Llogaria ime
AOL Portal Lajme
Mbrojti ISIS-in e Bin Ladenin para nxėnėsve, arrestohet nė Shkoder mesuesja

Mėsuesja e Medresesė qė shokoi nxėnėsit me deklarata e saj pėr ISIS dhe Bin Ladenin ėshtė arrestuar nga forcat e Antiterrorit.

Emine Alushi u prangos mbrėmė dhe ėshtė nisur drejt Tiranės, pasi ēėshtjen e saj e kanė nė dorė Krimet e Rėnda.

Mėsusja nė Shkodėr ishte regjistruar nga njė nxėnėse teksa ajo e pyet pėr ISIS-in dhe pėrgjigja e saj ishte shokuese.

Ajo i thotė nxėnėses se ISIS ėshtė njė organizatė e mirė dhe se mbron popullin e Sirisė, Egjiptit dhe Palestinės.

Madje mėsuesja nis tė bėjė propagandė pro ISIS-it, duke thėnė se mediat gėnjejnė pėr ato qė shkruajnė mbi kėtė organizatė terroriste.

Ajo madje thotė edhe pėr Bin Ladenin se ka qenė njė lider i mirė. Pėr mė tepėr ndiqni videon.

NJOFTIMI I POLICISE

Drejtoria e Antiterrorit nė Policine e Shtetit

Policia e Shtetit ka arrestuar ish-mėsuesen e Medresesė sė Shkodrės “Haxhi Sheh Shamia” pėr nxitje tė urrejtjes.

Ngjarja ėshtė bėrė publike ditėn e djeshme gjatė transmetimit tė njė videoje nė emisionin investigativ “Stop”, ku shtetasja nė fjalė gjatė njė ore mėsimi, debaton me nxėnėset duke bėrė deklarata nė favor tė organizatės famėkeqe ISIS dhe ish-kreut tė organizatės terroriste Al Qaeda, Bin Laden.

Nė deklarimet e marra drejtuesve tė shkollės nė fjalė, si dhe nga deklarimet e marra vetė shtetases, provohet se ėshtė ajo nė videon e shfaqur nė emisionin “Stop”. Nė vijim janė kryer veprimet e tjera proceduriale, duke sekuestruar videon dhe transkriptin e bisedės sė zhvilluar nė klasė, ku dėgjohen qartė pohimet e kundraligjshme.

Nė pėrfundim tė procedurave, Policia ka arrestuar nė flagrancė shtetasen Emine Alushi, 39 vjeē, banuese nė Shkodėr, me profesion mesuese e teologjisė, pėr veprėn penale “Nxitja e urrejtjes ose grindjeve” parashikuar nga neni 265 i Kodit Penal.

Policia e Shtetit dhe strukturat e specializuara tė Antiterrorit po vazhdojnė punen pėr hetimin e shtetases nė fjalė apo bashkėpunėtorėve tė tjerė nė kėtė aktivitet tė kundraligjshėm.

Last updated 3 mins ago

Ska sondazhe aktive!