Jump to content
Veriu Forum

Armend Qushku

Admin
 • Content Count

  293
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

Armend Qushku last won the day on December 26 2014

Armend Qushku had the most liked content!

About Armend Qushku

 • Rank
  President
 • Birthday 07/25/1987

Recent Profile Visitors

5,034 profile views
 1. Pershendetje Z. Erion ekziston e ashtequajtura "ikje e kerthizes" edhe ne mjeksi, por duke qene se u diagnostikohet shumices se personave qe ndjejne dhimbje ne zonen e kerthizes nga mjeksia popullore shpeshhere ngaterrohet me semundje te tjera qe mund te jene infeksione ose infiamacione qe me kuren popullore nuk zgjidh gje pervec se e perkeqeson ate. Aktualisht "ikja e kerthizes" quhet "ernia ombelicale" , ajo mund te jete e permasave te ndryshme , e tille qe mund te mos jete e dallueshme vetem me inspektimin e kerthizes me sy te lire. Zakonisht si shkak per krijimin e saj jane ngritjet e peshave qe bejne te mundur "shqyerjen" ne mes shtresave muskolare te barkut (duke qene pjesa me delikate zona perreth kerthizes). Terapia per erniet eshte nderhyrja kirurgjike . Ato te permasava te vogela mund te zhduken vetvetiu. Me shendet ! A.Q.
 2. MALESI E MADHE : KELMENDI e0UIITQqL-I
 3. Ok, faleminderit ! :D .... Duhet te blej usb apo te instaloj driver? Eshte vetem antene apo jo? pa chip?
 4. Kam degjuar per ket dream box se mund te kriptosh signalin dhe te shikosh kanale pa pasur abonim. Di kush me shume ne lidhje me ket? Eshte nje DVB me sistem operativ unix/linux, arrin te shikoshkanalet e bllokuara te çdo sateliti. Nuk eshte falas , duhet te paguash nje karte çdo muaj si digitalb --- E gjen ne ebay : Dreambox Dreambox is basically a computer that has a Linux operating system on it. The Dreambox looks like any normal tv set top box although in my opinion it looks nicer than most. Software is written that allows the box to act just like a tv reciver plus it can be used as a jukebox, weather centre, email and message centre etc. If you just want to watch Sky UK then get a Sky Digibox and subscription. If you want a lot more with programmes from around Europe and the Middle East and you like fiddling about to get what seems impossible then the Dreambox is for you. If you have a big compact disk collection or like downloading music and are fed up with putting CDs in a player then you can transfer your music to the Dreambox hard drive and sit back and listen for hours. You dont need to know anything about the Linux operating system but you do need to know how to transfer files from your pc. To me, the Dreambox 'club' is the best community in the world. I have met and made many friends around the world via the Dreambox and all of them. well nearly all, are really nice people. However, if you want a Dreambox then be warned, the 500s is a box with limited memory no usb and no hard drive. To get the true functionallity of a Dreambox it is necessary to go for a 600, 7000, 7020 or 7025 model. O Goni si e ka emrin ajo antena direzionale qe ke ti?
 5. Ndërgjegjësim i opinionit për daljen nga Organizata e Konferencës Islamike Konferenca Islamike është një organizatë me karakter të pastër fetar e krijuar nga shtete islamike për promovimin e islamizmit. Karta e OKI-t: http://www.oic-oci.org/is11/english/Charter-en.pdf Duke nënshkruar këtë Kartë shteti shqiptar pranon si mision përhapjen dhe punën në shërbim të islamizmit në Shqipëri dhe vende të tjera të botës, siç e përcakton Karta. Kësisoj anëtarësimi i Republikës së Shqipërisë në OKI bie ndesh me parimin e laicizmit të shtetit shqiptar të përmendur në Kushtetutë dhe në nenin 10, pikat 1 dhe 2: 1. Në Republikën e Shqipërisë nuk ka fe zyrtare. 2. Shteti është asnjanës në çështjet e besimit e të ndërgjegjes (...). Kushtetuta: http://www.pp.gov.al/sq/home/legjislacion/...a-azhurnuar.pdf Janë të lutur juristët, shoqëria civile dhe të gjithë të interesuarit të shqyrtojnë më tej çështjen në fjalë dhe të aktivizohen në ndërgjegjësimin e autoriteteve dhe të shoqërisë shqiptare për daljen e Shqipërisë nga kjo organizatë fetare. Historiku i çështjes Në vitin 1991, qeveria shqiptare nën drejtimin e presidentit të atëhershëm, Ramiz Alisë, vendosi kërkesë për anëtarësim dhe shteti shqiptar u pranua anëtar vëzhgues i Konferencës Islamike. Një vit më vonë, në vitin 1992, nën drejtimin e presidentit Sali Berisha, qeveria shqiptare, pa pëlqimin e dijeninë e popullit si dhe pa shqyrtimin dhe miratimin e Kuvendit, e bëri shtetin shqiptar anëtar me të drejta të plota në Konferencën Islamike. Në bazë të Kushtetutës shqiptare të vitit 1992, neni 7, dhe asaj të vitit 1998, neni 10, e cila është në fuqi dhe sot, qëndrimi i Republikës së Shqipërisë në këtë organizatë fetare shkel laicitetin e shtetit që është vlerë konstante e shtetit modern shqiptar nga pavarësia deri më sot. JASHTË SHQIPËRINË NGA KONFERENCA ISLAMIKE! (dhe cilado organizatë fetare) N.q.s. sot shkelet një e drejtë dhe askush nuk reagon, po nesër çfarë mund të ndodhë?
 6. Velipoje, Shengjin e Tale ne gusht -- XD
 7. Lorik Cana : Ne kombtaren e Shqiperise e meritonin te ishin 80% kosovare !
 8. South Park ne episodet e fundit ka trajtu ket temen e facebook XD .... ka nje vale eleminimesh llogarish qe po ndihet ne facebook.... dmth shkurt : fushaten e kane ndermarre te tjeret XD .... une perpap fjalet rreth e rrotull ^_^ 400.000 perdoruesh shqiptar interneti te gjithe vetem facebook ..... une kam qene rregjistru aty ne fillim te 2007 po tash asht ba si semundje te tanve ... u mbet hatri per pak gja ( si nuk komentove, nuk ngacmove etj..... hehehhe )....
 9. Facebook-u zakonisht i lejon perdoruesit e tij vetem te "çakivizojne" llogarine e tyre , duke mos prekur informacionin e tyre. Kjo mund te behet thjeshte duke3 shkuar ne Facebook Home, Account, Account Settings dhe pastaj Deactivate. Por sikur te donit te eleminoni pergjithnje llogarine tuaj? Facebook-u nuk e publicizon kete metode , pyesim veten perse? Ja se si mund te fshini pergjithnje llogarine tuaj: Menyra e 1 1. Shkoni te adresa http://www.facebook.com/help/contact.php?s...=delete_account pasi keni hyre ne llogarine tuaj. 2.Klikoni te Submit dhe ndiqni udhezimet (kerkojne fjalekalimin dhe kontrollin e spamit me ante te nje kodi) 3. Brenda 14 ditesh , te gjitha postimet tuaja , komentet, informacionet, etj do te fshihen dhe nuk do mund te shikohen me. Menyra e 2 Nese menyra e mesiperme nuk punon per ju , ja tek eshte dhe nje metode alternative. 1. Per t'ù siguruar qe Facebook nuk permban asnje nga informacionet tuaja jetesore ju duhet te hyni ne llogarine tuaj te fshini te gjithe networks , fotot, miqte, mesazhet e marra dhe ato te derguarat, info e kontaktit, dhe çdo gje qe lidh juve me faqen. 2. Shkoni ne fund te faqes dhe klikoni te help e cila do t'ju dergoje ne help center. 3. Tek help center tek opcionet kliko tek delete account. Duhet te jete e 3 ne liste tek opcionet e help; nje liste qe ndodhet ne te djathte te faqes se help center. 4. Ndiqni hapat e metejshem... duke perfshire vendosjen e infove te llogarise tuaj si email, password, dhe captcha. 5. Mos hyni ne llogari per 14 dite rrjesht dhe ajo do te fshihet krejtesisht. Sidoqofte, nese ndryshoni mendje para 14 diteve , duhet vetem te hyni ne llogarine tuaj dhe ajo kthehet automatikisht ne perdorim ! 6. Per te pershpejtuar processin dhe nese hapat e mesiperm deshtuan dergoni email Facebook-ut direkt ne privacy@facebook.com dhe kerkojini atyre qe te fshijne llogarine tuaj. 7. Prisni qe te merrni nje pergjigje me ane te emailit nga Facebook qe ju konfirmon se llogaria juaj eshte fshire ne menyre permanente. Kjo duhet te zgjase disa dite. 8. Nese nuk ju kthejne pergjigje ata te Facebook brenda nje jave , dergojuni email atyre perseri tek privacy@facebook.com. Por edhe tek support@facebook.com dhe info@facebook.com. 9. Me ne fund beni tentativa per te hyre ne llogarine tuaj nje here qe merrni pergjigje nga Facebook. Nese nuk mund te hyni dhe nuk merrni nje mesazh qe ju kerkon te riaktivizoni llogarine tuaj, llogaria juaj e Facebook-ut eshte fshire ne menyre te perhershme . Keshilla *Nese ju doni te jeni te sigurt , ndryshoni contact e-mail ne nje email adress te re dhe pastaj eleminoni adresen tuaj te vjeter nga lista . Pastaj fshini llogarine tuaj. * Per sa i takon faktit se sa thelle shkon ky eleminim i llogarise tuaj eshte e pasigurt: a i mban akoma Facebook informacionin tuaj edhe pse ju keni fshire te gjitha menyrat per te hyre ne te? Paralajmerime * Nese do provoni te rregjistroheni duke perdorur e-mail e meparshem, Facebook do t'ju informoje se kjo adrese eshte ne perdorim. Duhet te rregjistroheni me pare duke perdorur nje email adrese alternative , pastaj te shtoni contact e-mail kur llogaria juaj eshte krijuar. * Fiksojeni mire ne tru se llogarine tuaj nuk do mund ta riktheni me.
