Jump to content
Veriu Forum
Sign in to follow this  
g°n

Martese apo Bashkejetese........?

Martese apo bashkejetese?  

19 members have voted

 1. 1. Zgjidhni nje opsion

  • Po Martese
   233
  • Po Bashkejetese
   217
  • Me mire single
   213
  • I pavendosur
   22


Recommended Posts

...po mire martesa a nuk eshte bashkejetese,bashkejton me dike edhe po qe se je i/e martuar. E kam thane edhe ne nje post tjeter.. per kohet e sotme i vetmi ndryshim i martese me bashkejetesen jane ca dokumenta dhe kunora ne kishe per te Krishteret,per tjeter s kane asnji ndryshim.Po erdhi puna me u nda mos kujtoni se eshte me e veshtire me u nda kur je i martum.....

 

 

SDQ une jam per martesen por nuk jam kunder bashkejteses... E rendesishme eshte t ja kalosh mire dhe te mirekuptohesh masanej a je i martum a i fejum a i dreqnum s ka rendsi

Share this post


Link to post
Share on other sites

martese ose bashkejetese duhet shikuar nga kendveshtrime te shumte pasi dalin shume probleme qe ne nisje ndoshta i injoroni.

bashkejetesa. nje nga problemet me banale eshte se ne rast vdekje te personit qe dashuroni do tu mohohet e drejta e te qarit mbi vorr te tij.

bashkejetesa eshte jashte fese e kundra tradites e familjes.

martesa eshte diçka me serioze por edhe me strikte per faktin dhe gjerat duken se po shkojne keq nese shkojne keq sepse eshte nje rruge e tille(ne te mire e ne te keq) duket sikur eshte nje prove e derguar nga perendia qe duhet ta pranosh ashtu siç vjen.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne fillim bashkejetesa edhe pse ka asnje lloj ndryshimi me martesen.Ne rradhe te pare bashkejetese te jep mundesine qe ta njohesh me mire personin me te cilin po ndan gjithçka.

Share this post


Link to post
Share on other sites
...po mire martesa a nuk eshte bashkejetese,bashkejton me dike edhe po qe se je i/e martuar. E kam thane edhe ne nje post tjeter.. per kohet e sotme i vetmi ndryshim i martese me bashkejetesen jane ca dokumenta dhe kunora ne kishe per te Krishteret,per tjeter s kane asnji ndryshim.

 

Eshte e vertete,por ama dhe martesa ka bukurine e saj.Se kur martohesh mund te thuash me plot gojen''Ai me perket vetem mua''.X rrapatushin.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne radhe te pare martesa nuk ndryshon thjeshte nga disa dokumenta prej bashkejeteses. Ka ndryshim te madh kur e prezantoni partnerin/partneren ne publik. Si ju duket juve eshte njelloj te thuash; "Kjo/Ky eshte e dashura/dashuri im" me "Kjo /Ky eshte gruaja/burri im".Ne radhe te dyte nese vendos te behesh me femije, mbiemrin e kuj do mbaje foshnja nese bashkejetoni apo do te thoni e kam kalamanin kopil. Ne radhe te trete nese vendos te ndaheni secili merr gjerat e veta, ndersa kur je i martuar dhe divorcohesh, gjerat ndahen pergjysme. Ka me dhjetra e dhjetra shembuj te tjere perse martesa eshte me e favorshme se bashkejetesa per te dy partneret. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ato çka thua ti sara, mendoj se jane vetem penallti mendore pasi nuk ka rendesi sesi e quan partnerin tend (mund ta quash edhe lepurush) pastaj mbiemri nuk ka asnje lloj rendesie pasi mund te martohesh pa e ndryshuar emrin e femija te mund te mbaje si mbiemrin e burrit ashtu edhe te gruas (si ne martese ashtu edhe ne bashkejetese). rendesia me e madhe per mendimin tim eshte tradizionale dhe fetare pasi te gjithe paraardhesit tane jane te martuar e gjithashtu kemi edhe nje fe ne te cilen ne bejme pjese e cila na urdheron qe te martohemi nese duam te kemi femije apo maredhenie ne ndonjefare menyre.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zemershqipetari un nuk e di se cfare ambienti eshte i pershtatshem per ty, por neqoftese je i ftuar ne nje mbremje zyrtare, "lepurushin" mund ta therrasesh ne shtepi, se perndryshe te therrasin budalla. Ok kur vjen puna tek femija, qe thua ti do te mbaje mbiemrin e te dyve, po kur te martohet ky femije e te behet me femije vete, i bie qe ky femije te mbaje 4 mbiemra e keshtu me radhe. Kjo gje ndodh ,por eshte karakteristike e spanjolleve prandaj ata kane me qindra mbiemra. Mbeshtetem me mendimin tend qe martesa eshte tradizionale, por jo fetare. Une mund te besoj ne zot, por nuk besoj ne fe, prandaj per mua martesa nuk ka te beje fare me fene. Secili i sheh gjerat nga pikepamje te ndryshme, prandaj disa jane beqare, disa bashkejetojne, disa fejohen, te tjeret martohen. :D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

sara!

ndoshta duket si duel mes ne te dyve por fakti qe kundershtoj eshte se nuk e mendoj absolutisht si ti.

askush nuk mund te t'therrase budalla nese nuk je e sidomos kurre per shkak te intimitetit qe mund te kesh me gruan/burrin; intimitet te cilin e shpreh ballafaqas njerezeve. e gjithe bota keshtu ben.

