Jump to content
Veriu Forum

BeniT

Antare
 • Content Count

  260
 • Joined

 • Last visited

5 Followers

About BeniT

 • Rank
  Syri Magjik
 • Birthday 06/24/1979

Recent Profile Visitors

2,476 profile views
 1. Njerezit te thone ca te done , se birat e gardhit e fjalet e miletit nuk mbyllen kurre. Une per fites kam normal :P 2 mije dollar qe me shkon bileta , dhe nje muaj pune , dhe lus lodhja per organizimin . Dmthn pak a shume festa me shkon 10 mije dollar , dhe plus lodhjen. Nqs do te behet ndonje lek , ata lek te gjtiha do te shkojne per ate pune qe kam thene me siper , populli te thoje cfare te doje. Pastaj nuk eshte duke e bere Beni , por te gjithe bashke.
 2. Po tani falas nuk ka ditet e sotit . Edhe ne krevat me gruan , eshte bere keq po nuk pate lek :P
 3. Edhe per mua le te ngelet cdo gje . per mua FB ka qene nje dritare per tu ritakuar me shoqerine e vjeter , dhe me shume te aferm. ne FB kam familjar dhe shoqeri , 99% qe kam ne FB i kam takuar . Dhe jo qe kam njerez te panjohur .
 4. Rrini beqare mor milet pse doni me e ba veten me dhimbje koke ?
 5. Ne pergjithesi me kane pelqyer filmat e De Sices dhe Boldit , qe benin per Krishtilindje.
 6. pse edhe ty Fran Vila ta ka dhan frengjishten? :P Po mor dreqi ai ma ka bere . E pata takuar para pak vitesh dhe piva nje kafe me te , Dhe i thashe njeri me inat se ty skam pasur njeri , e di tha . sa jane si puna e jote me tha. Edhe pse sot jam penduar qe nuk e kam mesuar frengjishten .
 7. Deri qe u hapen bilardot ka qene matematika, ne pergjithesi kam qene mire ne te gjitha lendet deri nga klasa e 7 . Per te urryer kam kam urryer lenden e Frengjishtes, vdekje e kam pasur , sidomos kur ishe ne shkolle te mesme ne Shenkolle.
 8. Me siper doja te thoja 4-5 ore , se mbase e ke kuptuar 4-5 dite , Gon rendesi ka qe te hedhet hapi i pare e kesaj gjeje pastaj , se ku jeton organazitori , Shqiperi , Itali , Kanada , Usa etj etj kjo nuk ka shume rendesi. Rendesi ka te na mbeshtese Komuna , dhe Bashkia . Patjeter qe do te kete organazitore edhe ne Tale . por si fillim dua te di , se sa dhe si mund te me ndihmoni ju. Nuk eshte qe do te behet ndonje feste madheshtore , qe te na duhen dy muaj pergatitje. Une do te shkoj ne Shqiperi kete vere nje muaj perpara. Pastaj ne ditet e sotme organizimi eshte shume me i thjesht sec ishte para 20 vitesh. Nje pjese e mire e Talexhive po perdorin internetin, dhe shume kollaj mund te komunikohet ndermjet internetit. dhe disa gjera te pergatiten dhe vendosen muaj me pare., secili nga ne ka femilje ne Shqiperi , te pakten kusherinje. Gjithsesi festa do te zhvillohet , edhe sikur ne fund te fundit te gjithe shpenzimet te bien mbi mua. une do ta provoj. pastaj Zoti e bafte mire , nqs nuk do te kem ndihmen e fshtarve te mi. Por kam shume besim qe secili Talexhi , do te na ndihmoje ne kete iniciative. Nuk mund te themi qe mund te shkoj keq apo mire pa e bere prove. Te bej nje shembull te vogel. Kur shkoj ne Shqiperi , shkoj ne Shengjin darkash. dhe e di sesa lek mund te harxhohen me 2-3 shoke , te pakten 30 mije lek per 1-2 birra. Pse mos te rri ne Tale darkash me shoqerine time dhe familjen , dhe me ato 30 mije leke te pine 10 veta. Nqfs nje birre ne treg do ta blejme 100 lek bie llafi ne do ta shesim 120 lek dhe jo 1 mije lek . Synimi i kesaj feste eshte takimi mes Talexhive. si dikur . dhe ju biznesi.