 10. Une besoj se nuk qendron problemi tek luajtja me zemer sesa tek aktivizimi i te gjithe lojtareve me skuadrat ku luajta. Pothuajse te gjithe ngrohin stolin gje qe nuk te premton vazhdimesi as ne kombtare. Franca , Rumania, Bosnja dhe Biellorusia kane lojtare shume te rendsishem ne ligat europiane qe jane pothuajse gjithmone ne formacion me skuadrat e tyre.Pastaj nuk mund te krahasohen ligat ku aktivizohen lojtaret tone me ato te skuadrave te tjera ne grup. Po te shikosh ne pergjithesi liga me e mire ku mund te shkojne lojtaret nga kampionati shqiptar eshte ajo ukrahinase, por duhet te kemi parasysh se liga rumune eshte e nje niveli me te larte se ajo e ukrahines. Per Francen eshte e kote4 te harxhosh fjale, ndersa Bosnja e Biellorusia kane lojtare ne bundesligen 1 Gjermane (lojtare te rendesishem qe shenojne dhe jane shtylla te skuadrave te tyre) , ne do te vrisnim per te patur 3-4 lojtare "Aktiv" ne Bundesligen Gjermane,Premier League , Seria A ... Eshte e vertete qe pak faj kane tranieret dhe qe e vetmja menyre loje me Francen mund te jete : 11 lojtare ne mbrojtje (sikurse me Portugaline) . Pastaj mos te harrojme Luksemburgun qe mundi zvicren ne keto kualifikuese, me siguri qellimi i tij eshte te marre pike ndaj Shqiperise .... Dy skenaret me te mundshme jane: Skenari 1 ( Me e mira e mundshme ) Me Francen : 1 barazim ne Tirane dhe humbje Jashte Me Rumanine : 1 fitore ne Tirane dhe barazim Jashte Me Bosnjen : 2 fitore Me Biellorusine : 2 fitore Me Luksemburgun : 2 fitore Gjithsejt 23 pike = Vendi i Pare ose I Dyte Skenari 2 ( Me e keqja e mundshme ) Me Francen : dy humbje Me Rumanine : dy humbje Me Bosnjen : dy humbje Me Biellorusine : 1 barazim dhe humbje jashte Me Luksemburgun : 1 fitore dhe barazim jashte Gjithsejt 5 pike = Vendi i Peste
 11. Skuadrat e grupit D per eleminatoret e Europianit 2012: Franca Rumania Bosnje-Hercegovina Biellorusia Shqiperia Luksemburgu Rezultatet per secilen skuader qe nga fillimi i kualifikimeve per Boterorin 2010 e ne vazhdim : Franca : Sweden 2:3 (1:1) France 20/08/2008 Gothenburg (Miqesore) Austria 3:1 (2:0) France 06/09/2008 Vienna (Kualifikimet per Boterorin) France 2:1 (0:0) Serbia 10/09/2008 Saint-Denis (Kualifikimet per Boterorin) Rumani 2:2 (2:1) France 11/10/2008 Constanta (Kualifikimet per Boterorin) France 3:1 (1:1) Tunisia 14/10/2008 Saint-Denis (Miqesore) France 0:0 Uruguay 19/11/2008 Saint-Denis (Miqesore) France 0:2 (0:1) Argentina 11/02/2009 Marseilles (Miqesore) Lithuania 0:1 (0:0) France 28/03/2009 Kaunas (Kualifikimet per Boterorin) France 1:0 (0:0) Lithuania 01/04/2009 Saint-Denis (Kualifikimet per Boterorin) France 0:1 (0:1) Nigeria 02/06/2009 St. Etienne (Miqesore) France 1:0 (1:0) Turkey 05/06/2009 Lyon (Miqesore) Faroe Islands 0:1 (0:1) France 12/08/2009 Torshavn (Kualifikimet per Boterorin) France 1:1 (0:0) Rumani 05/09/2009 Saint-Denis (Kualifikimet per Boterorin) Serbia 1:1 (1:1) France 09/09/2009 Belgrade (Kualifikimet per Boterorin) France 5:0 (2:0) Faroe Islands 10/10/2009 Guingamp (Kualifikimet per Boterorin) France 3:1 (2:0) Austria 14/10/2009 Saint-Denis (Kualifikimet per Boterorin) Republic of Ireland 0:1 (0:0) France 14/11/2009 Dublin (Kualifikimet per Boterorin) France 1:1 a.e.t. (0:1, 0:1) Republic of Ireland 18/11/2009 Saint-Denis (Kualifikimet per Boterorin) France 0:2 (0:2) Spain 03/03/2010 Paris/Saint-Denis (Miqesore) France - Costa Rica 26/05/2010 Lens (Miqesore) Tunisia - France 30/05/2010 Rades (Miqesore) France - China PR 04/06/2010 Saint-Pierre (Miqesore) Uruguay - France 11/06/2010 Cape Town (Kupa e Botes) France - Mexico 17/06/2010 Polokwane (Kupa e Botes) France - South Africa 22/06/2010 Mangaung / Bloemfontein (Kupa e Botes) Norway - France 11/08/2010 Oslo (Miqesore) Rumania: Rumani 1:0 (0:0) Latvia 20/08/2008 Urziceni (Miqesore) Rumani 0:3 (0:1) Lithuania 06/09/2008 Cluj (Kualifikimet per Boterorin) Faroe Islands 0:1 (0:0) Rumani 10/09/2008 Torshavn (Kualifikimet per Boterorin) Rumani 2:2 (2:1) France 11/10/2008 Constanta (Kualifikimet per Boterorin) Rumani 2:1 (0:1) Georgia 19/11/2008 Bucharest (Miqesore) Rumani 1:2 (1:1) Croatia 11/02/2009 Bucharest (Miqesore) Rumani 2:3 (0:2) Serbia 28/03/2009 Constanta (Kualifikimet per Boterorin) Austria 2:1 (2:1) Rumani 01/04/2009 Klagenfurt (Kualifikimet per Boterorin) Lithuania 0:1 (0:1) Rumani 06/06/2009 Marijampole (Kualifikimet per Boterorin) Hungary 0:1 (0:1) Rumani 12/08/2009 Budapest (Miqesore) France 1:1 (0:0) Rumani 05/09/2009 Saint-Denis (Kualifikimet per Boterorin) Rumani 1:1 (0:0) Austria 09/09/2009 Bucharest (Kualifikimet per Boterorin) Serbia 5:0 (1:0) Rumani 10/10/2009 Belgrade (Kualifikimet per Boterorin) Rumani 3:1 (1:0) Faroe Islands 14/10/2009 Piatra-Neamt (Kualifikimet per Boterorin) Poland 0:1 (0:0) Rumani 14/11/2009 Warsaw (Miqesore) Ukraine - Rumani 29/05/2010 Kyiv (Miqesore) Rumani - FYR Macedonia 02/06/2010 Villach (Miqesore) Rumani - Honduras 05/06/2010 Klagenfurt (Miqesore) Bosnje-Hercegovina : Japan 3:0 (0:0) Bosnje-Hercegovine 30/01/2008 Tokyo (Miqesore) Bosnje-Hercegovine 2:2 (2:2) FYR Macedonia 26/03/2008 Zenica (Miqesore) Bosnje-Hercegovine 1:0 (0:0) Azerbaijan 01/06/2008 Zenica (Miqesore) Bosnje-Hercegovine 1:2 (0:1) Bulgaria 20/08/2008 Zenica (Miqesore) Spain 1:0 (0:0) Bosnje-Hercegovine 06/09/2008 Murcia (Kualifikimet per Boterorin) Bosnje-Hercegovine 7:0 (2:0) Estonia 10/09/2008 Zenica (Kualifikimet per Boterorin) Turkey 2:1 (0:1) Bosnje-Hercegovine 11/10/2008 Istanbul (Kualifikimet per Boterorin) Bosnje-Hercegovine 4:1 (2:0) Armenia 15/10/2008 Zenica (Kualifikimet per Boterorin) Slovenia 3:4 (1:2) Bosnje-Hercegovine 19/11/2008 Maribor (Miqesore) Belgium 2:4 (0:1) Bosnje-Hercegovine 28/03/2009 Genk (Kualifikimet per Boterorin) Bosnje-Hercegovine 2:1 (2:0) Belgium 01/04/2009 Zenica (Kualifikimet per Boterorin) Uzbekistan 0:0 Bosnje-Hercegovine 01/06/2009 Tashkent (Miqesore) Bosnje-Hercegovine 2:1 (1:1) Oman 09/06/2009 Cannes (Miqesore) Bosnje-Hercegovine 2:3 (0:0) Iran 12/08/2009 Sarajevo (Miqesore) Armenia 0:2 (0:1) Bosnje-Hercegovine 05/09/2009 Yerevan (Kualifikimet per Boterorin) Bosnje-Hercegovine 1:1 (1:1) Turkey 09/09/2009 Zenica (Kualifikimet per Boterorin) Estonia 