Jump to content
Veriu Forum
Sign in to follow this  
g°n

Piktura me e bukur e tera koherave

Recommended Posts

Atehere me ca di un asht Ba nga Kole Idromeno ne janarin e vitit 1883....

Eshte portreti i motres se tij Tones qe raprezenton gruan shkodrane te asaj kohe me veshjen e sidomos me gjestin e saj te fshehjes....ne kuadro shihet qarte shamia me te cilen ajo mundohet te fshehe fytyren gje qe tregon situaten shoqerore te femres ne ate kohe...(e mposhtur nga babai apo nga burri) ne rastin e Tones Ishte burri i saj nje nga intelektualet me te medhenj te kohes i cili kundra deshires Tones insistonte qe ajo te mos vishej me veshje tradicionele....e ne fakt thuhet qe Kola e beri portretin e Tones me veshje kombetare per te bere sado pak te lumtur te motren....

 

Motra tone asht kuadroja e pare me rendesi artistike te artit te ri piktor shqiptar dhe vetem ne 1954 u be prone e Gallerise se arteve ne Tirane....

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...