Clint Eastwood, mbush 90 vjeç ikona e kinemasë western
Clint Eastwood, mbush 90 vjeç ikona e kinemasë western
Publikuar me: 31 Maj 2020

Clint Eastwood lindi në San Francisko, Kaliforni në vitin 1930 në një familje të klasës së mesme, e cila ndërronte vazhdimisht  shtëpi për të ndjekur babanë e tyre, pasi ai shpesh ndërronte qytete dhe punë në vitet pas Depresionit të Madh. Eastwood nuk pati aspak një karrierë të shkëlqyer shkollore dhe për aq sa dihet një interes i veçantë për aktrimin. Gjatë Luftës Koreane, e cila filloi në 1950, ai përfundoi në ushtri, por jo në Kore sepse u bë një instruktor noti. Pa studiuar aktrimin, në gjysmën e parë të viteve pesëdhjetë ai u përpoq të shfrytëzonte pamjen e tij dhe shtatlartësinë e tij mbi një metër e nëntëdhjetë për të qenë aktor. Filloi me "Revenge of the Monster", një fillim i mirë, pastaj me "Përbindëshi i Lagunës së Zezë" ku interpretoi rolet alternative të një rëndësie jo të madhe midis kinemasë dhe televizionit.

Në 1959, pa mbushur ende tridhjetë, ai mori rolin kryesor në një seri televizive western (por shumë e pastër dhe e butë) në të cilën ai aktroi për më shumë se 200 episode: ai u zgjodh sepse ai "dukej si një kauboj". Në vitin 1964, kur seriali ishte akoma duke u transmetuar, Sergio Leone - i cili në Itali kishte drejtuar "Gjigandin e Rodit" - dhe dëshironte të realizonte një film në spanjë dhe dikush i kishte folur për një aktor të gjatë dhe të thatë.

Eastwood e pranoi ofertën nga Leone dhe interpretoi një njeri lakonik dhe misterioz pa emër duke realizuar filma si "Për një grusht dollarë" pastaj "Për Disa Dollarë Më shumë" dhe më pas në "I miri, i keqi dhe i shëmtuari". Në Amerikë ato filma në fillim nuk u vunë re nga kritikët, por ato ishin të suksesshëm dhe e bënë Eastwood një personazh. Gjithmonë me të njëjtën kapelë dhe gjithmonë me të njëjtën ponço, dhe pa ndryshuar as shprehjet në fytyrën e tij, fytyra e Eastwood u bë fytyra e atyre perëndimorëve të rinj italianë.

Burimi: veriu.com Editor: Lexuar 4433 here

Tags: 1

Mos perdorni komentet per te bere pyetje, mund te mos merrni pergjigje. Shkruaje pyetjen tende tek Pyetje dhe Pergjigje

Sa bëjnë 1 plus nje? (shkruaje me germa rezultatin)
EMRI

une

jam i bindur nerezultatin

Hënë, 12 Qershor 2023 21:37