0:2 (0:1) Bosnje-Hercegovine 10/10/2009 Tallinn (Kualifikimet per Boterorin) Bosnje-Hercegovine 2:5 (0:2) Spain 14/10/2009 Zenica (Kualifikimet per Boterorin) Portugal 1:0 (1:0) Bosnje-Hercegovine 14/11/2009 Lisbon (Kualifikimet per Boterorin) Bosnje-Hercegovine 0:1 (0:0) Portugal 18/11/2009 Zenica (Kualifikimet per Boterorin) Bosnje-Hercegovine 2:1 (1:1) Ghana 03/03/2010 Sarajevo (Miqesore) Sweden - Bosnje-Hercegovine 29/05/2010 Solna (Miqesore) Germany - Bosnje-Hercegovine 03/06/2010 Frankfurt/Main (Miqesore) Bjellorusia : Iceland 0:2 (0:1) Bjellorusi 02/02/2008 Ta'Qali (Miqesore) Bjellorusi 1:2 (1:1) Armenia 04/02/2008 Ta'Qali (Miqesore) Malta 0:1 (0:0) Bjellorusi 06/02/2008 Ta'Qali (Miqesore) Bjellorusi 2:2 (1:1) Turkey 26/03/2008 Minsk (Miqesore) Germany 2:2 (2:0) Bjellorusi 27/05/2008 Kaiserslautern (Miqesore) Finland 1:1 (0:0) Bjellorusi 02/06/2008 Turku (Miqesore) Bjellorusi 0:0 Argentina 20/08/2008 Minsk (Miqesore) Ukraine 1:0 (0:0) Bjellorusi 06/09/2008 (Kualifikimet per Boterorin) Andorra 1:3 (0:1) Bjellorusi 10/09/2008 Andorra La Vella (Kualifikimet per Boterorin) Bjellorusi 1:3 (1:1) England 15/10/2008 Minsk (Kualifikimet per Boterorin) Cyprus 2:1 (1:0) Bjellorusi 19/11/2008 Nicosia (Miqesore) Kazakhstan 1:5 (1:0) Bjellorusi 01/04/2009 Almaty (Kualifikimet per Boterorin) Bjellorusi 5:1 (2:0) Andorra 06/06/2009 Grodno (Kualifikimet per Boterorin) Bjellorusi 2:2 (2:0) Moldova 10/06/2009 Barysaw (Miqesore) Bjellorusi 1:3 (0:1) Croatia 12/08/2009 Minsk (Kualifikimet per Boterorin) Croatia 1:0 (1:0) Bjellorusi 05/09/2009 Zagreb (Kualifikimet per Boterorin) Bjellorusi 0:0 Ukraine 09/09/2009 Minsk (Kualifikimet per Boterorin) Bjellorusi 4:0 (1:0) Kazakhstan 10/10/2009 Brest (Kualifikimet per Boterorin) England 3:0 (1:0) Bjellorusi 14/10/2009 London (Kualifikimet per Boterorin) Saudi Arabia 1:1 (1:1) Bjellorusi 14/11/2009 Dammam (Miqesore) Montenegro 1:0 (0:0) Bjellorusi 18/11/2009 Podgorica (Miqesore) Armenia 1:3 (0:0) Bjellorusi 03/03/2010 Antalya (Miqesore) Bjellorusi - Honduras 27/05/2010 (Miqesore) Bjellorusi - Sweden 02/06/2010 Minsk (Miqesore) Shqiperia : Albania 0:1 (0:1) Poland 27/05/2008 Reutlingen (Miqesore) Albania 2:0 (2:0) Liechtenstein 20/08/2008 Tirana (Miqesore) Albania 0:0 Sweden 06/09/2008 Tirana (Kualifikimet per Boterorin) Albania 3:0 (1:0) Malta 10/09/2008 Tirana (Kualifikimet per Boterorin) Hungary 2:0 (0:0) Albania 11/10/2008 Budapest (Kualifikimet per Boterorin) Portugal 0:0 Albania 15/10/2008 Braga (Kualifikimet per Boterorin) Azerbaijan 1:1 (1:1) Albania 19/11/2008 Baku (Miqesore) Malta 0:0 Albania 11/02/2009 Ta'Qali (Kualifikimet per Boterorin) Albania 0:1 (0:1) Hungary 28/03/2009 Tirana (Kualifikimet per Boterorin) Denmark 3:0 (2:0) Albania 01/04/2009 Copenhagen (Kualifikimet per Boterorin) Albania 1:2 (1:1) Portugal 06/06/2009 Tirana (Kualifikimet per Boterorin) Albania 1:1 (0:1) Georgia 10/06/2009 Tirana (Miqesore) Albania 6:1 (2:1) Cyprus 12/08/2009 Tirana (Miqesore) Albania 1:1 (0:1) Denmark 09/09/2009 Tirana (Kualifikimet per Boterorin) Sweden 4:1 (3:0) Albania 14/10/2009 Solna (Kualifikimet per Boterorin) Estonia 0:0 Albania 14/11/2009 Tallinn (Miqesore) Albania 1:0 (1:0) Northern Ireland 03/03/2010 Tirana (Miqesore) Montenegro - Albania 25/05/2010 Podgorica (Miqesore) Albania - Andorra 02/06/2010 (Miqesore) Luksemburgu : Saudi Arabia 2:1 (0:0) Luksemburg 30/01/2008 Riyadh (Miqesore) Luksemburg 0:2 (0:1) Wales 26/03/2008 Luksemburg (Miqesore) Luksemburg 1:1 (0:0) Cape Verde Islands 27/05/2008 Luksemburg (Miqesore) Luksemburg 1:4 (0:3) FYR Macedonia 20/08/2008 Luksemburg (Miqesore) Luksemburg 0:3 (0:2) Greece 06/09/2008 Luksemburg (Kualifikimet per Boterorin) Switzerland 1:2 (1:1) Luksemburg 10/09/2008 Zürich (Kualifikimet per Boterorin) Luksemburg 1:3 (1:1) Israel 11/10/2008 Luksemburg (Kualifikimet per Boterorin) Luksemburg 0:0 Moldova 15/10/2008 Luksemburg (Kualifikimet per Boterorin) Luksemburg 1:1 (0:1) Belgium 19/11/2008 Luksemburg (Miqesore) Luksemburg 0:4 (0:1) Latvia 28/03/2009 Luksemburg (Kualifikimet per Boterorin Latvia 2:0 (1:0) Luksemburg 01/04/2009 Riga (Kualifikimet per Boterorin) Luksemburg 0:1 (0:1) Lithuania 12/08/2009 Luksemburg (Miqesore) Moldova 0:0 Luksemburg 05/09/2009 Chisinau (Kualifikimet per Boterorin) Israel 7:0 (4:0) Luksemburg 09/09/2009 Ramat Gan (Kualifikimet per Boterorin) Luksemburg 0:3 (0:3) Switzerland 10/10/2009 Luksemburg (Kualifikimet per Boterorin) Greece 2:1 (2:0) Luksemburg 14/10/2009 Athens (Kualifikimet per Boterorin) Luksemburg 1:1 (0:0) Iceland 14/11/2009 Luksemburg (Miqesore) Luksemburg 1:2 (1:2) Azerbaijan 03/03/2010 Luksemburg (Miqesore)
 12. JAm shume dakord , ai "gabeli" amerikan kudo del me ato deklarata e iniciativa sikur mos te ishin te afte shqiptaret ti rregullojne punet e tyre.... Psh ketu ne Itali , sbehet fjale te degjohet zeri i ambasadorve te shteteve te huaja madje nuk i njeh njeri (edhe pse jane persona shume me te shquar ne vendin e tyre te origjines se sa ato qe na sjellin ne Shqiperi.). Per sa i takon fteses ne Prage eshte me te ardhe keq qe akoma vendi vendoset peng i situatave politike dhe keqmenaxhimit te politikes se jashtme .... Edhe pse nuk besoj te jete thjesht problemi politik (per kerkesat e opozites) pasi asnje shtet nuk mund te penalizoje politikisht ne arenen nderkombtare nje shtet tjeter "MIK" (si Shqiperi ndaj SHBA-se ) per nje bllokim politik si ky qe po ndodh ne Shqiperi. Ai ligji per sherbimin sekret Shqiptar qe u miratua bie ndesh me normat e aleances se atlantikut verior dhe per kete kane polemizu edhe diplomatet e jashtem . Vete paqartesia (mjegullia ) qe po perhap Meta nr krye te detyres si minister i jashtem po ve ne dyshim dhe rolin qe mund te luaje shteti Shqiptar ne Rajon dhe me gjere. Dua te sjell ndermend se Meta para tre javesh ishte ne SHBA dhe nuk u prit nga asnje sekretar shteti por vetem nga Zv.Sekretari i .... SHBA-se .... aludohet ne media se kjo vizita e tij ne SHBA ishte per te siguruar nje ftese per Shqiperine ne Prage , por ai nuk u prit nga Hillary Clinton (prezente ne Uashington ne ato dite por skishte 5 min kohe per t'ia dedikuar ZvKryeministrit dhe Ministrit te jashtem te