Jump to content
Veriu Forum
Sign in to follow this  
Ina_84

Dhuna ndaj grave

Recommended Posts

Sipas nje mikes sime qe punon si asistente sociale ne ndihme te grave ne Shqiperi,me tha qe me shume se 50% e grave dhunohen...

 

Sipas jush a eshte e drejte ky diskriminim,duke qene se ato gra mund te jene motrat tone,nenat tona apo nje pjese e gjakut tone.

Dhe pse valle kjo ndodh shume edhe pse jemi ne 2008 dhe Shqiperia po ecen goxha perpara...

 

JEPNI MENDIMIN TUAJ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Me të vertete habites është faksi se Italia që njihet si njëri ndër vendet ku femrat kanë me shumë te drejta në krahasim me vendet e Europës lindore,në një rënditje bërë para disa javësh rezulton se renditet rreth 20 vende pas Shqipërisë.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

sepse gruaja shikohet akoma si prone dhe jo si nje njeri qe ka te drejtat e saj,,, eshte per te te ardhur keq me shume per ato dfemra qe jane pre e dhunes per vite e vite dhe nuk marrin guximin te ngrene krye e ti denoncojne e te kerkojne ndihmen istitucinoneve perkatese...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Edhe un mendoj se femra duhet te trajtohet si qenie njerezore e jo si kafshe,por mos te harrojm se nje pjese e madhe faji u takon edhe femrave per kete gje.Me nje veshje se tepermi provokative shteisin rrugeve ne mes te dites ,pa pertuar fare hyjne ne nje makine te bukur dhe nuk u bene pershtypje se ate njeri po e takojn per here te pare . Pastaj thote : '' me dhunoi''.

Kur pajtohesh te flesh me gjarperin, nuk duhet te ankohesh pastaj nese ai te ka kafshuar.

Por sigurisht se ndodh edhe dhuna ne familje e qe eshte dukuri shum negative.per raste te tilla ndjej keqardhje.

Respect for all...

Share this post


Link to post
Share on other sites

O Kristjane nuk besoj se po flitet per perdhumin e femres por per dhunen qe behet ndaj saj..

 

 

 

Edhe un mendoj se femra duhet te trajtohet si qenie njerezore e jo si kafshe.

Por sigurisht se ndodh edhe dhuna ne familje e qe eshte dukuri shum negative.per raste te tilla ndjej keqardhje.

Share this post


Link to post
Share on other sites
si ka mundesi qe heshtin djemt per kete teme dhe "ankohen'' FEMERAT... :dance13fm0uv: :dance13fm0uv: :dance13fm0uv:

 

Mos na perziej ne ket "casino"

 

S'eshte problem yni no?

e ke shume shume gabim Armenito, ky duhet te ishte nje nga bisedat ku duhej te kishte me shume meshkuj se femra se dhuna zakonisht nuk vjen nga femra por nga mashkulli e kshuqe me shume deshire do donim te dinin persene e kesaj gjere, si arrin nje mashkull te veproje kshu??

.........................................................................

 

E me xoxi , pyetje retorike ishte se antonikaj nuk iu pergjigj temes ai vetem ndryshovi drejtimin e saj pa iu pergjigjur :(

Share this post


Link to post
Share on other sites
e di mo zemer se deri aty arrijme ta kuptojme...puna eshte se ju nnuk po i pergjigjeni serisht...

 

Cte them se ekziston dhuna ndaj grave nuk besoj se do kete ndonje miop qe nuk e shef no?

Eshte nje nder problemet shoqerore qe e kane shoqeruar njerezimin gjate gjithe evolucionit social .

Nder te tjera ky si problem qendron edhe ne shoqerite perendimore, edhe pse eshte me i theksuar ne shqiperi.

""""Nuk eshte se behet fjale vetem me dhune fizike por edhe ajo psikologjike, e cila eshte e ndersjellte.""""

Besoj se ju duket si dicka e pamundur fakti qe mund te kete meshkuj qe pesojne dhune si fizike ashtu dhe psikologjike nga grate e tyre,

por kjo eshte e vertete. Madje ky lloj dhune ne shume raste nuk denohet, pasi eshte gati e pamundur te besohet nga institucionet

se nje "femer" mund te dhunoje nje "mashkull" !!??

 

Kjo eshte nje shembull qe ketu ne Itali ne kodin penal parashikohet qarte. Per sa i takon shoqerise shqiptare dhuna ndaj grave ka ekzistuar gjithmone edhe pse me e theksuar. Madje edhe ajo psikologjikja (grate nuk liheshin te flisnin ate qe mendonin apo te kundershtonin ate qe thonte bashkeshorti).

 

Por gjitha keto i dini, nuk kam pse te shpjegoj me shume...............

