Jump to content
Veriu Forum
Sign in to follow this  
Pëllumb Syku

Fete Politike

Recommended Posts

 

papa ne nje te diele ka mbajtur qendrim te ashper kundrejt te gjithe atyre qe kane nderthurje te çuditshme me anen e tyre seksuale.

mendoni se eshte e drejte qe papa tu mohoje bashkejetesen, martesen apo cilado qofte ajo zgjedhje qe "ata" bejne?

nuk mendoni qe feja, cilado qofte duhet te menjanohet perpara zgjdhjeve njerezore kur ne paresi edhe zoti jep zgjdhjen e lire. pse atehere papa rrevoltohet kundra?

eshte apo jo qendrim i drejte?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ashtu si institucionet e tjera mbajne qendrim ndaj nje fenomeni politik, social apo kulturor dhe kete e bejne publike, eshte me se normale qe edhe institucioneve fetare t'u lindin kjo e drejte per te informuar pjestaret e fese perkatese per qendrimin e institucionit qe i perfaqeson ata.

 

Ndersa, ceshtja e lirise eshte shume elastike dhe shumehere subjektive.

Njeriu eshte i lire te beje edhe mire edhe keq.

Shpeshhere ai nje gje te caktuar e kerkon me kembengulje,

e enderron madje dhe lutet per te,

me pas veren se ajo gje qe kerkonte me aq insistim ishte aq e demshme per te sa nuk e kishte menduar.

Kjo tregon pasigurine qe ka njeriu per te njohur ate qe eshte "e mire" apo "e keqe".

Keshtu qe, institucionet fetare, bazuar ne parimet teologjike te tyre, mund te vleresojne zgjedhjet qe bejne njerezit ne lemshin e lirise.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nuk jam dakord qe te mbash nje qendrim te rrepte ndaj ketyre gjerave ,,,qofte Papa qofte cilido nga ne,,,,

Jam shume besimtare "katolike", por ne te njejten kohe jam dhe shume e hapur ndaj besimeve fetare te tj, apo ndaj te quajtures "ndryshe nga ne",,(qofte nga ana seksuale, qofte nga ana besimit, etj)...

Perderisa ne jetojme ne demokraci dhe cdo njerit nga ne ne baze te kushtetutes te shume vendeve ne bote, flas ne ato vende ku njihen te drejtat e njeriut, them se cdo njeri nga ne atehere eshte i lire te beje cte doje deri kur nuk cenon interesat e nje te treti,,atehere pse te mos njhen lidhjet midis dy personave te nje seksi tj nese ata ndihen mire dhe nuk i bejne keq njeriu, pse mos tu njihen te drejtat familjeve qe nuk martohen nese ata e dine shume mire se cfare eshte sakramenti marteses ndaj zgjedhin dicka tj qe i ben te ndihen me mire,,,ndaj pse t jemi aq te mbyllur e mos te pranojme dicka qe eshte ndryshe nga ajo qe duam ne por qe per dike tj qe ka te njohura te njejtat te drejta si ne e kerkon si te drejte????

P.s por nuk jam absolutisht dakord qe tu jepen ne biresim femije cifteve te te njejtit seks.

 

Shpresoj se pak nga pak do ndryshojme mendim e do te tregohemi me haur ndaj te quajtures "ndryshe nga ne"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ashtu sic ke ti te drejte te thuash opinionin tend per ata qe i quan me te drejte "ndryshe nga ne",

ashtu edhe nje institucion shpreh mendimin e doktrines qe perfaqeson.

Deri ketu nuk ka asgje qe mund te kritikohet.

Por, ne momentin kur nje institucion apo nje individ per te mbrojtur idene qe ka perdor dhune kundrejt tjetrit, atehere fillon problemi.

 

Si do qofte, ashtu sic e kam thene dhe me pare, njeriu duhet t'i veje pikat mbi "i" per disa ceshtje, cilat jane "te mirat" apo "te keqijat", apo nuk ekziston fare nje gje e tille?!Kjo eshte e rendesishme besoj.

