Jump to content
Veriu Forum

Ina_84

Moderatore
 • Content Count

  483
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  3

Ina_84 last won the day on December 11 2020

Ina_84 had the most liked content!

5 Followers

About Ina_84

 • Rank
  Doktoresha VIP
 • Birthday 06/02/1984

Recent Profile Visitors

3,670 profile views
 1. ku ka me bukur se ne shqiperi.... :dance13fm0uv: :dance13fm0uv: :dance13fm0uv: :dance13fm0uv:
 2. Per mendimin tim kryeministri Berisha eshte munduar ta çoje perpara Shqiperine ne shume aspsekte.Ne disa ia ka dale ne disa jo... Por ama kushdo parti tjeter politike nuk do kishte bere me shume! Pse? Sepse une mendoj qe Shqiperise do ti duhet shume kohe qe te arrije ne nje nivel normal jetese.Nuk duhet te shohim Tiranen,Durresin apo Vloren.Shqiperia eshte ajo ku ne shume vende te thella si Mirdita,Dibra,Malesia e shume te tjere jeta eshte e veshtire,nuk ekziston asnje mundesi pune,nxenesit per te shkuar ne shkolle bejne çdo dite km e km rruge"ne kembe". Eshte e vertete qe u futem ne Nato,ishte nje moment historik por na duhet shume per te shkuar lart shume lart. Sepse politika shqiptare eshte "shume e mençur",Sapo afrohen zgjedhjet,behen pak rruge te reja,i lene dritat 24-24,etj...
 3. Ina_84

  Qyteti vs Fshati

  Mua me pelqen shume jeta ne fshat.E kam enderr te kem nje shtepi perdhese,te kem Peme te mbjellluara kudo,pula dhe nje kal,sepse me pelqen shume andare in cavallo. P,S Qyteti ka shume gjera te mira,por fshatit nuk ia kalon,duke filluar nga ajri i paster....
 4. Ina_84

  pershnedetje!

  Mireseerdhe ne forumin tone..
 5. Se besoj se shpresa do vdese ndonjehere....
 6. E kam njohur ne internet,para 5 vitesh afersisht.pas 4 vitesh lidhjeje u fejuam dhe jam mire me te.
 7. E kam ndjekur shpesh fushaten presidenciale Obama-Mc Cain dhe sinqerisht qe ne fillim me ka pelqyer Obama.Ndoshta te gjithe ato premtime qe PR USA ka bere,se besoj se do mundohet ti relizoje te gjiyha x vete faktin qe jemi ne nje periudhe te forte krize ek,dhe x me teper lufta ne irak,rripin e gazes,konflikti me rusine etj.Por siç thuhet ''Shpresa vdes e fundit''.
 8. Ina_84

  auguri

  U befsh 100' vjeç.
 9. Ina_84

  RENIA E FLOKEVE

  Keto muaj, si pasoje e ndryshimit te stines dhe ndryshimit te gjakut, kemi edhe ndryshim ne renien e flokeve. Ne kete faze renia e flokeve eshte me madhe edhe te meshkujt edhe te femrat. Prandaj rekomandohet qe ne kete periudhe te perdoret shampo kunder renies se flokeve, i shoqeruar me ampula kunder renies, dhe njeheresh duhet qe te behet masazh i mire i lekures se kokes se paku njehere ne dite dhe mundesisht te evitohen preparatet per rregullimin e flokeve, sic eshte geli, shkuma, llaku etj. Krahas renies se flokeve ne kete periudhe kohore shtohet edhe yndyra dhe zbokthi i flokeve, per kete arsye duhet te perdoren edhe shampo te cilat e i largojne keto dy probleme. Personat (meshkujt dhe femrat) te cilet kane floke te gjata, zakonisht mendojne se floket bien per shkak te gjatesise se tyre dhe bejne nje hap te gabueshem duke i shkurtuar ato. Jo, ne fakt te keto raste, pervec larjes me shampo kunder renies se flokeve, kunder zbokthit dhe yndyres, preferohet qe nje apo dy here ne dite floket te krihen me kreher me dhembe te rralle, me qellim qe te largohen floket e rene. Ato qe vuajne nga renja e flokeve ose tullaclleku,mund te aplikojne nje paste (pomade) te bere me vaj ulliri te ngrohte ,nje luge gjelle mjalte,nje luge çaji pluhur kanelle,dhe ta mbajne ne koke per rreth 15 min dhe pastaj te lajne flokun.U zbulua se ishte efektive edhe kur mbahej per 5 min.
 10. Ina_84