 9. Po pse mor Gon ti nuk do te ja dedikoje 4-5 pune vullnetare kesaj feste ?
 10. Bashkia do te siguroje edhe kete pune pa merak . Normalisht qe ka pasur aktivitete te tilla , por gjithsesi do te kete ndryshim me ato te viteve me pare . Problemi eshte qe duhet te organizohemi , dhe sigurisht viti i pare do te jete i veshtire , por shpresoj qe te gjithe bashke do te ja dalim mbare ..
 11. Pershedetje te nderuar . vellezer, motra , miq dhe dashamire, bashkefshatare , bashkeqytetare, dhe bashkekombas. Me ane te ketij grupit , dua te ju prezantoj , ose me mire te themi te ju vej ne djeni per nje iniciative timen personale , qe per vite me rralle ka qene nje enderr e imja. Por qe me ndihmen tuaj , Komunes se Shenkollit, Bashkise se Lezhes, me ne krye Zotin Viktor Tushaj, kete enderr ta bej, ose me mire ta bejme realitet. Atehere behet fjale per nje feste verore nje javore e cila do te zhvilohet ne bregdetin e Tales cdo vit ne muajin gusht, pak a shume te themi mes dates 10 dhe 20 gusht, mqns sic e dini ai eshte fluksi me i madh i kthmit te rrefugjatve ne atdhe. Mqns Zoti , Natyra na fali nje bregdet te mrekullueshem . atehere perse mos ta shfrytezojme ne favor te komunitetit tone. Siç jeni ne dijeni edhe ju shumica e jone jetojme ne kurbet sa ne nje cep ne nje cep tjeter te botes. Dhe fatkeqesisht jemi ndare per se gjalli, nuk njohim me as nipa dhe mbesa , as kusherinje , as fqinje dhe as shoke. Pra krijimi i kesaj feste do te jete nje ribashkim , nje ritakim i joni , nje rikthim ne rrenjet tona , nje kujtese qe mos te harrojme , gjuhen , zakonet , dhe traditat tona. qe femijet tone ti trashegojne ne vite dhe shekuj. Ti tregojme te gjithve, fisnikerine , bujarine , burrerine , rrespektin , dhe dashamiresine e Tales. Nqs e mbani mend dikur njiheshim shume mire mes nesh , dhe mes fshatrave perrreth, kurse sot me veshtiresi qe njohim pragun e deres. A nuk do te ishte kjo feste dicka e mrekullueshme per te gjithe ne ? Jam shume i sigurt qe per te gjithe ne do te jete dicka teper e vlefshme. Besoj qe te gjithe nga ju i ka marre malli te takoje nje shok shkolle , nje shok te lagjes, nje kusheri , qe mund te keni vite qe nuk e keni takuar. Pra ky do te jete nje shanc me teper per ta takuar. Per ata qe jetojne ne kurbet mbas 358 diteve pune , a nuk mund te ja lejojme vetes 7 dite qetesi , 7 dite takime mes shoqerise , mes tingujve te kengeve, mes gallates, mes sporteve etj etj . besoj qe secili nga ne mund te ja lejojme. Tani do te ju shpejegoj sesi do te funksionoje kjo feste. 1) Ne kete feste do te kete veprimtari te ndryshme sportive, si futboll, velejboll, hedhje , gjyleje , etj etj , gje qe do te diskutohet mes nesh, ne ditet dhe muajt qe vijojne. 2) Do te kete muzike popullore dhe te lehte. 