Shqiperise ) ... SHBA-ja ka treguar ne mjaft raste kohet e fundit se Shqiperia dhe shtete te ngjshme (republikat e bananeve) i duhen vetem per te plotesuar numerin per te ndermarre aksione ushtarake si ne Afganistan,Irak, ne Çad ... e kudotjeter ... Por faji nuk eshte i SHBA-se e cila na eshte gjendur prane ne momentet me te veshtira por e politikaneve tane. Atyre qe per t'ù anetaresuar ne nje shoqate xhepistash siç eshte BE-ja jane te gatshem te bejne pazare edhe per ujerat territoriale por edhe te miqesohen me serbet ( jo se sduhet te ndodhe , por eshte momenti i gabuar, vete SHBA-ja mbeshtet fuqishem pamvaresine e Kosoves dhe çdo diplomat amerikan qe kalon ne Beograd deklaron hapur qe Kosova e pamvarur eshte realitet ) e ky yni , deklaron qe s'eshte çeshtje e Shqiperise. Po atehere sipas kesaj filozofie politike le te ndodhe çte doje ne te gjitha shtetet fqinje , ne nuk na perket duhet te bejme pasivet . Por eshte e shkruar qarte dhe shqip ne kushtetuten e Shqiperise , qe ne mbrojme te drejtat e bashkombasve tane edhe jashte kufinjve shteeror te republikes . Vizita e Metes , la me "lesh" ne goje gjithe politikanet shqiptare te Kosoves qe nuk guxuan te deklaronin asgje, pasi do te dukej publikisht si nje mosmarreveshje Shqiperi-Kosove gje qe nuk eshte e volitshme sepse gjendemi ne prag te publikimit te vendimit nga GJNK per statusin e Kosoves. Nuk mund te priste Meta deri ne Korrik , pasi besohet qe ne Qerdor do deklarojne vendimin e gjykates. S'thote kot pupulli : Do korresh ate qe mbolle , por edhe ne pazar blen gjithmone mallin qe ia shan shitesit .....
 13. Pse nuk eshte fakt qe Zogu u vetshpall mbret?
 14. Qeveria shqiptare nuk është ftuar të marrë pjesë në Pragë në takimin me Presidentin Obama, i cili do të takohet me përfaqësuesit e 11 vendeve ish-komuniste që sot janë pjesë e NATO-s. Mungesa e Shqipërisë është e pashpjegueshme dhe ka ngjallur dyshime lidhur me raportet që ekzistojnë mes nesh dhe Aleancës Perëndimore. Shtypi i djeshëm, i cili është marrë me këtë çështje, e shikon atë si një karton të kuq nga presidenti Obama për Shqipërinë. Ambasada e SHBA në Tiranë, në një deklaratë për shtyp, është përpjekur të mos japë shpjegime politike për mungesën e Shqipërisë, ndërsa qeveria ka heshtur. Burime nga Ministria e Jashtme bëjnë të ditur se zëvendëskryeministri, Ilir Meta, u angazhua për një kohë të gjatë të siguronte pjesëmarrjen e Shqipërisë në darkën e sotme, por dështoi. Arsyet, përse vendi ynë mund të jetë lënë jashtë me vetëdije nga protokolli, janë disa. Së pari, mund të jetë karshillëku që qeveria shqiptare i ka bërë NATO-s disa ditë më parë me ligjin e Shërbimit Informativ, i cili ishte një sinjal i gabuar për partnerët perëndimorë. Ai sinjal detyroi ambasadorin amerikan të dalë në konferencë për shtyp dhe të akuzojë qeverinë për një ligj të gabuar. Po ashtu, zyra e NATO-s i kërkoi parlamentit të tërhiqte projektligjin. Me gjithë arrogancën në dukje, Berisha u tërhoq, por me sa duket shija e hidhur mund të ketë mbetur. Një arsye e dytë mund të jetë dhe klima politike. Duke parë qëndrimin refraktar të qeverisë ndaj krizës, qeveritë perëndimore nuk duan të japin sinjale mbështetje për të, pa dhënë prova se ka vullnet të zgjidhë krizën politike. Mund të jenë dhe arsye të tjera diplomatike që ne ende nuk mund t'i deshifrojmë. Por, nëse i injorojmë të gjitha këto pista, do të ishte e mjaftueshme vetëm fakti që na injorojnë për të qenë pjesëmarrës në një takim të tillë historik, për t'u ndjerë fajtorë për qeverinë që kemi. Asnjë argument gjeografik apo gjeopolitik nuk shkon, pasi në këtë takim merr pjesë Kroacia, një vend që ka hyrë në NATO në një ditë me ne dhe jemi në një pozicion gjeografik. I vetmi ndryshim është sjellja perëndimore e Kroacisë dhe sjellja antiperëndimore e Shqipërisë. Dhe mbi të gjitha fakti që nuk dimë të jemi serioz as si vend partner me Perëndimin. Marre nga Shekulli
 15. Njeriu më i pushtetshëm i Shqipërisë në shekullin e kaluar është sot pjesë e rubrikës “Sekretet e njerëzve të vdekur”. Enver Hoxha është njeriu i cili në historinë e Shqipërisë ka marrë me vete shumë mistere, jo vetëm si drejtues i një sistemi i cili kishte në thelb të fshihte të vërtetën por dhe si një diktator i famshëm në periudhën që drejtoi vendin. Misteret e Hoxhës fillojnë që në rininë e hershme të tij ku edhe sot nuk njihet aktiviteti, shkollimi dhe formimi intelektual. Askush nuk thotë dot me siguri nga erdhi dhe si arriti të mbante nën urdhra një popull që historikisht njihej për kryeneçësi ndaj udhëheqësve. Misteret vijojnë me marrjen e PKSH-së, marrjen e pushtetit, afrimin me Lindjen, eliminimin e kundërshtarëve dhe aleatëve të tij, prishjen e marrëdhënieve me aleatët më të mëdhenj të Shqipërisë, Rusinë dhe Kinën, planet kundër tij nga anglo-amerikanët për ta rrëzuar dhe deri në fund te “heqja qafe” e Mehmet Shehut dhe Kadri Hazbiut. Edhe momenti i fundit i jetës së tij është i mbushur me mistere, sëmundjet e tij kurrë nuk u bënë publike, po ashtu vdekja u arrit të mbahej e fshehtë për dy ditë. Më 11 prill bëhen 25 vjet që Enver Hoxha ka ndërruar jetë, por thuajse është bërë shumë pak për të zbuluar misteret e tij. “Tirana Observer” boton sot dhjetë mistere, të cilat në shkrimet e ardhshme do të jenë objekt studimi më i thelluar për të zbardhur jetën e njeriut më të përfolur të Shqipërisë. Enver Hoxha është ndër të paktët, që kundërshtarët e donin nga frika dhe të vetët e donin nga mallëngjimi. Sistemi që ai instaloi në Shqipëri me gjithë përparësitë dhe mangësitë që ka, kurrë nuk mund të hiqet nga memoria historike e vendit. Çdo fakt i ri që del për diktatorin komunist, aq më shumë rrit pikëpyetjet për të kaluarën e tij. Në këto 20 vjet janë thënë e stërthënë një pafundësi faktesh për të, por askush nuk ka marrë përsipër të bëjë një biografi të tij, jo vetëm për ndjesitë që ai shkakton në popull, por dhe për faktin se do duhet një punë voluminoze nga historianë seriozë për të nxjerrë në dritë anët e errëta të Enver Hoxhës. 