Jump to content
Veriu Forum

g°n

Admin
 • Content Count

  1,310
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

g°n last won the day on August 10 2013

g°n had the most liked content!

About g°n

 • Rank
  Webmaster
 • Birthday 02/04/1982

Recent Profile Visitors

5,564 profile views
 1. ca ka per te qesh ktu
 2. Personalisht jo. Por me vjen keq per disa qe kane bashkeshortet qe nuk kane vu firme. E thene ndryshe: Shumica e shqiptareve martohen me "te mirat te perbashketa". Eshte pak a shume si ajo tema e shoqerise. Perfitimi nga pjesa e burrit/bashkeshortes pas ndarjes tregon se ke ke pasur si partner.
 3. Na tregoni se cilat jane pasionet tuaja aktuale dhe sa i ndiqni ato?
 4. Edhe nqs shoqja e ngushte shkon me partnerin ...? Si duhet te ishte kete e dime por po flasim per ktu ne toke ku leku, interesi dhe sidomos seksi jane armiq te shoqerise.
 5. SONY eshte ndare nga Ericsson vetem si emer kompanie. Ndersa SONY ka blere dhe pjesen tjeter 50% te aksioneve te Ericsson duke zoteruar 100% ate, qe do e thote se Ericsson nuk zoteron te drejten e emrit. Fillimisht SONY blen Ericsson por me detyrimin qe ajo te mbaje ne telefona te dy emrat qe mepas do te njiheshin si SonyEricsson. Aktualisht Ericsson po merr fitimet nga prodhimet e meparshme te perbashketa.
 6. Me pelqen emri por me shume po me pelqen stili i tij. Shpresojme qe ky pape ta ule perfaqesuesit e kishes me kembe pertoke. Eshte e pamundur qe perfaqesuesit e kishes te bejne jete mondane afer kreut te bashkise, ministrit apo kryeministrit. Besoj se duke filluar nga meshtari me i thjeshte e deri tek Papa duhet tu gjinden prane personave ne nevoje dhe njerezve e jo te shetisin me fuoristrada poshte e lart se gjoja po shperhapin ungjillin. Njerezit kane nevoje qe perfaqesuesit e kishes te jene njelloj si ata te bejne nje jete me ta e jo ti shohim vetem kur ka meshe apo kur ka mort e 360 dite e tjera te vitit prifti eshte vetem virtualisht prane njerezve.
 7. sot kam nokia por fiksim kam SONY (ish sony ericsson)
 8. Dikur te gjithe kishin Nokia. Sot ka marka te tjera. Po ju cfare perdorni? Keni ndonje marke fiksim?
 9. Cili/a eshte aktori/ja me i mire shqiptare (perfeshire ata me origjine shqiptare)?
 10. Ja vlen te jetosh ne emigracion ne kohe krize?
 11. Do ta kishit menduar se mjeku mund ta perkeqesoje shendetin tuaj me dashje? E ndoshta ajo cfare mund te lexoni meposhte mund t'ju shqetesoje sadopak. Nese ne Amerike mund te vdesesh sepse nuk keni sigurimin shendetesor, ne Evrope mund te vdesesh sepse mjeku mund t'ju pershkruaj ilace qe nuk i keni te domosdoshme vetem e vetem qe ti beje xhiro shtepive farmaceutike. Mund te ngjasoje banale kjo, por nje histori e tille ka ndodhur ne itali ku mjeket u pershkruajne pacienteve ilace qe kushtojne shume shtrenjt pa pasur nevoje per to. Ne kembim, mjekeve, perfaqesues te Shtepive Farmaceutike (ato qe prodhojne ilacet) u jepnin shuma te majme, dhurata te shtrenjta, udhetime neper bote etj...Ose ndodh qe nje mjek te pershkruaje ilace te vetem nje shtepie farmaceutike (psh Bayer). Dicka e ngjashme ndodh edhe ne shqiperi ku mjeket japin receta pa kryer kontrolle dhe pa bere analizat e nevojshme e c'eshte me kryesorja pa arritur ne nje rezultat konkret se nga se vuan pacienti. Receta permban nje thes me ilace e shpesh here i njejti ilac vetem se me emer ndryshe ose marke ndryshe. Sepse nqs nuk te ben efekt njeri do te beje tjetri nderkohe qe pacienti rrezikohet nga reaksioni i barnave qe mund tju dergoje deri ne vdekje. RASTI Personalisht kam pasur rastin te perballem me dicka te tille ku nje fare Doktori ne spitalin e lezhes me dha nje recete me 4 lloje ilacesh ku 3 ishin antibiotike e vetem per nje dhimbje fyti (bajamet). Normalisht merret nje antibiotik cdo 24 ore nese dhimbja nuk eshte aq e rende dhe nese dhimbja e fytit eshte e forte atehere merret nje ne cdo 12 ore. Mjeku i spitalit kishte pershkruar 4 antibiotike ne 24 ore dmth 4 fish me shume nga c'kisha nevoje. Sot abuzimi me antibiotiket ne bote eshte alarmante sepse bejne aq dem sa mire per shendetin dhe te marresh 4 ose 5 antibiotike ne dite eshte sikur dhe hedhesh nje granate per vrare nje mize.
×
×
 • Create New...