Jump to content
Veriu Forum

g°n

Admin
 • Content Count

  1,311
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

Everything posted by g°n

 1. Shpesh here Nene Tereza eshte bere objekt polemikash mes besimeve fetare ne shqiperi si figure e respektuar me shume sec duhet ose si mjte identifikues per kristianet etj.. Si duhet te trajtohet Nene Tereza para te gjitha besimeve fetare??
 2. Perplasja Topi - Topalli ska lidhje me dialektet thjeshte po grricen mes tyre... si zakonisht
 3. Sot ne kohet moderne ndarja ekonomike gjate marteses ne gjendjen civile eshte me se normale, ku pyetjes nese i duam te mirat bashke apo te ndara ve pak ne siklet ciftet. Shqiptaret per tradite kuleten e kane pasur bashke por sot si duhet te jete ajo? Ne gjendjen civile si duhet te jete gjendja ekonomike bashke apo e ndare?
 4. Kriza financiare mund te coje drejt kolapsit total greqine. Rreziku me i madh vjen nga borxhet dhe bankat, rritjet cmimeve, rritja e papunesise. Numeri i familjeve qe nuk mund te paguajne me borxhet e bankave qe u kane per shtepi, makina e biznese ka arritur nivele frikesuese. Mos pagimi i borxheve ndaj bankave eshte sipas meje kali i trojes per greqine ne kohet moderne. Por cdo ndodhe me debitoret? Cdo ndodhe me bankat qe nuk do marrin asnje qindarke nga borxhlite? Cdo ndodhe me qeverine qe nuk di mepare ku ti injektoje ato para borxh te marra nga europa?
 5. Kete nuk e di por 90% e femrave qe kryejne maredhenie para moshes 18 vjec me vone ato thone se jam nxituar pra ndidhen te penduara.
 6. g°n

  Ujku, dhia dhe lakra

  keke e zoja eee... Mire po kush e vrau vellane e Kainit? (pjese nga beselidhja e vjeter ne bibel)
 7. Keto dite sic e keni pare dhe degjuar Wikileaks ka nxjerre ne drite argumente qe shume nga ne i dinim por askush nuk kishte guximin ti thoshte. Por edhe nese dikush do thoshte se djali i kryeministrit eshte i lidhur me skandalin e Gerdecit nuk do ta besonin. Por edhe nese do ta besonin mund te rrezikonte jeten nese do ishte nje deshmitare kyç siç ishte Kosta Trebicka. Mund te themi me plot goje se jotejme ne nje shtet mafie, ku askush nuk mund te guxoje te flase per drejtesi e jo me ta kerkoje ate. Politikanet shqiptare kane nje motivim per tu justifikuar, duke u shprehur se, nese je i zoti provoje qe Wikileaks thote te verteten. Apo provoje qe ate shkrime i ka bere John Withers ambasadori amerikan. Pra, ne nje menyre apo tjetren duhet te gjindet nje vrimet nga ti ikesh ketyre akuzave qe nxjerrin te palarat e kesaj shtrese te flliqur politike ne shqiperi. Dje, i pari doli zoti Olldashi duke thene se ato shkrime nuk mund ti kete bere ambasada amerikane dhe jane frut i keqadasheve te tij. Pra, sipas ministrit dikush ka paguar nje hacker te fuse ato materiale qe te njollose figuren e tij (hajde gjueti shtrigash hajde). Nderkohe DASH eshte shprehur qarte mbi kabllogramet qe nuk duhet te publikohen sepse demtojne rende mardheniet me shtetet e tjera, qe do te thote, se nje pike te vertete e kane ato dreq kabllogramesh ndryshe cfare vlere do te kishin nese nxjerrin vec thashetheme, sic shprehet Olldashi. A nuk i bie qe shtetit amerikan i kane derguar genjeshtra? Mos valle SHBA si shqiperia ju duket ketyre politikaneve? Personalisht kam lexuar shumicen e kabllogrameve per shqiperine dhe e pasqyrojne realisht ate sic eshte ne te vertete, biles ka shume gjera qe diheshin se ishin te verteta dhe askush nuk kishte guxim te fliste per to. Do kisha nje propozim qe shqiptaret duhet te paguajne Wikileaks qe te shperndaje vazhdimisht materiale per shqiperine ne menyre qe shqiptaret te hapin syte dhe veshte e te kuptojne se kush po i drejton dhe si po shkojme drejt Evropes. "Drejt evropes me horra, mafioze, korrupsion e kriminele"
 8. Un kisha degjuar se kartat mbusheshin ose kritohej sinjali a dicka e tille. Ne itali kur ishte sat+ personat qe merreshin me mbushjen e kartave te platformes TELE+ dhe Stream me ane te disa aparaturave arrinin te mbushnin dhe kartat e Sat+. Ajo antena qe kam un eshte nje TP LINK 24dbi 2.4ghz si kjo ktu http://www.futek.it/default.asp?l=1&cm...amp;cmdID=12610
 9. Kam degjuar per ket dream box se mund te kriptosh signalin dhe te shikosh kanale pa pasur abonim. Di kush me shume ne lidhje me ket?
 10. Absolutisht jashte kesaj konference. Ja cfare solli kjo konference ne shqiperi: Ne vitet e fillimit ne 90' kur demokracia ne shqiperi sapo kishte lindur organizata te shumta te ashtuquajtura "fetare" u sulen mbi popullin gjoja per arsye humanitare (duke vecuar ketu Caritas). Sipas shume deshmive qe kam degjuar disa organizata islamike, por edhe kristiane si deshmitaret e jehovait, protestante etj. ofronin ndihma per popullsine, e sidomos atyre te zonave te thella malore ku varferia ishte me e theksuar ne kembim te nderrimit ose pervetesimit te fese qe keto organizata perfaqesonin. Pika e dyte qe dua them eshte qe konferenca islamike solli nder te tjera dhe besimin e personave te rrezikshem qe shqiperia ishte nje vend islamik ku mund te kultivohej dhe besimi radikal. Ketu mund te permendim rastin e te shume kerkuarve nga sherbimet sekrete amerikane qe kishin investuar ne shqiperi ne biznese te ndryshme qe mepas do te sherbenin per financimin e terrorizmit ose mbjedhjen e frymave radikale ne shqiperi. E treta eshte rasti i pavaresise se Kosoves ku vendet islamike i kthyen krahet dhe shqiperia ishte pjese e kesaj konference. Besoj se eshte rasti ku shoqeria civile te mbledhe firmat per braktisjen e kesaj konference ku mesa duket eshte kunder kushtetutes dhe vullnetit te popullit.
 11. Keto kohe eshte bere e dites qe ndeshjet ti mos i ndjekim vetem me ane te pamjeve ne televizor por edhe duke vene bast per ndeshjen. Meqe boterori mbaroi, cili bast ka qene me fatsjellesi dhe ai me fatkeqi?
 12. mue iher nga dt 4 gusht deri me 28 albania in Tale Beach e rreth e rrotull
 13. Hapa kete teme pasi para pak kohesh vendosa te blej nje aparat fotografik pak me te mire se ata qe blihen zakonisht. Por pak nga pak fillova te zbuloj disa aspekte te teknikes dhe modeleve te aparateve fotografike qe duheshin per nje foto sa me profesionale. Zbulova qe modelet e aparateve si ky quhen modele kompakt "compact": Ndersa modeli qe ka disa karakteristika si ato me profesionalet quhen aparate "bridge" shqip, i ndemjeme. Quhen keshtu se jane nje perzierje e karakteristikave te aparateve kompakte dhe atyre reflex qe do ti shohim meposhte. Ky eshte nje model bridge (bridzhe): Tani vime tek pjesa profesionale. Aparatet fotografike me profesionale quhen Reflex. Ajo qe ndan modelin Bridge dhe Reflex eshte se aparatet reflex profesionale kane objektivet qe mund te nderrohen,pra, mund te perdoresh nje objektiv per foto nga larg, nje tjter per fotot nga afer dhe nje tjeter per fotot gjate nates etj... Ky eshte nje model Reflex:
 14. g°n