  LARINGU

  KU NDODHET LARINGU? Laringu ndodhet nga jashte,ne mes te qafes,ndersa brenda fillon menjehere poshte rrenjes se gjuhes dhe shtrihet deri ne hyrje te ezofagut.Nga jashte ai perkon me te,pjesen me te ekspozuar ne mes te qafes,ne vijen e mesit. CILI ESHTE FUNKS KRYESOR I LARINGUT? Laringu ka 3 funks kryesore: 1---Sherben si mbrojtes x rruget e poshtme te frymemarrjes ndaj kalimit te ushqimeve ne te.Ai sherben si sfinkter dhe reagon sapo ne hyrje te tij kalon ndonje leng apo trup tjeter i huaj.Kjo kuptohet shume lehte po te kemi parasysh qe nje pike uje te kaloje ne rruget e frymemarrjes,ne mbytemi menjehere. 2---Sherben si rruge x kalimin e ajrit ne mushkeri,pra merr pjese ne frymemarrje.Gjate frymemarrjes telat e zerit hapen duke bere te mundur kalimin e ajrit midis tyre. 3---Merr pjese ne prodhimin e zerit apo ne te folurin,nje funks qe e dallon njeriun nga kafshet.Zeri prodhohet nga presioni i ajrit qe vjen nga mushkerite i cili ve ne levizje telat e zerit.Dridhja e tyre formon zerin. NGA CILAT SEMUNDJE PREKET ME SHPESH LARINGU? Tek femijet me shpesh laringu preket nga infeksionet ne formen e laringiteve akute apo kronike.Te te rriturit semundjet me te shpeshta jane laringitet kronike dhe kanceri i laringut.Laringet kronike jane ne gjendje te paraprijne kancerin,sidomos me shpesh te duhanpiresit.Te perdoruesit profesioniste te zerit(kengetaret) mund te zhvillohen nodujt vokale. CILAT JANE SHENJAT E SEMUNDJEVE? Shenjat kryesore ne laringitet akute te femijet,jane ngrirja e zerit dhe veshtiresia ne frymemarrje.Ne lariget kronike shenjat kronike eshte ngjirja e zerit x nje kohe te gjate.Ne kancerin e laringut shenja kryesore eshte ngjirja e zerit qe lokalizohet ne kordat e zerit.Kur ai lokalizohet siper kordave shenja kryesore eshte dhembja e fytit dhe veshtiresia ne gelltitje.Ne rastet kur masa zmadhohet shume i semuri ndjen veshtiresi ne frymemarrje. CILAT JANE SHKAQET E SEMUNDJEVE? Ne kancerin e laringut shkaktari kryesor eshte perdorimi i duhanit.Personat qe kane pire mbi 20 vjet duhan dhe kane pire mbi 30 cigare ne dite ,jane shume te predispozuar per kancer.Ky rrezik shtohet shume kur perveç duhanit i semuri perdor edhe alkol.Kanceri me shpesh shfaqet pas dekades se 5 te jetes. SI MUND TE BEHET MJEKIMI? Mjekimi kryesor i kancerit te laringut eshte kirurgjia,i shoqeruar me rrezatim mbrapa ne stadet e avancuara .Ne stadet e hershme mjekimi behet me rrezatim ose operacion. PARANDALIMI I SEMUNDJEVE TE LARINGUT? Eleminimi i pirjes se duhanit dhe alkolit. SI BEHET REHABILITIMI VOKAL TE TE SEMURET QE KANE HEQUR LARINGUN? Me ane te vendosjes se protezave te zerit ,menjehere sapo hiqe laringu.Kjo proteze e rikthen zerin ne masen 80%.
 11. Ina_84

  X ty mami

  X ty mami qe sot ke ditelindjen,dua te te uroj edhe 100 vite te tjera.X ty qe me ke ndenjur gjithmone prane,qe me ke dhuruar dashurine tende dhe shoqerine tende.X ty qe me ke dhene gjithmone kurajo per te perballuar gjithçka. X ty qe zemra ime te adhuron. Te dua shume.U BEFSH 100 VJEç. Nga une.
 12. Ina_84

  URIME BRESHKA

  U befsh 100 vjeç.Tu plotesofshin te gjitha deshirat e tua.In bocca al lupo. Shume urime nga une ,Ina. :dance13fm0uv: :dance13fm0uv: :dance13fm0uv:
 13. Floku i drejte;; po te kemi parasysh qe e gjejme me gjatesi te ndryshme,pra: te shkurter te gjate te mesem ne te 3 keto momente shfaqen karakteristikat e tij te veçanta.Po e nisim nga floku i gjate. Floku i gjate;; Kjo kategori trajtohet me krehje çdo jave,me prerje 1 here ne 8 ose 10 jave.Per kete gjatese floku duhet te perdoren produkte qe ruajne shendetin dhe ngjyren pasi jane elemente qe bien me shume ne sy. Floku mesatar;; eshte mire qe ne floke te drejte mesatare ,te levizet me shkallezim,dhe me 2 nivele ngjyrash,ose ngjyra me kontrast.Per te ruajtur dhe shtuar volumin ,rekomandohet te perdoret ,ose shkume volume ose spray volumizant.Prerja duhet bere 1 here ne 6 jave. Floku i shkurter;; Ka te beje me prerjen dhe krijimin e kolumeve te ndryshme sikurse dhe me ngyrat.Lejohen te perdoren te gjitha ngjyrat ,kjo ne varesi te llojit te flokut,i holle,i dendur ose i trashe.Ne kete lloj floku perdoren pothuajse te gjitha produktet stiluese.Prerja duhet bere çdo 4-5 jave.
×
×
 • Create New...