Brezi yne do jete ai qe ndoshta do beje difference sikurse gjitha brezat qe kane qene para nesh apo qe do pasojne.

Gjithnje e me shume do perballemi me ndryshime te stilit te jeteses dhe me nje pozicion te ndryshem te femres ne shoqeri.

 

"Theksoj ky si problem eshte i gjithe qenies njerezore. Kudo ka pabarazi edhe ne demokracite me te arritura ne bote.Po kjo sdo te thote qe une duhet te ngre doren apo gishtin dhe te tregoj kush eshte fajtor"

 

Te gjithe jane fajtore, edhe grate.

 

Ciau :goditje:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dhuna vjen per shkak te zgjedhjes, mungeses ligjore, zbatimit te ligjit etj...

 

1. Zgjedhja:

Shume femra te martuara edhe pse dhunohen ato mendojne se dhunen e momentit duhet ta anashkalojme per hir te femijeve, familjes, figures dhe zgjedhin te heshtin.

 

2. Mungesa ligjore e pershtatshme (duke ju pershtatur realitetit) mungon dhe sensibiliteti se si te veprojne ne te tilla raste eshte zero ne shqiperi (ne boten shqiptare).

 

3. Zbatimi i ligjit eshte nje nder faktoret qe kam vene re qe ne shqiperi kjo gje calon. Policet shqiptare ende mendojne se nje rrahje e gruas nuk perben ndonje krim ose ju duket si dicka tepruar qe te arrestojne dike per dicka te tille, ndoshta sepse e bejne edhe ata vete ne shtepi.

 

Sdq nuk duhet ta zmadhojme nese ne mes te nje debati mes burrit dhe gruas rreshqet nje shpulle nga ana e burrit per shkak te humbjes se durimit. :jester:

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sipas nje mikes sime qe punon si asistente sociale ne ndihme te grave ne Shqiperi,me tha qe me shume se 50% e grave dhunohen...

 

Sipas jush a eshte e drejte ky diskriminim,duke qene se ato gra mund te jene motrat tone,nenat tona apo nje pjese e gjakut tone.

Dhe pse valle kjo ndodh shume edhe pse jemi ne 2008 dhe Shqiperia po ecen goxha perpara...

 

JEPNI MENDIMIN TUAJ....

jo ne asnje menyre nuk duhet te ndodh nje gje e tille se pse po perdore dhunen ndaj femres dote thote pazotesi te burrit per te bindur gruan me anen e logjikes.

Por nga ana tjeter duhet pranuar si nje dukuri e qenjes njerzore,eshte ajo qe thone <lufta e unitetit dhe i foces se dy te kundertave>

pra edhe kjo dukuri duhet te ndodh se pse po nuk do ndodhte nuk do replikoja ne kete moment me ju,pra nga ana <filozofike>pra si pasoj e domozdoshme per te vertetuar se jemi shoqeri njerzore pavarsisht kundershtimit personal te timit ndaj kesaj dhe shum te tjerave censurive reale ne shoqeri dhe ne bote.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sipas nje mikes sime qe punon si asistente sociale ne ndihme te grave ne Shqiperi,me tha qe me shume se 50% e grave dhunohen...

 

Sipas jush a eshte e drejte ky diskriminim,duke qene se ato gra mund te jene motrat tone,nenat tona apo nje pjese e gjakut tone.

Dhe pse valle kjo ndodh shume edhe pse jemi ne 2008 dhe Shqiperia po ecen goxha perpara...

 

JEPNI MENDIMIN TUAJ....

jo ne asnje menyre nuk duhet te ndodh nje gje e tille se pse po perdore dhunen ndaj femres dote thote pazotesi te burrit per te bindur gruan me anen e logjikes.

Por nga ana tjeter duhet pranuar si nje dukuri e qenjes njerzore,eshte ajo qe thone <lufta e unitetit dhe i foces se dy te kundertave>

pra edhe kjo dukuri duhet te ndodh se pse po nuk do ndodhte nuk do replikoja ne kete moment me ju,pra nga ana <filozofike>pra si pasoj e domozdoshme per te vertetuar se jemi shoqeri njerzore pavarsisht kundershtimit personal te timit ndaj kesaj dhe shum te tjerave censurive reale ne shoqeri dhe ne bote.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
Besoj se eshte pune superioriteti te forces fizike. Rrjedhimisht eshte dicka natyrore dhuna ndaj me te pafuqishmit.

 

 

gono te paskan rrah e? :P

Share this post


Link to post
Share on other sites
"Theksoj ky si problem eshte i gjithe qenies njerezore. Kudo ka pabarazi edhe ne demokracite me te arritura ne bote.Po kjo sdo te thote qe une duhet te ngre doren apo gishtin dhe te tregoj kush eshte fajtor"

 

Te gjithe jane fajtore, edhe grate.