3) Do te kete humor etj etj. 4) Do te kete konkurse te ndryshme. Ku te gjithe mund te marrin pjese. Pra me pak fjale do te jete nje feste familjare, per te vegjel dhe te vjeter . Nqs e mbani mend dikur kur beheshin turne ne futboll mes lagjeve , Qender , Tale 1 , Tale 2. Gryke Lumit , etj etj . Pra do te kete perseri nje gje te tille. Atehere te dalim ne disa gjera te tjera. Se si do te zhvillohet kjo feste . Mbase vitin e pare nuk do te kemi mundesi te hapim nje taverne, qe ata qe jane prezent te hane dhe te pine , dhe pse jo edhe njerez te ardhur nga fshatra te tjere apo , nga qytete te tjera. Por ne vitet ne vijim aktiviteti , do te zgjerohet , do te sigurojme disa tavolina , karrige etj etj dhe do te bejme nje tip restoranti , ku mund te hahet ndaj nje pagese shume te arsyeshme. Ku ushqimet do te merren direkt te fresketa nga fshati , zarzavatet, frutat , bylmeti , alkoli do te merret po nga Talexhite. Por dua te ve ne dijeni , qe e gjithe puna per te organizuar kete feste do te jete absulutisht vullnetare. Asnje nga ne nuk do te marre asnje qindarke. Nqs do te kemi fitime monetare, ne vitet ne vijim , te gjitha keto fitime d te shkojne ne favor te Shkolles, Kopshtit , Çerdhes , Ambullances , apo mirembajtes se rrugeve, te Tales. Ne te gjithe se bashku duhet ti kushtojme pak ore per te organizuar kete feste . Ne do te kerkojme ndihme nga Komuna e Shenkollit apo ku te jete e mundur per funde , per te mbeshtetur kete feste. Une personalisht kam kontaktuar Kryetarin e Bashkise se Lezhes , Zoterine Viktor Tushaj. Dhe ai me ka ktheyer nje pergjigje pozitive , dhe mbeshtet iniciativen time . me poshte po hedh mesazhin e Zotit Tushaj. "Arben miredita. Jam i kenaqur qe keni marre nje inisiative te tille, pasi festa te tilla promovojne cdo gje te mire qe ne si popull dhe komb kemi. Do te jete mire qe te angazhohet fuqishem edhe komuna Shenkoll, pasi eshte edhe ne interesin e saj. Mua me keni mbeshtetje per cdo inisiative te mire qe do te merrni ne kete drejtim. Te fala dhe pune te mbare" Viktor Tushaj . Pra une tashi dua nje organizim te fuqishem te te gjithve , dua qe kete iniciative te ja bani te ditur kujdo qe njihni , qofte ne boten e internetit , dhe ne jeten e perditshme. Per çdo lajme do te jemi ne kontakt me njeri tjetrin. Mund te me kontaktoni , me e-mail , skype, ose me telefon, ne cdo moment. arbentoma@hotmail.com arbentoma@hotmail.ca beni_79_tale@hotmail.com Cel : 001-647-887-9058 Me respeket Arben Toma . Toronto Kanada. 04 Nentor 2009 Me poshte keni linkun e Facebook-ut nqs keni deshire te beheni pjese e ketej grupi. http://www.facebook.com/group.php?gid=1945...info&ref=mf
 12. Eshte nje video shume e fuqishme, ku autori me shume pasion dhe me me shume dhembje "drejton" funeralin e gjuhes se te pareve tane! http://www.youtube.com/watch?v=aMkg8RQ3op8
 13. Emri im dhe i vendlinjes, Beni emri im T=Tale
 14. Dritan Hoxha, presidenti i Top Media humbi jeten ne nje aksident tragjik automobilistik sot ne oret e para te mengjesit. Ngjarja ka ndodhur rreth ores 01:50 minuta ne bulevardin Bajram Curri ne Tirane. Sipas njoftimit te policise makina Tip Ferrari ngjyre e kuqe me targa DK 3892 H, ne pronesi te 37 vjecarit nga Tirana ka dale nga rruga dhe pasi ka pershkruar ne nje hapesire te plote 82 metra eshte perplasur me pemen 3.1 metra, ne lulishten e lumit te Lanes. Per shkak te perplasjes se forte makina eshte ndare ne dy pjese dhe eshte shkaterruar teresisht. Ne vendin e ngjarjes mberriten forca te shumta policie, duke nderhyre menjehere, per te dhene ndihmen e pare 37 vjecarit. Dritan Hoxha vdiq gjate rruges teksa dergohen ne Spitalin Ushtarak. (balkanweb)
×
×
 • Create New...