Jump to content
Veriu Forum
Sign in to follow this  
GenTo

A e ben paraja lumturine??????

Recommended Posts

Sipas jush a e ben paraja lumturine? Per mua paraja te ndihmone te jesh i lumtur po jo se gjithcka blehet.Lumturia eshte nje ndjenje,nje emocion dhe ato as nuk blihen as nuk shiten.smile.gif smile.gif

 

339.jpg

339.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

gjerat shpirterore behen me shpirt dhe jo me gjera materiale. Edhe lumturia futet tek dicka qe krijohet me ndjenjen e njeriut kundrejt dickaje (gruas psh) dhe asesi mund te behet lumturi me para. Paraja e ben te lumtur njeriun vetem momentalisht edhe kjo ndoshta nga mosvemendja se cfare efekti do te kete kjo lloj lumturie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Shume njerez mendojne qe paraja te ben te lumtur, per mendimin tim perkundrazi ajo te bem vetem me shume probleme, sa me shume te kesh me i keq behesh mendon vetem per veten, ste intereson me per te tjeret, te duket veti mbret,dhe ne kete rast humbet respektin e shoqerise, kur je i varfer mendon te kesh makina te bukura,vila etj etj. por gjeja pozitive eshte kur je i varfer te pakten ne shumicen e rasteve familja eshte e bashkuar, dhe shkojne mire me njeri tjeterin ,kurse kur je i pasur femijet fillojne drogen dhe pisdheqe te tjera, fillojne divorcet,dmth fillon percarja e familjes.dhe sma merr mendja se pas ketyre gjerave qe permenda mesiper nuk mund te jesh me i lumtur.

une per veten time ka 12 vjet qe punoj qe ne moshen 15 vjec dhe skam qene kurre i pasur por dhe as i varfer, kam ba nje jete normale ne gjithesi si cdo emigrant. jam i lumtur me kete jete. keta ishin vetem mendime te mijat per sa i perket te pasurve ndoshta gabohem,

ja kalofshi sa me mire. nga Beni

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Per mendimin tim paraja jo se ben lumturine por ndimon ne mbajten e saj pasi paraja eshte nje gje e domosdoshme ne jeten tone te perditshme dhe kur mungon ajo fillojne dhe pak disa gridje te cilat kur ke lek mundesh me i evitu lehte!

Share this post


Link to post
Share on other sites

charli chaplin thoshte: no money, no problem.(pa para, pa probleme)

por dikush tjeter thoshte: se i soldi non fanno la felicita,figuriamoci la miseria.

(nese parate nuk bejne lumturine,as varferia se ben)ose

parate nuk bejne lumturine por e ndihmojne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aty ku eshte paraja eshte interesi do thoja un. Dhe nuk ma merr mendja se paraja eshte mjet per mbajtjen apo te ndihmoje ate. Duhet te kemi kujdes kur flasim per para sepse askush ne bote nuk eshte pa para por diferenca eshte tek sasia. Dikush blen 10 makina, dikush tjeter ndoshta ndan parate e bukes me racion ditor qe ti dalin deri ne fund te javes. Besoj se njeriu ne ditet e sotme duke punuar (njeri qe ka vullnet te punoje) arrin te coje perpara jeten dhe te (mbi)jetoje. Do thosha nje rruge e mesme mes JETOJE dhe MBIJETOJE.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tema eshte: A e ben parajsa lumturine. Jo ca do benit me parate.

 

Pastaj a e ben paraja lumturine eshte dicka qe mund ta shikojme nga ngjarjet ose tek te tjeret. Ne rastin konkret te temes behet fjale per lumturi ne cift jo vetem se ashtu jane te lumtur te gjithe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kjo histori eshte e vertet. Burre e grua ziheshin vazhdimisht sepse i mungonin parate, jo per te blere shtepi, jo per te blere ushqime, jo per te veshur e mbathur femijet. Ekonomija pra ishte ajo qe e fuste ciftin ne grindje. Burri vendos te mbaroje shkollen me stermundime, sepse punonte njekohesisht. Ia arriti te merrte diplome dhe te gjente nje pune shume te mire, por puna i hante shume kohe. Parate nuk mungonin kurre, por burri nuk ishte kurre ne shtepi. Gruaja filloi te ankohej, se nuk e shihte burrin me sy.Burri kujtoi se duke i sjellur gruas parate ne shtepi do ta bente te lumtur. Gruaja i thoshte qe kur ishin te varfer te pakten bisedonin me njeri-tjetrin se si ti zgjidhnin hallet dhe te perballonin jeten, kurse tani qe paret nuk mungonin nuk kishin as tema as kohe per te bere muhabet. Pra paraja nuk eshte gjithcka, sepse per te fituar parane duhet te lodhesh shume dhe i merr kohen gruas/burrit e femijeve te tu, pra gjese me te rendesishme ne jete, familjes. smile.gif smile.gif

 

 

Sa serioze po me duket vetja............

Share this post


Link to post
Share on other sites

QUOTE (GONNY @ Apr 4 2006, 06:11 PM)
historia eshte realiteti.
...por ka nje problem se asnje nuk e beson nqs nuk e provon

BINGOOOO shume e drejte kjo qe the smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

thone: LEKU BEN LUMTURIN............

kurr ne bote, te ndimon per nje periudh, po pataj???????l leku shkon e vjen.......lumturia e shkrete njeher ta ze deren, dhe po erdhi duhet mbajt me pinca si thuet....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ka njerez qe kane pare me shumice dhe me e forta eshte qe nuk dine ti perdorin.

Dalin me makina te shpifura,punojne me shume se 8 ore,nuk dine se çfare eshte qejfi...

E çi don ato para...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...