 

Jam me se dakord persa i perket dhunimit ne qift... Njoh nje goce qe dhunohet rregullisht nga i fejumi i vet si nga ana psikologjike ashtu dhe nga ana fizike (sa here ti teket atij e nxin ) dhe te them te drejten nuk e kuptoj pse ajo ja lejon...i ka te gjitha munsite me e lan ose me e denoncu e nuk e ben...thote se e do ... si mund te duhet nje person qe te shkatrro ekzistencen..

 

.........................................................................................

 

Goni: "Sdq nuk duhet ta zmadhojme nese ne mes te nje debati mes burrit dhe gruas rreshqet nje shpulle nga ana e burrit per shkak te humbjes se durimit."

A e ke prej men a tallesh... pse te qohen nervat ty duhet te ha shpulla surratit une ehhhh... mire thote ARB qe kush sillet kshtu eshte i paafte per te bind grune e vet logjikisht... :paladin: :paladin:

Share this post


Link to post
Share on other sites
A e ke prej men a tallesh... pse te qohen nervat ty duhet te ha shpulla surratit une ehhhh... mire thote ARB qe kush sillet kshtu eshte i paafte per te bind grune e vet logjikisht... :paladin: :paladin:

Po kur mungon logjika tek gruaja?

Perdorimi i forces vjen per shkak te nje debati jo konstruktiv. Pra nqs se shprehja "... sa her te cohen nervat te ha shpulla surratit..." do te thot se kjo fryme komunikimi nuk egziston.

Ne ndryshim nga burrat (qe perdorin duart) femrat kane armen qe zevendeson perdorimin e forces apo duarve qe eshte goja. Dhe ketu mberrijme tek shprehja "AI QE RREH GRUAN ESHTE I PAAFTE TA BINDE ATE LOGJIKISHT". Por si mund te bind nje grua logjikisht????

Ne fakt 'shpulla' ne vetvete nuk ka efekte bindese, sic u shprehen parafolesit, por nje shkarkim i tensionit te mbledhur gjate tentatives per te bindur (gruan ne kete rast).

Femra duke pare se mashkulli eshte mbizoteruesi krjon nje situate puci ose tentative per te fituar territor qe eshte mos bindja (situate ku logjika nuk duket as me dylbi). Meqe kjo teme quhet dhuna ndaj grave un do hap nje tjeter me titull " dhuna ndaj burrave" sepse edhe ajo psikologjike quhet dhune.

Ne fakt, kur nje grua komandon burrin grate e tjera thone " eh c'burre" pra, grada e superioritetit njihet edhe nga grate.

Share this post


Link to post
Share on other sites
A e ke prej men a tallesh... pse te qohen nervat ty duhet te ha shpulla surratit une ehhhh... mire thote ARB qe kush sillet kshtu eshte i paafte per te bind grune e vet logjikisht... :paladin: :paladin:

Po kur mungon logjika tek gruaja?

Perdorimi i forces vjen per shkak te nje debati jo konstruktiv. Pra nqs se shprehja "... sa her te cohen nervat te ha shpulla surratit..." do te thot se kjo fryme komunikimi nuk egziston.

Ne ndryshim nga burrat (qe perdorin duart) femrat kane armen qe zevendeson perdorimin e forces apo duarve qe eshte goja. Dhe ketu mberrijme tek shprehja "AI QE RREH GRUAN ESHTE I PAAFTE TA BINDE ATE LOGJIKISHT". Por si mund te bind nje grua logjikisht????

Ne fakt 'shpulla' ne vetvete nuk ka efekte bindese, sic u shprehen parafolesit, por nje shkarkim i tensionit te mbledhur gjate tentatives per te bindur (gruan ne kete rast).

Femra duke pare se mashkulli eshte mbizoteruesi krjon nje situate puci ose tentative per te fituar territor qe eshte mos bindja (situate ku logjika nuk duket as me dylbi). Meqe kjo teme quhet dhuna ndaj grave un do hap nje tjeter me titull " dhuna ndaj burrave" sepse edhe ajo psikologjike quhet dhune.

Ne fakt, kur nje grua komandon burrin grate e tjera thone " eh c'burre" pra, grada e superioritetit njihet edhe nga grate.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

gonni gjej femren e duhur qe te kuptohesh pa te uleritura e pa shpulla se kur te fillojne shpullat nuk dijne me maru ma.....

Gjithsesi per ate dhunen ndaj meshkujve jam dakord me ty se psh. nervat e mia nuk asht lehte me i duru..hihihihi :dance13fm0uv: :dance13fm0uv: :dance13fm0uv:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...