1. Mosha e rinisë së Enver Hoxhës edhe sot ka pikëpyetje të mëdha. Ish-diktatori komunist, në kujtimet e tij e kalon periudhën e rinisë si revolucionar, por kurrë nuk jepen përmasat reale të aktivitetit. Pse nuk e shau kurrë pushtetin e Mbretit Zog? Ish-diktatori komunist është padyshim njeriu që ka marrë me vete në botën e përtejme më shumë mister se çdokush tjetër që ka drejtuar këtë vend. Misteri i parë, që edhe në ditët e sotme ka të bëjë me rininë e tij, shkollimin dhe aktivitetin në Francë. Pjesa e errët e jetës së ish-udhëheqësit komunist, Enver Hoxha, ajo që ka të bëjë pikërisht me vitet e rinisë së tij, është formësuar në kujtimet e tij dhe në tekstet e pafundme të biografëve të tij, si kohë aktiviteti revolucionar, pa marrë asnjëherë përmasat e saj reale dhe të vërteta. Aktiviteti i djaloshit Enver Hoxha, sidomos në periudhën 1927-¬1939, ngec në arkiva, si edhe kuptohet hija e 50 vjetëve të regjimit të tij, ka bërë këtu punën e saj. Aktiviteti “revolucionar” i djaloshit Hoxha, në këto vite, ka të bëjë me qëndrimin e tij në Korçë (1927-¬1930), “studimet” në Montpelje (1930-¬1934), jetesa në Paris (1934-¬1935), detyra e diplomatit në Bruksel (1935¬-1936) dhe ardhjen në liceun e Korçës, në kohën kur këtu kish filluar përhapja e propagandës bolshevike dhe kërkohej që të kontrollohej nga shërbimi sekret. Në misteret e shumta që mbulojnë jetën e ish-diktatorit komunist, është ajo që Enver Hoxha kurrë nuk e shau shërbimin sekret të Mbretit Zog, ndonëse nuk la qelizë të këtij regjimi pa sharë e mallkuar. Së dyti, asnjëherë Hoxha në kujtimet e tij kilometrike dhe as biografët e tij të shumtë, nuk japin sqarime pse shefi i mëvonshëm i komunistëve nuk kreu sipas ligjit, shërbimin e detyrueshëm ushtarak. 2. Një nga misteret e mëdha të Enver Hoxhës është padyshim dhe ardhja e tij në krye të Partisë Komuniste më 8 nëntor 1941. Në mbledhje ai nuk u caktua të ishte drejtues, ndërkohë që më parë del si lider i komunistëve, cili ishte ndikimi i jugosllavëve në ngritjen e tij? Mbledhja për formimin e PKSH filloi në mbrëmjen e 8 nëntorit 1941 dhe aty erdhën përfaqësuesit e tre grupeve. Nga Grupi i Korçës ishte Koço Tashko, Pilo Peristeri, Koçi Xoxe dhe Sotir Vullkani. Nga Grupi i Shkodrës ishin Qemal Stafa, Vasil Shanto, Kristo Themelko dhe Tuk Jakova. Kurse nga Grupi i të Rinjve ishin Sadik Premtja, Anastas Lula, Ramadan Çitaku dhe Sinan Hasani. Po kështu aty ishin prezent dhe Miladin Popoviç e Dushan Mugosha, për të cilët të tre grupet kishin rënë dakord që të ishin si ndërmjetës dhe t’i ndihmonin për punët procedurale. Në mbledhje, ishte Koçi Xoxe ai që mori në dorë frenat e partisë, por me vonë kjo gjë u kalua në hije dhe drejtimin e PKSH-së e merr Enver Hoxha, i cili e drejton deri në prill të vitit 1985. 3. Vrasja e Qemal Stafës është një pjesë e errët e historisë së Enver Hoxhës. Edhe pse ish-sekretari i Rinisë Komuniste u vra nga pushtuesit enigmë, kanë ngelur arsyet e urdhrit ndaj ti për të shkuar në Vlorë në 5 maj të vitit 1942. Në datën 4 maj 1942, Qemal Stafës iu caktua një detyrë nga udhëheqësi i PKSH-së, Enver Hoxha, për të shkuar në qytetin e Vlorës. Qemali, duke qenë në ilegalitet të plotë, strehohej në një shtëpi tiranase, e cila nuk bënte pjesë te shtëpitë e dyshuara për strehim komunistësh. Vendndodhjen e tij në atë shtëpi e dinin shumë pak veta, midis tyre dhe Enver Hoxha. Asnjëherë nuk ka dalë me siguri nëse ishte një kurth prezenca e Qemal Stafës në atë shtëpi, apo ishte thjesht një rastësi. Megjithatë, gjatë periudhës së komunizmit nuk është folur shumë me këtë temë pasi ishte e ndaluar nga diktatura. Mos hapja e diskutimeve gjatë asaj kohe për vrasjen e Qemal Stafës, ka bërë që pas viteve ‘90 të diskutohet që vrasja e tij të ketë ardhur si pasojë e ndonjë drejtuesi të lartë të Partisë Komuniste të asaj kohe, që ishte në dijeni të vendndodhjes së tij. Por të gjitha këto dyshime nuk janë zbardhur ende, megjithëse shpeshherë të njohurit apo personat që kanë qenë dëshmitarë të asaj kohe, kanë hedhur idenë duke e argumentuar me dokumente faktin se Qemal Stafa mund të jetë spiunuar. Fakt është që djali 21-vjeçar nuk arriti të realizonte dot dëshirat dhe synimet që ai kishte. 4. Marrja e pushtetit dhe nisja e spastrimeve politike, çfarë ndikimi kishin jugosllavët dhe rusët në vendimmarrjen e Hoxhës, pse i prishi marrëdhëniet me Titon dhe çfarë synonte me refuzimin e planit Marshall? Enver Hoxha ashtu dhe si Stalini njihet në histori si diktator që ka eliminuar me radhë bashkëpunëtorët e tij më të ngushtë. Qysh nga vitet e Luftës, Hoxha nisi procesin e spastrimeve. Akuzat e para vijnë për Qemal Stafës, vdekja e të cilit edhe në ditët e sotme është e mistershme. Kulmi është dënimi i Koçi Xoxes, apo dhe vetëvrasja e Nako Spiru. Në vitin 1948 Hoxha prishi marrëdhëniet me një nga aleatët e tij të ngushtë, që drejtonte Jugosllavinë, Jisif Tito. Një vit përpara kësaj, Enver Hoxha kishte refuzuar të merrte pjesë në planin Marshall. Fakti që Hoxha refuzoi planin Marshall erdhi dhe për faktin se do të cenohej ndjeshëm marrëdhënia me Stalinin, që aso kohe ishte aleati më i ngushtë i Shqipërisë dhe i vetë pushtetit komunist. Plani Marshall, si një plan për rimëkëmbjen e ekonomisë, nëse do të pranohej nga Shqipëria, do të sillte një sërë përparimesh në vend. Edhe sot kanë mbetur mister bisedat e Hoxhës me Stalinin për të refuzuar propozimin amerikan. 5. Arsyet e eliminimit të disa figurave kryesore që ishin bashkëpunëtorë të tij si Koçi Xoxe dhe të tjerë, janë padyshim sekrete që Enver Hoxha i ka marrë në varr. Cilat janë taktikat e tij për të mbajtur dhe konsoliduar pushtetin? Si u përball me tentativat për ta rrëzuar nga pushteti, çfarë qëndrimi mbajti me diversantët? Misterin për dënimin e Koçi Xoxes, fare mirë e zbardh dëshmia e Prokurorit të Përgjithshëm të asaj kohe, Bedri Spahiut. Ashtu siç deklaron vetë Spahiu, ai u detyrua që të deklaronte se Koçi Xoxe ishte fajtor. Duhet thënë që pendimi i Bedri Spahiut bëhet më i besueshëm kur kujton që këta të dy kishin marrëdhënie jo fort të ngrohta. Me vdekjen e tij, Koçi Xoxe mori dhe shumë mistere. Ishte apo jo agjent i jugosllavëve? Kishte plane për rrëzimin e Enver Hoxhës, donte apo një rilidhje me shtetin fqinj, këto e të tjera mistere mbulohen me trupin tij. Gjatë gjithë periudhës që Enver Hoxha ishte gjallë, deri në vitin 1985 propagandoi me të madhe që Koçi Xoxe e