  Foto e dites

  Nese i ke realizuar ti jane shum te bukura.
 15. Anglezi Geri Liniker thoshte "futbolli eshte nje loje qe luhet 11 kunder 11 dhe ne fund fiton gjithmone gjermania"
 16. po po ca jane ata kalina re. Pancerat vazhdojne betejen...
 17. Ja Veriu Sport - kualifikimet dhe na thoni se cilat skuadra parashikoni ne gjysem finale, pra 4 skuadrat qe do te perballen per finalen e madhe.
 18. jau futi lipi smori as at gabelin e as kasanon, sdq italai ne pergjithesi ka qene poshte me mire kshu. non si puo usare il culo sempre, se no t fanno 1 culo così
 19. po po. ndeshja e mramshme ishte nje shfaqe sepse asnje nuk kishte deshire te dilte ne vend te pare per me u ndeshe me angline. nejse, ngushllime italianeve!
 20. obobobo gjermani -angli e mepas nqs kalon dihet gjermani - argjentine
 21. normale nqs vazhdon ti fuse golat me dore brazili edhe e fiton kupen :D
 22. ... e hangre ne trimat :P Humbem betejen por jo luften :P nejse vari lezhen edhe pse me 9 lojtare por inatin e kam me shume me podolskin i cili na humi 1 penallti
 23. ...dhe ne fund pak pikante :)
 24. Nje dokumentare interesat i RaiDue (itali) tregonte qe Hitleri jovetem nuk vrau veten por biles jetoi ne nje vend egzotik ne Argjentine. Sipas analizave te bera asnje nga trupat e gjetur ne bunkier nuk i perkiste Hitlerit por vetem disa sozie-ve te tij (ne total 6) dhe disa trupa qe i perkisnin disa gjeneraleve. Pra, faktikisht trupi i Hitleri nuk u gjet kurre. Biles sipas disa informacioneve (sipas raidue) Bashkimi Sovjetik me ne krye Stalinin arriti te akuzonte Agline per komplot sepse trupi nuk u gjet. Sipas shume deshmitareve, pas pushtimit te berlinit dy nendetese gjermane u drejtuan per ne ameriken e jugut ku jane pare njerez qe uleshin nga nendetesja per ne argjentine. Rezidenca ku mendohet se hitleri ndenji cuditerisht i ngjason nje rezidence qe ai e kishte ne austri ku kalonte ditet me bore. Pra vila ishte stil austriak. Me sa duket jo rastesisht argjentina pas luftes se dyte boterore filloi te ndertonte nje industri avionesh dhe disa vite me vone argjentina ndertoi centralin e pare berthamore per energji. Te jene keto rastesi apo nje e vertete e hidhur?
×
×
 • Create New...