Warning: A non-numeric value encountered in /web/htdocs/www.veriu.com/home/idx/portali/include_d436eb0fd9de10b54a828ce6435f7e81/functions.php on line 1310
Albania Online Shėndeti - Doni tė zgjasni jetėn? Mos hani katėr ditė nė muaj
Llogaria ime
AOL Portal Shėndeti

Zgjatja e jetës eshte nje nga temat qe prek me shume mjekesine dhe ne vecanti njerezit qe per nga natyra duan te jetojne sa më shume.

Nje studim interesant vjen nga Universiteti Kalifornise qe eshte publikuar ne revisten Cell Stem Cell.

Studimi tregon se ndenja pa ngrene vë ne levizje organizmin ne nje gjendje emergjence qe con ne eleminimin e qelizave te padobishme dhe te panevojshme duke i lene hapesire rigjenerimit te qelizave staminale.

Periudha te zgjatura te ndenjes pa ngrene stimulojne metabolizmin duke bere ndryshime ne sistemin imunitare duke gjeneruar rinovimin e qelizave staminale.

Ndryshimi eshte pare vecanerisht tek pacientet qe bejne kemioterapi ku sistemi imunitare sulmohet vazhdimisht nga efektet anesore te kemioterapise. Ky efekt duket dukshem me i vogel kur ata nuk hane per nje periudhe 2 ose 3 dite ne muaj.

I njejti efekt eshte pare edhe tek minjt ne eksperimetet e bera. Duket se argjerimi ndihmon ne luftimin e zhvillimit te tumoreve.

Vitet e fundit duket se problemet me te medha te shendetit vijne nga ngenia pa kriter dhe konsumi i ushqimeve me konservues dhe komerciale.Tags:
Lexuar 1070 here / Marre nga veriu.com
Vlerësimi: 15 - Mesatarja:

Vleresimi maksimal 5: 1 2 3 4 5

Mos perdorni komentet per te bere pyetje, mund te mos merrni pergjigje. Shkruaje pyetjen tende tek Pyetje dhe Pergjigje

Shkruaj Emrin:
Si quhet deti ne jug te shqiperise?(vetem emri). Pergjigju:=Pergjigja eshte: jon
*Nese nuk dini pergjigjen mjafton te vendosni shigjeten e mouse-it tuaj mbi ikonen e pikepyetjes dhe shikoni pergjigjen.
Shkruaj Komentin:
Jeni dakort me artikullin ose ju pelqen ai? PO - JO


Komentet dhe Opinionet tuaja - 0 përsona e pëlqejnë! | 0 përsona nuk e pëlqejnë!
Komento i pari kete artikull!

Dėrgo njė pyetje tek: SHENDETI
Titulli i pyetjes:


Emri: Email:

Pershkruani me detaje pyetjen:


Pyetjet e bėra nga Vizitorėt
Si mund ta rris penisin
Nga: erdi me date: 09 Dhj 2017
A ban nji tem per inhalime
Nga: linidi me date: 21 Nen 2017
Mendoni qe eshte e vertete?
Nga: anan me date: 19 Kor 2017
Varesia
Nga: ami me date: 07 Pri 2017
Pyetje per shendetin.
Nga: Landi me date: 07 Nen 2016
si te zbardhojme dhembet?
Nga: hhgkjkdt me date: 22 Shk 2014
perse mbushen janiket me fryme
Nga: makfire me date: 19 Shk 2014
zvoglimi i gjoksit
Nga: Altina me date: 09 Dhj 2013
Simtoma e enjtjes
Nga: Enid me date: 25 Nen 2013
menstruacionet
Nga: pa emer me date: 04 Nen 2013