kishte tradhtuar atë vetë, por edhe atdheun, duke punuar për armiqtë më të mëdhenj, siç i cilësonte Enver Hoxha, jugosllavët. A ishte Koçi Xoxe agjent i jugosllaveve, pse e dënoi Enveri me një motivacion të tillë absurd po t’u referohesh rrethanave të kohës? Në kohën e Luftës, Shqipëria kishte marrëdhënie shumë të mira me shtetin jugosllav. Kjo erdhi për një sërë arsyesh, por sidomos për faktin që kishin një qëllim të përbashkët, atë të luftimit të armikut nazi-fashist, i cili kishte marrë me dhunë territorin e dy vendeve, por edhe bashkimi drejt një ideali siç ishte komunizmi. Me mbarimin e Luftës edhe marrëdhëniet midis këtyre dy vendeve filluan të ftoheshin. Kështu, në vitin 1948 vjen dhe divorci i një marrëdhënieje disavjeçare. Por këtë zhvillim do të vinin dhe viktimat e para pas saj. Kështu Koçi Xoxe, i cili kishte qenë në marrëdhënie mjaft të mira me jugosllavët, u etiketua nga Enver Hoxha dhe klika e tij drejtuese, si një agjent me rrezikshmëri të lartë dhe një devijant i asaj që quhej “vija e Partisë”. Goditjen më të madhe ndaj ushtarakëve të lartë, Enver Hoxha e filloi në prag të Kongresit të Parë të PKSH-së. Asokohe dhe më pas, gjatë vitit 1949, Enver Hoxha goditi bashkëpunëtorin e tij më të afërt gjeneral-leitenant, Koçi Xoxen. Me 1949 Shtetet e Bashkuara dhe organizata të zbulimit britanik ishin duke punuar me Mbretin Zog. Ata rekrutuan refugjatë shqiptarë dhe emigrantë nga Egjipti, Italia, dhe Greqia, ata që ishin trajnuar në Qipro, Maltë dhe Republika Federale e Gjermanisë dhe ata të infiltruar në Shqipëri. Njësitet guerile hynë në Shqipëri në vitin 1950 dhe 1952, por ata u vranë apo u kapën nga forcat e sigurimit shqiptar. Kim Philby, agjent i dyfishtë sovjetik, duke punuar si një oficer ndërlidhës në mes të shërbimit të zbulimit britanik dhe Shtetet e Bashkuara, Central Intelligence Agency, ka zbuluar detajet e planit të infiltrimit në Moskë, si dhe mënyrën se si Enver Hoxha arriti të mbante pushtetin. 6. Pse i prishi Shqipëria marrëdhëniet me Jugosllavinë, Rusinë dhe më pas me Kinën, çfarë qëllimi kishte Enveri me izolimin e vendit, pse nuk kërkoi aleatë të rinj në vendet komuniste? Padyshim që në listën e gjatë të mistereve të cilat Enver Hoxha i ka marrë në botën e përtejme janë dhe arsyet e prishjes së marrëdhënieve të Shqipërisë me tre vende ish-komuniste siç ishte Jugosllavia, Bashkimi Sovjetik dhe Kina. Pas prishjes së marrëdhënieve me Jugosllavët, Enver Hoxha, një dekadë e gjysmë më vonë u prish dhe me rusët, të cilët sipas tij kishin shkelur vijën marksiste-leniniste dhe nuk përfaqësonin më as idealet e Stalinit. Kjo padyshim mbetet objektiv studimi për historianë të ndryshëm, pasi është e pamundur që të gjesh një arsye të vërtetë përse Hoxha largohet nga aleati i tij më i madh qysh prej ardhjes në pushtet. Pas BS, Enver Hoxha afrohet me Kinën, e cila po e ndihmonte mjaftueshëm ekonomikisht vendin tonë. Mirëpo dhe kjo marrëdhënie do të pësonte krisje në mënyrë të pashpjegueshme. Politika e Shqipërisë ishte një gërshetim i maoizmit dhe respektit për Stalinin, busti i të cilit ishte karakteristikë në çdo qendër të qyteteve dhe fshatrave të Shqipërisë. Por, pavarësisht borxhit ekonomik të Shqipërisë ndaj Kinës, i cili zinte një pjese të madhe të mallrave të importuara në vend, që nga letrat higjienike, e deri tek traktorët, sloganet që vlerësonin miqësinë Shqipëri-Kinë, shiheshin shumë rrallë. Thuhej se Hoxha nuk ishte i kënaqur me pajtimin e Kinës me Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Në vend gjendeshin shumë pak këshilltarë kinezë. Ata të gjithë mbanin veshje perëndimore. Në historiografinë e Shqipërisë, prishja e marrëdhënieve të Shqipërisë me tre aleatë të rëndësishëm të saj, është ende e pazbardhur dhe do të duhet ende një kohë e gjatë për ta zbardhur. 7. Si ruhej Enver Hoxha, çfarë të vërtete ka lidhur me sozitë e tij dhe kush ishin ata që Hoxha i shikonte realisht si armiq të tij? Ka patur apo jo sozi Enver Hoxha? Pyetja që ka munduar prej kohësh shqiptarët, ka marrë përgjigje nga me të ndryshmet. Por në vend që të sqaronin, ato e kanë dendësuar edhe me tepër mjegullën rreth temës intriguese. Vetëm tashmë, pas 18 vitesh pas vdekjes së njeriut që udhëhoqi me dorë të hekurt Shqipërinë, një dëshmitar pranon të flasë. Është rrëfimi i njërit prej njerëzve të sigurimit të afërt të jetës së Hoxhës, ai që duket se ka shkundur pluhurin që mund të varroste përfundimisht enigmën e madhe. Historia e tij dhe e sozive të Hoxhës, është e thjeshtë. Enver Hoxha jo vetëm ka patur dytës, por njerëzit në një rol të tillë, mësohet të kenë qenë plot katër. Për sigurimin e jetës së Enver Hoxhës, në udhëtimet jashtë Tiranës, sidomos gjatë pushimeve në malin e “Dajtit”, në vilat e plazhit të Durrësit, në Vlorë, Pogradec ose vizita të ndryshme të vendit, mobilizohej Drejtoria e dytë ose drejtoria e “sigurimit të Udhëheqjes”, Garda dhe grupi i sigurimit të afërt. Byroja Politike kishte hartuar një rregullore të posaçme, e cila detyronte të gjitha Degët e Punëve të Brendshme në rrethet ku do të kalonte autokolona, të qëndronin në gatishmëri numër një, 24 orë përpara dhe për disa orë me pas, bllokohej qarkullimi i automjeteve në rruge. Të gjithë shqiptarëve, që kanë jetuar në atë kohë në qendrat e banimit pranë rrugëve nacionale, i ka rënë rasti të paktën që një herë në jetë të jetojnë këtë skenë: “Një autokolonë me 4-5 makina lëvizte me shpejtësi, por pa zhurme, pa sirena e drita të ndezura. Në mes të tyre, zakonisht qëndronte një limuzinë e zezë, e ndryshme nga benz-at e zinj të udhëheqësve të tjerë komunistë. Një grumbull i tillë makinash luksoze ishte një ngjarje e jashtëzakonshme për rrugët e vendit, ku nuk lejoheshin makinat private. Kjo autokolone, që ishte më e gjatë se e udhëheqësve të tjerë, ishte shenja më e mirë se në të po udhëtonte Enver Hoxha. Ajo që është e vërtetë në të gjithë këtë histori, është fakti se sozitë e tij, më së shumti ishin manekinë, pra njerëz që mbanin veshur brenda makinës gjatë udhëtimit, vetëm rrobat e tij. Halim Zano, Axhem Abazi, Kadri Bregu e Qazim Malaj nuk kane “luajtur” kurrë Enver Hoxhën jashtë hapësirës së brendshme të “Mercedezit” të zi. Megjithëse askush nuk e pranon këtë fakt zyrtarisht, ai ruhet ende, madje me fanatizëm, si një nga shumë enigmat që kanë shoqëruar regjimin komunist në Shqipëri. Por, për të kuptuar më së miri detyrën specifike ekstra të katër sozive të diktatorit, mjafton të përmendet një fakt i panjohur: Megjithëse ata kanë siguruar në 46 vjet pa ndërprerje jetën e Hoxhës, në dhjetëra e qindra dalje të tij në publik, portreti i tyre nuk figuron në asnjë prej mijëra fotografive të publikuara të ish kreut të shtetit. Madje as në njërën nga fotot e albumit të madh e luksoz të botuar me rastin e 80 vjetorit të lindjes së Enverit. 