Llogaria ime
Veriu Portal
Revista

Historike, një kompani private dërgon austronautë në hapsirë
Publikuar me 31 Maj 2020

Historike, një kompani private dërgon austronautë në hapsirë

Sot në orën 16:16 pasdite (GTM Tiranë), kapsula e Crew Dragon e SpaceX përfundoi ankorimin në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor (ISS): është hera e parë në histori që një kompani private hapësinore transporton dy astronautë në orbitë deri në ISS, për llgari të NASA-s. Crew Dragon ishte larguar nga Toka të Shtunën në mbrëmje në 9:22 pasdite (me orën shqiptare) nga Cape Canaavayê, Florida, duke filluar misionin e parë hapësinor me astronautët nga Shtetet e Bashkuara që nga pensionimi i Space Shuttle, i cili mbylli misionin e saj  në vitin 2011. Që atëherë, NASA ka qenë në gjendje të transportonte astronautët e saj në orbitë vetëm përmes Soyuz e agjencisë hapësinore ruse Roscosmos, duke shpenzuar rreth 80 milion dollarë për secilin astronaut.

Pas lëshimit të Shtunën, astronautët Bob Behnken dhe Doug Hurley udhëtuan për rreth 19 orë në bordin e Dragoit të ekuipazhit për të arritur në të njëjtën orbitë si ISS, dhe të fillojnë t'i afrohen stacionit. E gjithë manovra e akorimit u menaxhua automatikisht nga kapsula, por Behnken dhe Hurley patën mundësinë të pilotojnë anijen anije kozmike për disa minuta, për të provuar aftësitë e saj në fluturimin me njerëz në bord.1710
  
0

Mos perdorni komentet per te bere pyetje, mund te mos merrni pergjigje. Shkruaje pyetjen tende tek Pyetje dhe Pergjigje

Sa bejne dy plus 1? (shkruaje me germa rezultatin)
EMRI