Persa i perket mbiemrit ndoshta kam gabuar ne te shprehur pasi ajo çfare une doja t'thoja eshte se nje femi mund te mbaje mbiemrin e nenes siç mund te mbaje mbiemrin e babait por jo te dy njekohesisht.

Pastaj per ata qe jane te krishtere martesa do apo nuk do ti eshte e themeli i nje familjeje.

kurse persa i perket bashkejeteses apo marteses sipas mendimit tim eshte nje zgjedhje vetjake ose personale qe nuk do influencoje me ne dinjitetin e njerezve.

Share this post


Link to post
Share on other sites
keni frike nga jeta bashkshortore ju te dy :D

 

Un do thoja dy vjet bashkjetese pastaj martese, dihet nese perputhen fitilat me te ndryshe NEXT (hajde tjetra)

 

Jetej the dy ditet e fundit te lirise !!!!!!!!!!!!!!!!

 

se martesa vetem strese sjell !? :blush: :blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites
a doni me nigju dicka dhe nga une???

tashti mos filloni me skandalizime se ne shqipetaret e kemi zakon

Kam provuar si martesen si bashkejetesen. :wub:

Kur provova martesen thash medet po pse u martova (dhe se shume e re, budalliqet e neve shqipetareve), kur provova bashkejetesen i thash vetetes o e marr, po a nuk te mjaftoi martesa heren e pare? :ranting:

 

Nuk kuptova se cfare zgjdhjeje jepje ti...

Share this post


Link to post
Share on other sites

me pak fjale goni as njanen as tjetren...

nejse kjo teme eshte e vjeter po tani mund ti pergjigjem pak me mire....

jetoj 500 metra nga i fejuari po kam zgjedhur te mos jetojme bashke...kur te martohem do shijoj ato qe do i kisha provu ne bashkjetese...pavarsisht se rrime gjithmone bashke si ktu si ne shqiperi po prap ajo pavarsia eshte e nevojshme deri sa te mesohesh me idene se do ndash cdo dite te jetes tende me nje person....

Share this post


Link to post
Share on other sites

.. une per vete jam martu e nuk jam i penum aspak....aspektet pozitive i tejkalojne ato negative keshtu qe ja vlen,mjafton te jesh i sigurte dhe i gatshem per ta ba nji hap te tille.

Bashkejetesa nuk eshte dicka negative por per ne shqiptaret eshte nje nocion i pakonceptueshem per vete faktin se ne cfare faze ndodhet zhvillimi i shoqerise shqiptare aktualisht.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atehere un mund te them qe te dyja......

Ne fillim eshte mire them qe te bashkjetosh me nje person pasi kjo te jep mundesi qe ta njohesh nga shume afer.

E dyta eshte se gjate kesaj kohe cifti mund te reflektoje dhe te shohi nese eshte e mundur qe te dy te jetojne ne cift per gjith jeten.

Puna e martesave ne shqiperi (sidomos ato me shkuesi) eshte si puna e ruletes Ruse.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po ju te gjithe kerkoni bashkejetese, por e dini mire qe shoqeria shqiptare akoma ka probleme ne kete aspekt. Vetem nje pjese e vogel e cila eshte çliruar nga "hekurat" e familjes dhe shoqerise po e aplikon.

Ka dicka ne kete aspekt se nuk arrihet te kuptohet se ku fillon dhe ku mbaron baskejetesa.

Ju qysh ne moshe 18 vjec mund te bashkejetoni (psh ne universitet) por deri ne moshen 30vjecare mund te nderroni 5 ose 6 te tilla apo ndoshta edhe me shume, kjo quhet PROVA TEKNIKE.

Un bashkejetesen e perceptoj si nje perpjekje per te pasur nje te ardhme me nje person, por jo domosdoshmerisht per shkak te disa faktoreve qe mund te shfaqen gjate bashkejeteses.

 

Sinqerisht, nuk shoh ne shoqerine shqiptare nje perpjekje per bashkejetese sesa nje eksperience me dike per te anashkaluar vemendjen e problemeve shoqerore.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jam dakord me sykun.

 

Ti ofrosh dikujt bashkejetese asht sikur te kesh gjynah per te. Le qe dashni s'mund te quhet ajo. Ti futesh bashkejeteses e shoh si eksperiment, dmth ti futesh dickaje me gjys zemret (ose edhe pa zemer hic), jo 100%. Manej kush tha qe martesa nuk kerkon sakrifica, kush tha qe dashnia nuk kerkon sakrifica, gjithmon kur pretendohet qe dy personat po bashkohen ne martese prej dashnise jo per perfitime materiale.

 

Un vetem martesen do kisha pranu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest

une e nisa me bashkejetese, e tani jemi ta martuar e kemi nje vajze.... :-D

 

pse e nisem me bashkejetese? thjesh shkeputja nga familja, e per te provuar veten sa te afte do ishim per te menaxhuar dicka, e po ia dalim mbane :-D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
 • Create New...