8. Ka pas një plan të CIA-së për të eliminuar Enver Hoxhën? Pse Mehmet Shehu ishte i preferuari i amerikanëve, kur ndërkohë ishte krahu i djathtë i Hoxhës? Ai që hedh dritë më shumë mbi enigmën e ekzistencës së një komploti në fund të viteve ‘40 dhe fillim të viteve ‘50, kundër qeverisë komuniste në Shqipëri, është Nikolas Beathels. I cili, në librin e tij “Tradhtia e madhe”,- bazuar në të dhënat e dokumenteve autentike arkivorë të shërbimeve sekrete britanike dhe amerikane,- shkruan: “Qeveritë amerikane dhe britanike, kishin miratuar në parim një operacion të fshehtë me synimin për të shkëputur një vend të Evropës Lindore nga blloku socialist. Për shumë arsye, për realizimin e këtij objektivi, ishte zgjedhur Shqipëria. Ky ishte vendi me i vogël dhe me i dobëti në radhën e vendeve të tjera socialiste. Ne jug kufizohej nga Greqia, aleate e Britanisë së Madhe dhe SHBA. Teknikisht, Greqia, në bazë të ligjit mbretëror të Luftës së II Botërore, e konsideronte Shqipërinë shtet armik dhe i kishte shpallur asaj luftë (një vendim që formalisht është ende në fuqi?!). Në veri dhe në Lindje kufizohet nga Jugosllavia. Sipas ekspertëve, Marshalli Tito, pas prishjes me bllokun socialist, do mbante një qëndrim neutral për çfarëdolloj ndryshimi që mund të ndodhte në Tiranë. Në këto rrethana, Shqipëria dukej e izoluar dhe me mundësi të mira për t’u penetruar nga ajri dhe nga deti, prej ishullit të Maltës”. Sipas Bethelit, “anglezet dhe amerikanet mbanin kontakte të vazhdueshme me grupet e emigrantëve shqiptarë, të gjithë fraksionet e të cilëve filluan të bashkonin përpjekjet e tyre për çështjen e kundërrevolucionit”. Në këtë kohë, në Itali ndodheshin 750 emigrantë, ndërsa në Greqi, 800 shqiptarë të arratisur. “Për të ndihmuar në riorganizimin e emigracionit shqiptar, qeveria angleze dërgoi në Romë lordin Xhulian Emer”. Zv/ Ministri i Luftës në qeverinë e Londrës, pas eksperiencës gjatë luftës në përbërje të misioneve angleze në territorin tonë, konsiderohej si njohës i mirë i Shqipërisë. Britania vuri në dispozicion të përgatitjes se grupeve desantë, ishullin e Maltës, e cila “ishte një baze e avancuar dhe terren i përshtatshëm për imbarkimet e nevojshme dhe futjen e agjenturave përmes detit dhe ajrit në Shqipëri”. Oficerët britanikë Maikell Bruke dhe David Smajli, u morën me përgatitjen speciale të trupave desantë. Një grup në përbërjen e të cilit bënte pjese edhe gruaja e Smajlit, Moy, e cila jepte mësimet e shifrimit të radiokomunikimit. Ndërsa amerikanët, morën përsipër pjesën më të madhe të mbështetjes financiare dhe logjistike të operacioneve ushtarake. Si bazë prapavije dhe depo materialesh, ata vunë në dispozicion aeroportin e Mhelus në Libi. Gjate 5 viteve, për përgatitjen dhe realizimin e operacioneve desantë për rrëzimin e qeverisë komuniste të Hoxhës, anglo- amerikanet angazhuan rreth 100 vetë. Sipas ish-Drejtorit të CIA-s, Eilliam Colby, “operacioni dështoi, sepse autoritetet shqiptare, kishin infiltruar në organizatat e emigrantëve dhe lokalizonin vendndodhjen e shumicës së grupeve pothuajse që në kohën kur ata zbarkonin nga deti ose hidheshin me parashutë”. Tradhtia e Filbit nuk ishte e vetmja shenjë e rrjedhjes së sekretit rreth operacioneve në Shqipëri. Sipas Shërbimeve Sekrete Perëndimore, kishte rrjedhje informacioni edhe nga ambientet e Komiteteve të emigracionit shqiptar në Rome, ku personeli i ambasadës shqiptare atje ishte shume aktiv. Po ashtu edhe në Athine. Dështimin ndoshta e ka përshpejtuar edhe vdekja e papritur ne 3 tetorin e 1949, e kreut te “qeverisë shqiptare në mërgim”, Mit’hat Frashëri. Sipas Beathelit, rreth kësaj vdekje ende të mistershme “ekziston edhe një variant i vrasjes (shkaktimit të infarktit nëpërmjet ilaçeve apo nëpërmjet gazit nga agjentët e KGB-së). Kim Filbi, agjent i dyfishtë, i cili kishte qenë në Londër në shtator të vitit 1949, kur Mit’hat Frashëri e kolegët e tjerë të Komitetit “Shqipëria e Lirë” ishin atje, mendohet se kishte njoftuar ndërkohë agjentët e KGB-së në New York që të vepronin mbi Mit’hat Frashërin, ashtu siç kishin vepruar edhe mbi disa personalitete të tjera antikomuniste të Lindjes, si Stepan Bandera, Lev Rebet, Georgi Markov etj. Mit’hat Frashëri u gjend i vdekur siç supozohej nga njëe atak zemre, atëherë kur Kim Filbi udhëtonte për në New York me anijen “Coronia”. 9. Pse i prishi marrëdhëniet me Mehmet Shehun dhe më pas me Kadri Hazbiun, cilin kërkonte Enveri të linte pasardhës të tij, a ishte Ramiz Alia njeriu që po projektonte për të drejtuar vendin? Çfarë kishte biseduar me Hysni Kapon deri në vitin 1979? Jo rastësisht, vetëm pak ditë pas prishjes së lidhjes mes Silva Turdiut dhe Skënder Shehut, gjërat morën për keq në familjen kryeministrore. Para vdekjes misterioze të Mehmet Shehut, Byroja Politike gumëzhinte me historinë rozë të djalit të kryeministrit dhe fanatikët e luftës së klasave luftuan me mish dhe me shpirt që çifti të ndahej. Por, dilema më e madhe edhe sot e kësaj dite është nëse historia e Silva Turdiut u përdor si armë në luftën e brendshme të Byrosë, apo ajo ishte thjesht një viktimë në kurthet e Bllokut? Në debatet e shumta të ekspertëve dhe historianëve, kur flitet për kryeministrin më jetëgjatë të regjimit komunist, jepen detaje që tregojnë se në nivelet e larta të Partisë Komuniste, Shehu kishte jo pak kundërshtarë, të cilët luftonin me çdo mjet që të gjenin prova për ta rrënuar karrierën e tij. Njëra prej armëve që u përdor ishte vajza me biografi jo të mirë që hyri në shtëpinë e kryeministrit. Por ka edhe hipoteza të tjera, të cilat lidhen me motive të tjera, të cilat e shtynë kryeministrin t’i jepte fund jetës. Gjithsesi, prishja e një lidhjeje përfundoi me një fund tragjik edhe për Mehmet Shehun dhe rrënimin e familjes së tij. Po ashtu, disa kohë më vonë Enver Hoxha dënoi Ministrinë e Brendshme, të cilës i kishte besuar një pjesë të mirë të pushtetit. Edhe dënimi i Kadri Hazbiut mbetet misterioz. Ka shumë hipoteza lidhur me dënimin e tij. Ato që më shumë duket se kanë zënë vend, janë hipotezat e frikës së Hoxhës për marrjen e pushtetit nga një njeri i cili dilte nga sfera e influencës së tij. Mendohet se Hoxha si pasardhës të tij kishte parashikuar Hysni Kapon. Por vdekja e tij në vitin 1979 prish planet dhe në skenë del ideja e Ramiz Alisë. Për të trashëguar pushtetin tek Ramiz Alia, sigurisht duhej të largoheshin njerëzit më të fortë siç ishin Mehmet Shehu dhe Kadri Hazbiu. 