komunizmi, fale klerikeve dhe intelektualeve te arsimuar ne perendim sesa ne jug. Ne fakt lufta kunder "antikomunisteve" u shtri nga jugu drejt veriut ashtu sic u "luftua" gjoja kunder pushtuesit.
 15. Armenito do nje kuriozitet? Nje shok i imi nga durresi me tregoi nje here se cfare i kishte treguar gjyshi i tij qe kishte qene partizan. Tha mos u frymezoni nga filmat "partizan-gjerman" sepse realiteti ka qene ndryshe. Tha - kur kalonte nje autokolone gjermane ne dilnim dhe i gjuanim me pushke (5-she) pau pau nja dy her dhe u fshihnim sepse nqs gjermanet do ndalonin te luftonin me ne nuk do te rrezistonim as 5 min kunder armatimeve te tyre. Ndaj LANC ka qene nje organizate kriminale te tipit mafioz qe kishte per qellim marrjen e pushtetit pas largimit te gjermanise. Per sa i perket figurave te LANC domosdo qe ska nga veriu. Nga veriu ka pasur vetem martir qe i kane bere rezistence komunisteve (kujtoj ketu Kryengritjen e Malesise madhe nga arkivi i Veriu.com).
 16. Kush i ben 1 permledhje ksaj re po pertoj me e lexu komplet :D . Padrejtesi jane bere ne te gjitha vendet e botes por proporcionalisht shqiperia ka pasur disfaten me te madhe ne humbjen e trojeve. E megjithate kur ne nuk kishim asnje lloj shteti asokohe cfare mund te prisnim prej shteteve qe na rrethonin pervecse coptimit. Duke pare pozitivisht mund te themi qe per fat jemi kjo qe jena sot sepse mund te mos kishim egzistuar fare. Ne nje kohe kur nuk mund te mbronim trojet si mund te dilnim zot gjenocideve ne kurriz te cameve.
 17. Leje milanin re, merru me interin. Masanej siqerisht, graviteti i futbollit keto vite po sillet rreth kampionatit Spanjoll dhe pak atij Anglez. Italiani, Francezi, Gjermani jane bere si klube te dores se dyte.
 18. Rrofsh per ete kryeveper shqiptare. Eshte nje nder te kesh ne arkivin tone nje veper te tille dhe besoj shume lexues do ta kene me te lehte per ta gjetur
 19. Dikush e quan seks dikush e quan dashuri. Por ku eshte ndryshimi?
 20. Po interesat vetjaka ska dyshim qe ka ktu po un po i referohesha me shume se cfare strategjie politike eshte kjo. Po ti rikthehemi intervistave parazgjedhore Ilir Meta thoshte "Ne do te fitojme" kjo e perseritur neshume emisione televizive. Ne fakt cuditesha se si esht e mundur qe ben nje deklarate te tille nje parti kaq e vogel. Dhe ja surpriza! Lsi i bashkohet qeverisjes, keshtu mund te themi se me te vertete Ilir Meta i fitoi zgjedhjet.
 21. Sic e keni degjuar LSI i i bashkohet qeverisjes Berisha. Por cili eshte qellimi? Cfare do te thote kjo levizje?
×
×
 • Create New...