 

"cdo njeri nga ne atehere eshte i lire te beje cte doje deri kur nuk cenon interesat e nje te treti" thua, por ky eshte nje pergjithesim i gabuar dhe qe nuk tregon realitetin. Sikur te ishte ashtu, nje person qe perdor lende narkotike, qe e blen me parate e veta dhe qe rrin ne hesap te vet nuk duhej te burgosej.

 

Po, ne mund te diskutojme ceshtjen e "te qenurit ndryshe", pse zgjidhet nje alternative e tille dhe sa e drejte eshte nje zgjedhje e tille..

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

"cdo njeri nga ne atehere eshte i lire te beje cte doje deri kur nuk cenon interesat e nje te treti" thua, por ky eshte nje pergjithesim i gabuar dhe qe nuk tregon realitetin. Sikur te ishte ashtu, nje person qe perdor lende narkotike, qe e blen me parate e veta dhe qe rrin ne hesap te vet nuk duhej te burgosej.

 

Me vjen keq por ai qe perdor lende narkotike dhe nese e blen me parate e veta, dhe per perdorim personal, denohet pasi perdorimi i lendeve narkotike denohet me ligj,,,,

ndersa te kesh marredhenie me nje person te te njetit seks (me sa di une nuk denohesh me ligj;;;) dhe une kesaj i referohesha nese nuk demton nje person te trete,,,dhe behej fjale nese do kerkonin te merrnin ne biresim nje femije,,,aty nuk jam absolutisht dakord,,,pasi sic e dime nje femije per tu edukuar dhe jetuar si nje njeri normal ka nevojen si te nenes ashtu dhe te babait,,,,

Jam vetem ne nje zgjidhje ku ketyre personave tu njihen te drejtat e njeriut ashtu sic jane te shkruara ne kushtetute e cdo e drejte e cila i tikan sipas ligjit ,,pa dallim feje, mendimi, besimi, e ne kete rast pa dallimin e zgjidhjes qe nje njeri ben ne jete.....

 

persa i perket istitucioneve do thoja dhe pse une jam shumeeeee besimtare(katolike),,do te ishte me mire nese Kisha ne kete rast te mbronte idete e veta dhe ti argumentonte ne baze te doktrines e jo te politizuara,,,,

 

Ndoshta duke kontribuar te gjithe nga pak do gjenim nje zgjidhje te pershtatshme per te dyja palet!!!!????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ligjet i vendosin njerezit. Ne bote ka plot ligje antinjerezore dhe te cuditshme(do jua postoj disa prej tyre). Atehere, nese neser vendoset nje ligj qe ndalon "zgjedhjen e te qenurit ndryshe", atehere ti do heshtesh??

Nqs ne te gjithe boten njerezit me kombesi te ndryshme jetojne te lire, ndersa ne Amerike kundrejt njerezve indo-amerikane apo zezakeve ka ligje qe nuk i lejon te njejta te drejta si nje i bardhe, kjo gje e justifikon qendrimin e kritikave qe behen kundrejt Amerikaneve? "Eh, ka ligj more vella, s'kam c'te bej!" kjo shprehje e ben "te drejte" qendrimin e tyre??

 

Prandaj edhe ceshtja e atyre "te ndryshmeve" eshte pak si delikate. Sepse ka te bejne me crregullime psikologjike personale dhe me prishje te harmonise sociale qe ka bota.. Keshtu, hap porten e nje bote te pamundshme per t'u kontrolluar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atehere: Ne teori shoqeria bazohet tek FAMILJA e jo tek INDIVIDI dhe familja eshte e perbere nga NANA,BABA dhe femijet e tyre.Kundershtimi i papes dhe i bote se krishtere ne pergjithesi ne lidhje martesen apo bashkejetesen e personave te te njejtit sex eshte me si i drejte dhe une jam dakort me te.Nuk eshte e nevojshme te jesh Pape te llogjikosh dhe argumentosh disa gjera.Papa e lidh kete argumentim me FAMILJEN E NAZARETIT qe ma merr menja te gjithe e dime se si ishte e perbere.Jetojme ne kohe moderne ku materializmi ka kaluar vlerat shpirterore dhe dinjiteti i njeriut ka rene shume poshte.Materializmi dhe mireqenia e tepert sjellin keto fenomene per te cilat po diskutohet,devijim mendor dhe zero vlera.Me aq pak sa di une zoti krijoi ADAMIN dhe EVEN e jo adamin e adamushin apo even1 dhe even2.

