Jump to content
Veriu Forum
Sign in to follow this  
Pëllumb Syku

Shok apo i dashur

Recommended Posts

Shoku dhe i dashuri jane dy gjera krejt te ndryshme, per mua. Shoke mund te kesh shume te dashur ke vetem nje. Pse se mendoj kalimin nga shoku ne dashur? Eshte sepse 1- te dashurin mund ta humbasesh dhe nuk mendon ta kthesh ne shok pasi menyra e sjelljes me te dashurin eshte dicka e "vecante" dhe gjithmone do te kutjohen, kurse shokun mund ta kesh pergjithe jeten dhe sikur te prisheni me vone pasi e mendon si nje kusheri tendin, s'po them vella perseri e mendon si shok. 2- gjera qe i them shokut , sia them te dashurit, p.sh me ngacmoi ky apo ai, fola me kete apo ate. ai me ka pas pelqyer...apo me pelqen kur shoket me tregojne historira me te dashurat e tyre apo ish-et e tyre me pelqen me duket dicka e lezetshme, gjera qe nuk dua ti degjoj nga i dashuri apo i dashuri im nuk don ti degjoje nga une, mendoj. dhe 3- me shoket une mund te bej si e "cmendur", pra rri lirshem apo flas lirshem , kurse me te dashurin se bej ate gje me taman pasi une cdo gje e bej (ves i keq imi) e bej per te, ti bej qefin atij dhe qe ai te mos merzitet me mua, kurse me shoqeri se ke problem.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tani shkurt kur ndodh kalimi nga shok ne te dashur. Per mua do jete lindja e ndjenjes se dashurise tek mua dhe tek ai. Nje plus ne maredhenien tone do jete njohja e mire mes nesh, pasi gjithmone e mendon se e ke pasur thjeshte shok per te kaluar kohen, kurse tani e ke shok te jetes. Tjeter, menyra e sjelles se tij me mua apo respekti qe ka ai per femrat, pasi kur e ke shok e njeh pak mire. Pastaj tani per ne qe jemi jashte shtetit me cdo shok qe kam pasur, mendoj menyra ose mungesa e shqiptareve ku jemi ka cuar gati gjithmone qe djali te propozon per martese ne kete rast pasi jeni njohur tashme ne shoqeri.

S'me pelqen kalimi as nga shok ne te dashur dhe anasjelltas, por perseri nese eshte nje shanc i mire pse jo, me mire te marresh dike qe njeh sesa dike qe nuk njeh apo ke folur vetem 1-2 here me te. Nje rast imi kisha nje shok te ngushte, ai kerkoi ta kthenim ne te dashuri, se pranova pasi se kisha at ndjenje per te, i prezantova nje shoqe timin pasi vertete i doja te dy(si shoke) ato tashme jane martuar dhe te dy jane shoket e mi me te mire.

Shendet dhe para.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Dallon shoku dhe i dashuri.

 

Por e mira do te ishte qe i dashuri yt me qen edhe shok i yti.

 

E pse ndodh qe shoku mu ba i dashuri i yt? Shume thjesht: je ne kontakt te vazhdueshem me te, e njihni njeri tjetrin ashtu paster pa "cenzura", ashtu si jeni ne realitet, aferisa nganjehere din te jete shume e "rrezikshme" dhe e "demshme" dhe shume thjesht ai apo edhe ti nje dite zgjohesh dhe e veren se diq po ndodh me ty.

 

pike ju pershendet diellza rolleyes.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

QUOTE (saramelas @ Jan 27 2006, 03:16 PM)
mua do tme pelqente shume qe bash shoku im te behet i dashuri im po ai smush fare ka ndjenjat e mia

Ca don me thane qe smush fare ka ndjenjat e mia, apo ishte gabim shpejtesie, deshe me shkrujt ska ndjenjat e mia,

thuaja more troc , A JE KENE NAJ HERE NE KINE?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Per sa i perket temes eshte dicka qe ndodh edhe mjaft shpesh sepse tani po fillojme e kuptojme qe per te krijuar nje mardhenie me nje person duhet qe te pakten ta njohim sadopak.....megjithese nje person nuk eshte kurre i njejti si ne shoqeri e si ne dashuri por ama shume gjana jane te njejta....

Nga pervoja personale....edhe pse ndoshta kalon nje fare kohe bashke akoma ka momente qe pyet veten po vertete un dhe ai qe ishim shoke tani jemi te dashur...

Por eshte dhe bukur sepse ne raste te tilla pak a shume keni shoqeri te perbashket dhe kjo ndihmon ne harmonine e nje cifti (sidomos kur njeri eshte xheloz).... tongue.gif tongue.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po besoj se shoku ose shoqja do ishte ndoshta partneri ideal. Sepse perderisa jeni shoke kjo do te thote se keni dicka te perbashket pra miqesine dhe shkoni shume mire bashke. Sepse te kalosh mire me njeriun e jetes eshte gjeja me e bukur qe mund te egzistoje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sipas mendimit tim nje shok/shoqe i/e vertete nuk mund te behet kurre i dashur apo e dashur sepse nje gje eshte dashuria e nje tjeter miqesia. po te ishte si thoni ju shoqeria nuk do ishte e vertete.

pastaj nese e dashura te thote po dal me shoqerine duhet te shqetesohesh.

po te jete ashtu duhet te keshe frike edhe nga shoket se ne ditet e sotme nuk i dihet se ku del.

une jam i mendimit se nje shok/shoqe eshte e tille/ i tille e te mbetet e/i tille perndryshe njeriu dojetonte me ankthe a iluzione.

...por kjo gje ndodh dhe pse mua personalisht nuk me duket e drejte.

nga ana tjeter ndoshta eshte me mire qe te dashurohesh me shokun se me armikun; ndoshta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

te them te drejten gjithmone kam dalluar gjerat dmth shok apo i dashur per mua jane dhe do mbeten keshtu gjithmone pasi shoqerine e cmoj si gjene me te bukur ne jete...

 

me vjen keq sepse kam patur nje shok ne angli me te cilin flisja cdo gje dhe i tregonim gjerat me te rendesishme njeri-tjetrit

 

nje vit me pare filloi te ndryshonte pra filloi ajo faza nga shok donte ....

 

ia shpjegova me shume se nje here se nuk mund ta shikoja me sy tjeter po ai insistonte deri kur me tha me mire te shkepusim lidhjet sepse po vuante...

 

kjo gje me beri te vuaja pasi humba nje shok po cfare mun te beje per te kur une vazhdoja akoma dhe pse nuk kemi me lidhje ta shoh si 'shokun tim me te mire...'

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...