Jump to content
Veriu Forum
Ina_84

A Besoni Ne Zot

Recommended Posts

Nje dite ne oqean dy peshqi takohen. Njeri e pyet tjetrin:

Kam degjuar te flasin rreth ekzistences te nje gjeje te lenget qe e quanin "uje", a eshte e vertete?

Tjetri ia kthen:

"Ec mor budalla, leri ato marrezira!!"

Share this post


Link to post
Share on other sites

nje petagog me ka treguar:nje here nje studiues ateist qe kishte kaluar shume vite te tij duke studiuar per egzistencen e zotit dhe kishte ngritur shume teza ku sipas te cilave provonte se zoti nuk egzistonte.por gjat kohes qe ishte ne avion ku ishte nisur per ne nje koference nderkombetare per kete pune per te mrojtur tezat tij papritur avjoni hasen ne nje boshllek ajeri dhe per nje moment u duk sikir avioni po binte dhe pikerisht ne kete cast ATESISTI therret O ZOT NA SHPETO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
une besoj ne zot !

por mos harroni se te gjithe 1 zot kemi,

mths e therrasim me emra te ndryshem

ai eshte vetem 1

 

 

Me pelqeu me te vertete xgjigja jote.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

nje filozof thote: Zoti eshte e vetmja qenie qe mbreteron edhe pa ekzistuar

ose nje tjeter thote: na eshte dashur ta krijojme zotin.

 

kurse une personalisht nuk e kam kurajon te mos besoj ne Zot pasi jeta, bota deri tani, per syte e arsyen tone ka qene teper e mistershme per te menduar se çdo gje eshte nje rastesi, eshte nje autokrijim.

pastaj nuk arrij te mendoj vetem time ne prag te vdekjes tek mbyll syte pa patur nje vijim te metejshem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Per te gjithe eshte e nevojshme te besojme diku,Zot a po e pa njohura eshte ajo e njejta eshte.

Per gjdo gje qe nuk njohim a po nu zgjithim vete e lejme diku, tek Zoti.

Pse kure ndiehemi keq i therrasim ATIT dhe kure jami mire as qe na bie ndermend as per emrin e Tije.

Pra si'c e shikoni kemi nevoje te mbeshtesim te pa njohuren diku,tek Aij.

.

Share this post


Link to post
Share on other sites

×
×
  • Create New...