 

Eshte e vertete se secili ka te drejte te jete i lire por ma merr menja se askujt prej nesh s do i pelqente te shihte dy meshkuj apo dy femra te putheshin ne nje park apo lulishte. ( 2 meshkuj m fan skifo,2femra i fije ma pak :dance13fm0uv: :dance13fm0uv: )

Imagjinoni sikur ata te martohen e te adoptojne edhe femije....si do rritet ai femije????

a do shkojne ne shkolle,a do dale me shoke????? do i thone ty te ka pjelle baba apo gjera te tilla....... Po te mos kishte femra mbi toke apo anasjelltas, atehere,hajt,do sforcohesha ti kuptoja po tu pase me shumice e me i zgjedh si ti dush e ku ti dush....hmmm atehere me vjen te mendoj me te vertete se jane me probleme....

ok boll u zgjata se masanej s po di ca me thane ma vone...

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne fakt ato gjera per te cilat papa eshte kunder jane degjenerim i races njerzore si psh:homoseksualet,tranvestilet,lesbiket,mrtesat ndermjet tyreetj.kuptimin e fjales liri mos e mer si nocion te bejme gjera jo njerzore te bejme cfare te na shkoje ne mendje etj.liria ka limite norma morale etj. kjo dihet

Share this post


Link to post
Share on other sites

Besoj se gjithsejcili kate drejte te pohoje qendrimin e tij kundrejt nje fenomeni. Eshte pak e veshtire te perkufizohet se cfare eshte njerezore dhe cfare jo. Zakonisht per "njerezore" quhet kur shumica e njerezve jane dakort mbi dicka (ne italisht quhet "prassi") dhe "jo njerezore" kur dicka behet papelqimin e shumices ose shumica e quan te tille.

Pozicioni i kishes eshte ai ndersa njerezit jane ne mes te "zgjedhjes".

Share this post


Link to post
Share on other sites

keto çka thoni jane te verteta por ajo çka une u kerkova eshte: a ka te drejte nje drejtues feje te nxise popullin ne racisem kundrejt ketyre personave homoseksual?

sipas meje nuk eshte e drejte qe nje fe te beje dallime te tilla e te nxise ndjekesit e kesaj feje ti bejne keto dallime, pasi ne nje rast te tille edhe feja vete do te mund te gjykohet nga njerez qe mendojne se e kane kete te drejte.

sipas meje; feja duhet te kufizohet te shpalle ate çka beson pasi(sidomos ne itali) nese kisha nuk jep konsensus per martese as komuna nuk e ka kete te drejte.

kisha nuk duhet te jape drejtime ne nje organizim shteti apo gjera te tilla. duhet vetem te besoje ne ate çka beson e le ta shpalle ate por pa kembengulur te influencoje ne politike pasi eshte diçka e kundert me politiken.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Edhe pse besoj shume ne zot,nuk jam kunder ketyre gjerave...

Te pakten ky eshte mendimi im....

Une kam nje nga miqte e mi mte te mire qe eshte ...

Edhe pse eshte ndryshe nga te tjeret une dhe shoqja ime Alice e respektojme ''pa perjashtur edhe nje pjese te njerezve qe e dine''sepse eshte nje njeri shume i mire.Dhe po ju them qe po ta shohi dikush qe nuk e di nuk do ta besonte sepse nuk sillet si ...por ama duket nje djale i thjeshte dhe shume i edukuar...

 

Gjykoni me mire ato qe ju bejne keq njerezve dhe ne veçanti femijeve...''ped.......''

Share this post


Link to post
Share on other sites
keto çka thoni jane te verteta por ajo çka une u kerkova eshte: a ka te drejte nje drejtues feje te nxise popullin ne racisem kundrejt ketyre personave homoseksual?

