Jump to content
Veriu Forum
Sign in to follow this  
Guest

sa kohe ju duhet qe nje shok ose shoqe te behet...

Recommended Posts

Guest

Sa kohe ju nevojitet qe nje shok ose shoqe tju behet e ngushte??

 

 

Per mu vallahi nja 2 jave pak a shume biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Per mua eshte paksa e veshtire te mendoj qe ka shok/shoqe te ngushte sot, pasi kohet kane ardhur ndryshe dhe secili sheh interesin e tij/saj. Pra me pak fjale, te hedh poshte per hic gje. Sot per sot, shoqeria ime me e ngushte eshte ``Me, myself and I``. biggrin.gif

 

Hersia`

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kjo nuk varet nga koha sepse mund ta kesh shoj nje jete te tere e ne fund te tregoje nje tjeter njeri te cilin deri ne ate nuk kishe njohur,por varet nga veprat e tij nga sjellja dhe gjithashtu ne momente te veshtira te tregoje qe eshte me te vertete shok. Per sa u perket vajzave kam dy shoqe te cilat i kam qe ne moshe te vogel shoqe por nuk mendoj te shoqeri te paster midis djalit dhe vajzes.

Share this post


Link to post
Share on other sites

per mua te them te drejten tek shoqeria me vajzat mendohem mire pasi jo gjithmon ndodhe qe nje shoqe te hiqet si shoqe i beson shume gjera dhe nuki eshte e vertete pra nuk mund te percaktosh nje kohe pasi mund te kesh shoqeri dhe pas shume vitesh zhgenjehesh nga nje person,

ndersa me cunsat mund te them qe nuk nevojitet shume kohe per te pare ose per ta bere shok(e kam fjalen gjithmone per shoqeri)pasi duke qene natyre naive dhe mund te them shume te sinqerte ne shoqeri me vajzat nmund te nevojitet pak kohe dhe mund te gjesh vertet nje shok gje qe nuk ndodh shume shpesh me ne vajzat biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

jeta eshte e paparashikueshme dhe mund te te behet shok ose shoqe dikush qe nuk ta merrte mendja ndonjehere per nje kohe teper te shkurter ose te gjate, me vjen keq per ata qe mendojne qe nuk mund te kene dike nga mungesa e besimit, sa per vete vetem nuk do ja dilja mbane, po nejse mo

Share this post


Link to post
Share on other sites

-madeinlezha- pergjigje shume e drejte bravo sepse eshte me se e vertete cdo njeri ne jete mund te behet shok ose mik prandaj koha per te pasur nje shok ose per ta bere ate shok nuk njeh limit, race, besim apo ide

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

Per te quajtur shoqe (shoqe shoqe e kam fjalen) dike me duhen vite.

Ndersa shok e kam pasur gjithmone te veshtire te quaj njeri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

QUOTE (Admin @ Tuesday, Feb 01, 2005 01:50 pm)
Sa kohe ju nevojitet qe nje shok ose shoqe tju behet e ngushte??


Per mu vallahi nja 2 jave pak a shume biggrin.gif

biggrin.gif biggrin.gif Po tash me hi nshoqni munesh leht ,bile un per veti shum lehte,amo me pas shok-shoqe t engusht ajo osht diq.tjeter

Nuk osht edhe aq lehte !

Te ngsht egzistojne shum pakk,,

Siq thot nje fjal e urte:Ate qe e pret mas pakti ,ta ban shoku i ngusht

Kshtuqe........ biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

QUOTE (Ermira @ Monday, Mar 28, 2005 12:56 am)
QUOTE (Admin @ Tuesday, Feb 01, 2005 01:50 pm)
Sa kohe ju nevojitet qe nje shok ose shoqe tju behet e ngushte??


Per mu vallahi nja 2 jave pak a shume biggrin.gif

biggrin.gif biggrin.gif Po tash me hi nshoqni munesh leht ,bile un per veti shum lehte,amo me pas shok-shoqe t engusht ajo osht diq.tjeter

Nuk osht edhe aq lehte !

Te ngsht egzistojne shum pakk,,

Siq thot nje fjal e urte:Ate qe e pret mas pakti ,ta ban shoku i ngusht

Kshtuqe........ biggrin.gif

Eshte di?ka relative dhe qe shihet vetem ne kete sens,dhe ska te beje si sasi kohe reale por thjesht menyra e detajimit te pro?esit ne vazhdim,por si? thone edhe disa antare replikues ne kete teme jane te rralle shoket,se shoku eshte ai qe ta fut edhe ai qe te mban per shok,por shoku me i mire i joni eshte vetem vetja jone ajo ?ka karakterizojme ne vetveten tone.

