Jump to content
Veriu Forum
Sign in to follow this  
Ina_84

Detyrim Apo..

Recommended Posts

S ka shance qe martesa te jete detyrim.Na fakt kur martohen ne kishe prifti nder te tjera u thote : A keni ardhur ketu me deshiren tuaj e pa ju detyruar kush???

Rrjedha normale e jetes te con ne nje fare moshe ku ndjen nevojen te kesh afer 1 person me te cilin te krijosh familje etj etj.Por duhen pare shume aspekte praktike ne kete rast...shpia,puna,mundesite ekonomike e shume e shume gjana tjera se me u martu sa me kalu rradhen asht kollaj krejt.

Por ne nje teme tjeter ne forum flitet edhe per Bashkejetesen....ti mund ta duash 1 person,te krijosh familje me te po nuk je i lidhur me te me nje kontrate qe quhet martese.Kur te kalosh nje fare kohe qe jeton me dike po u martove nuk eshte se te ndryshon kushedi se cfare... do besh te njejtat gjera qe beje para firmosje per martesen....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa dyshim martesa eshte " Kurorezim i nje dashurie '' te pakten per mua. Kush thote qe martesa e prish dashurine e kane shume gabim martesen e prish vete njeriu dhe tekat e tyre dhe jo martesa. Une burrin tim e dua cdo dite dhe me shume....

Share this post


Link to post
Share on other sites

them se eshte "kurorezim i dashurise",,(jo nga eksperienca ama)...

cdo gje varet nga personat,,,nese e duan njeri-tj padyshim qe eshte kurorezim i dashurise..

nese ne mes eshte dhuna ose martesa me force, pa deshire e pa dashuri pa dyshim qe eshte me detyrim nje gje e tille ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

kush martohet per detyrim i rafte pike e dekte ishalla .... Mendoj se eshte thjeshte nje kurorezim e nje firme qe lidh pak me teper 2 persona...se nuk eshte as detyrim e as siguri....

gjithsesi eshte rrjelloje e jetes, dicka per tu ba kur ti vuje momenti, gjithmone nese i vjen.... :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Padyshim qe eshte detyrim. Shume pak raste eshte kurorezim dashurie ose me fjale te tjera, vetem pasi martohesh e kupton se cfare ke bere.

Eshte detyrim sepse po u lidhe me dike familjarisht duhet ta martosh se ske ku te shkosh. Un flas per familje shqiptare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ndoshta kembengulja ime duket retorike por nuk ka vetem nje ane ky argument.

bile ka me shume nga ato qe ju keni sugjeruar.

martesa eshte nje tradite e sjellur ne ditet tona e pa evuluar e cila na jep te drejta dhe na pajis me detyrime. teorikisht akti i marteses behet me liri te plote si akt deshmie ndaj nje dashurie mes kontratuesve por shqiperia eshte akoma vend ne zhvillim persa i perket temes dhe po te isha ne vendin tuaj nuk do leshoja mallkime per ate qe pranon zgjedhjen e familjes qe ju e quani detyrim. vihuni ne vend te tyre para se te leshoni mallkime!

Ky argument nuk do mbaronte kurre sikur te nisnim nje debat prandaj po e le me kaq.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ktu nuk po flasim si duhet te ishte por si eshte. Realitetin shqiptare e dime te gjithe. Po te ishte puna se si duhet te ishte edhe un do te thosha fjalet me te bukura si parafoleset/it por duhet te rrime shtrember dhe te flasim drejt.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ktu nuk po flasim si duhet te ishte por si eshte. Realitetin shqiptare e dime te gjithe. Po te ishte puna se si duhet te ishte edhe un do te thosha fjalet me te bukura si parafoleset/it por duhet te rrime shtrember dhe te flasim drejt.

GONNY gjithmon kaq i sinqerte je ti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...