10.Misteri i fundit është padyshim sëmundja dhe vdekja e Enver Hoxhës. Pse u mbajt sëmundja dhe vdekja, e fshehtë për një kohë të caktuar? Enveri ishte një koleksion sëmundjesh. Kishte pasur dy hemorragji cerebrale, më 1983-in dhe 1984-ën, kishte humbur gati krejtësisht sytë në mënyrë të pakthyeshme, ndërkohë që dy ditë para vdekjes kishte kaluar edhe infarkt. Tashmë është shkruar mjaft për faktin se diabeti i rëndë kishte ndikuar në këtë fund të keq. Humbja progresive e mundësive të tij fizike dhe intelektuale nuk zbuti aspak pushtetin e tij të tmerrshëm, atë pushtet, që njerëzit e tij të afërm, me një fshehtësi gjithnjë e më të madhe, e ruanin deri në absurditet, duke shkaktuar situata tragjike. Momentet e fundit të Hoxhës janë shoqëruar nga hije dyshimi të mëdha. Dyshimtarë të kohës tregojnë se vdekja e tij u mbajt e fshehtë për dy ditë. Më 11 prill të 1985 Enver Hoxha deklarohet zyrtarisht i vdekur. Ceremonia e tij u shoqërua me homazhe madhështore, sa në psikozën e njerëzve u duk se nga ai moment e pas Shqipëria nuk do të kishte më të ardhme. Trupi i tij u vendos në varrezat e dëshmorëve. Shumë pikëpyetje u ngritën asokohe, nëse do të ishte Piramida vendi ku do të vendosej trupi i balsamosur i Enver Hoxhës. Misteret e Enver Hoxhës 1. Mosha e rinisë së Enver Hoxhës edhe sot ka pikëpyetje të mëdha. Ish-diktatori komunist, në kujtimet e tij e kalon periudhën e rinisë si revolucionar, por kurrë nuk jepen përmasat reale të aktivitetit. Pse nuk e shau kurrë pushtetin e Mbretit Zog? 2. Një nga misteret e mëdha të Enver Hoxhës është padyshim dhe ardhja e tij në krye të Partisë Komuniste më 8 nëntor 1941. Në mbledhje ai nuk u caktua të ishte drejtues, ndërkohë që më parë del si lider i komunistëve, cili ishte ndikimi i jugosllavëve në ngritjen e tij? 3. Vrasja e Qemal Stafës është një pjesë e errët e historisë së Enver Hoxhës. Edhe pse ish-sekretari i Rinisë Komuniste u vra nga pushtuesit enigmë, kanë ngelur arsyet e urdhrit ndaj ti për të shkuar në Vlorë në 5 maj të vitit 1942. 4. Marrja e pushtetit dhe nisja e spastrimeve politike, çfarë ndikimi kishin jugosllavët dhe rusët në vendimmarrjen e Hoxhës, pse i prishi marrëdhëniet me Titon dhe çfarë synonte me refuzimin e planit Marshall? 5. Arsyet e eliminimit të disa figurave kryesore që ishin bashkëpunëtorë të tij si Koçi Xoxe dhe të tjerë, janë padyshim sekrete që Enver Hoxha i ka marrë në varr. Cilat janë taktikat e tij për të mbajtur dhe konsoliduar pushtetin? Si u përball me tentativat për ta rrëzuar nga pushteti, çfarë qëndrimi mbajti me diversantët? 6. Pse i prishi Shqipëria marrëdhëniet me Jugosllavinë, Rusinë dhe më pas me Kinën, çfarë qëllimi kishte Enveri me izolimin e vendit, pse nuk kërkoi aleatë të rinj në vendet komuniste? 7. Si ruhej Enver Hoxha, çfarë të vërtete ka lidhur me sozitë e tij dhe kush ishin ata që Hoxha i shikonte realisht si armiq të tij? 8. Ka pasur një plan të CIA-së për të eliminuar Enver Hoxhën? Pse Mehmet Shehu ishte i preferuari i amerikanëve, kur ndërkohë ishte krahu i djathtë i Hoxhës. 9. Pse i prishi marrëdhëniet me Mehmet Shehun dhe më pas me Kadri Hazbiun, cilin kërkonte Enveri të linte pasardhës të tij, a ishte Ramiz Alia njeriu që po projektonte për të drejtuar vendin? Çfarë kishte biseduar me Hysni Kapon deri në vitin 1979? 10. Misteri i fundit është padyshim sëmundja dhe vdekja e Enver Hoxhës. Pse u mbajt sëmundja dhe vdekja e fshehtë për një kohë të caktuar? Kush ishte Enver Hoxha Lindi më 16 Tetor 1908 në lagjen “Palorto”, Gjirokastër (Shqipëri), në familjen e një nëpunësi që për shumë vite kishte emigruar në Amerikë. Mësimet e para i mori në Gjirokastër, pastaj vijoi studimet në Liceun e Korçës. Në vitin 1930 shkoi të studionte, me një bursë studimi shtetërore, në Fakultetin e Shkencave Shoqërore në Montpelje të Francës, por shumë shpejt e la. Pas një viti në Fakultetin e Biologjisë ai shkoi në Paris ku kërkoi të studionte në Fakultetin e Filozofisë. Në Nëntor të 1933-tës la Parisin për të punuar si sekretar në Konsullatën Shqiptare në Bruksel. Aty filloi studimet universitare në Fakultetin e Jurisprudencës dhe vazhdoi me korrespondencë studimet e filluara në Paris. Për shkaqe politike u pushua nga puna dhe në vitin 1936 u kthye në Shqipëri. Sekretar i Përgjithshëm i KQ të PKSH 1943-1948. Sekretar i Parë i KQ të PPSH-së 1948-1985. Kryeministër i Shqipërisë me mandat nga 22 tetori i vitit 1944 gjer më 10 janar të vitit 1946 si pjesë e kabinetit të parë komunist. Kryetar i Këshillit të Ministrave me mandat nga 22 marsi i vitit 1946 gjer më 30 qershor të vitit 1950. Ministrave i Jashtëm i Shqipërisë me mandat nga 22 marsi i vitit 1946 gjer më 30 qershor të vitit 1950. Kryetar i Këshillit të Ministrave me mandat nga 5 korriku i vitit 1950 gjer më 23 korrik të vitit 1953. Ministrave i Jashtëm i Shqipërisë me mandat nga 5 shtatori i vitit 1950 gjer më 23 shtator të vitit 1953. Kryetar i Këshillit të Ministrave me mandat nga 23 korriku i vitit 1953 gjer më 19 korrik të vitit 1954. Gjatë vitit 1980 u diagnostikua me sëmundjen e diabetit dhe në 1983 pëson një ishemi cerebrale, e cila ju përsërit në vitin 1984. Më 11 Prill 1985 ndërron jetë në Tiranë. Në vitin 1990, me rënien e regjimit diktatorial që ai instaloi, çdo embleme dhe simbol i tij u shkatërrua plotësisht, dhe u cilësua si diktatori. Marre nga Tirana Observer
×
×
 • Create New...