 

Pershendetje ! wink.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Edhe shoqeria eshte si dashuria deri diku...ka njerez me te cilet ndihesh mire qe ne fillim ka njerez qe do kohe te pershtatesh.shoku i mire ne dit te liga njihet thone.dhe kjo eshte absolutisht e vertet

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
fjala e ngusht eshte e fort shum, nuk e besoj qe te behet dot njeri shok/shoqe i ngusht duke menduar jo po kemi kaq muaj jo po kaq vite. Dikush mund te me behet shoqe e afert shum ndoshta 1 muaj ndoshta 1 vit, nuk ver re kohes por me shum shoqeris dhe sa na shko muhabeti me njera tjetren. Shok/shoqe ngusht mund te quash dike qe ne femijeri ose mbas shum vitesh shoqeri. Kam shok te ngusht, dhe arsyeja qe e quaj shok te ngusht eshte sepse ka mbi 8vjet shoqeri me ate person.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Shok/shoqe ngusht mund te quash dike qe ne femijeri ose mbas shum vitesh shoqeri. Kam shok te ngusht, dhe arsyeja qe e quaj shok te ngusht eshte sepse ka mbi 8vjet shoqeri me ate person.

Nuk jam aspak dakort me ty...

nje njeri qe njeh me pak se nje muaj mund ta quash shume me shume shok se nje njeri qe njeh nga 8 vite..simbas meje eshte dicka shume personale dhe kjo ama nuk do thote qe ngaqe e njeh nga shume kohe e ke shok/shoqe e nje shoqeri nuk mund ta quash shoqeri te mire apo ngushte vetem ngaqe ke pak kohe qe e ke...

 

Ne rregull ti ke mendimin tend un kam timin. Un nuk po them qe te gjith ata qe kam 8vjet qe i njof i quaj shok/shoqe te ngushte, se mudn te ndodh qe dike qe kam 2muaj qe e njof mund te me ec me shum shoqeria se me nje shoqe te thejsht qe kam vite qe e njof. Personalisht mendoj qe duhet te kesh shum koh te konsiderosh dike shok ose shoqe te ngushte, sepse duhet ta njohesh mir e te te njoh mire, tja dish dhe ti di huqet, tipin qe ka dhe qe ke e shum te tjera. Si mund te quash dike qe ke 2muaj qe e njef shoqe/shok te ngusht, i ke besim ti tregosh nje ndjenje tenden ose problem tendin personal?? Un personalisht nuk i kom besim, me duhet shum koh qe ta njof dhe te ndihem lirshem te flas me ate person.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Shoke te ngushte sipas mendimit tim nuk eshte nje nocion i kohes por nje evulim shoqeror mes dy personave; kjo mund te ndodhe per nje jave sic mund te nevojiten ndoshta edhe vite te tera, pasi interpretimet e atyre gjerave qe mund te fliten apo behen ne faqen apo kurrizin tone nga njerez te vecuar mund te interpretohen ne menyra te ndryshme ne distanca kohe te ndryshme.

Por nuk mohoj qe me kohen nje shoqeri e ngushte te mund te behet nje themel i nje shoqerie te "perkryer" mes dy personave.

Gjithashtu pohoj se mes dy personave sado te afert me shpirt e me ide eshte shume e veshtire qe te besohen krejtesisht brenda nje kohe relativisht te shkurter pamvaresisht se mund te ashtuquhen "shoke te ngushte".

Koha eshte mesuesi me i mire per keto lloj eksperiencash.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sidoqofte eshte veshtire te gjesh shoqeri te vertete si ka ardhur koha sot.Shoqerine e vertete une e kam gjetur qe ne femijeri dhe vazhdoj ta kem akoma,me 2 shoqe dhe nje shok.Qe te 4 kemi qene gjithmone te lidhur,dhe kjo u pa me mire kur erdhi dita qe u ndame,dmth une ne It,2 ne shqiperi,1 ne angli.Por amasot e kesaj dite i mbajme kontaktet dhe kur takohemi ne Shqiperi shohim qe shoqeria jone nuk ka shterrur kurre.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa kohe duhet qe te behet shok i ngushte !?

Nuk besoj se ndonjeri mund te jape nje pergjigje kohore nje gjeje te papercaktuar.

Sa kohe ju duhet te njihni nje njeri?.............

Shoket e Shoqet e ngushta i takon gjate rruges se jetes dhe nuk e di se sa kohe te eshte dashur qe te behet i ngushte per ty.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...