 

 

Kjo ishte edhe pergjigja e ime qe Papa nuk po nxit asnje ne racizem por thjeshte po i drejton ata qe nuk jane te tille qe te mos aprovojne dicka te tille sepse eshte anti-kristiane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nuk kam interesa te mbroj homoseksualet por homoseksualizmi nuk eshte kunder krishterimit siç pohon ti goni pasi kohet e fundit kam pare nje emision tek voyager (raidue) ku flitej se ne kohen e krishtit maredheniet seksuale nuk perbenin as krim e as perversitet ne zonat ku Ai shetiti dhe pamvaresisht nga kjo Krishti mesa di une nuk ka shprehur asgje kunder ketij aspekti.

mund te mos jete normale por kjo nuk eshte semundje, eshte loje hormonesh siç thote shkenca dhe nuk perben rrezik per te tjeret qe nuk jane te tille.

pse te mos aprovojme diçka qe do i bente te lumtur atehere perderisa zgjedhjet e mia personale nuk cenohen nga ky fakt natyror?

une nuk mendoj se ndonje nga homoseksualet eshte homoseksual per shkak te zgjedhjes se tij por per zgjdhje te Zotit ose te natyres ne rastin e te pafeve. pse atehere kisha qe perfaqeson zotin j'ua mohon kete te drejte?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kujdes kur flet kohet e vjetra sepse Kisha ka pranuar shume gabime qe ka bere ne te shkuaren qe ndoshta mund te jete edhe kjo qe thua ti. Masanej homoseksualiteti ne ato kohe nuk eshte perceptuar si forme familjeje ose bashkejetese por thjeshte per performacat e kohes.

Kisha dikur kishte ushtrine e saj dhe sot nuk e ka, Kisha beri kryqezatat tani kerkoi falje, Kisha djegu ne turren e druve Giordano Bruno sepse kishte thene se toka rrotullohet rreth vetes dhe rreth diellit etj.. si keto.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kujdes kur flet kohet e vjetra sepse Kisha ka pranuar shume gabime qe ka bere ne te shkuaren qe ndoshta mund te jete edhe kjo qe thua ti. Masanej homoseksualiteti ne ato kohe nuk eshte perceptuar si forme familjeje ose bashkejetese por thjeshte per performacat e kohes.

Kisha dikur kishte ushtrine e saj dhe sot nuk e ka, Kisha beri kryqezatat tani kerkoi falje, Kisha djegu ne turren e druve Giordano Bruno sepse kishte thene se toka rrotullohet rreth vetes dhe rreth diellit etj.. si keto.

 

Atehere perse Kisha duhet te beje dhe gabime te tj,,,si psh te mos pranoje qe nje person ndihet brenda tij ndryshe nga te tj,,,dhe ta mos ta njohe si cdo njeri....????? pra sipas teje sduhen pranuar homoseksualet sepse ne qe ndihemi me normal mund te na krijojne prob, dhe ska gje nese nje njeri qe ne nivelin hormonal dhe psikologjik ndihet ndryshe duhet te sakrifikohet per hirin tone, te Kishes e shume te tj qe nuk duan ti pranojne????

Share this post


Link to post
Share on other sites

chicca ligjet e Kishes jane te qarta nese i din pak a shume nje nga keto eshte qe familja krijohet nga femer + mashkull. Kisha respekton njeriun me ate gjini qe eshte krijuar ose qe Zoti e ka krijuar dhe nese mepas luan mendsh Kisha nuk i ka faj. Pra, ketu nuk kemi te bejme me nje politike te Kishes ku ajo po diskriminon homoseksualet perkundrazi ajo i fton ti ti rikthehen jetes normale dhe ti afrohen kishes si besimtare te denjte.

Nuk kemi te bejme qe dikush ndihet ndryshe dhe o burra homoseksual jane thjeshte njerez me disa ndryshime gjenetike ose me sakte kromozonale. Atehere lind pyetja perse keta njerez "te vecante" nuk mund te bejne nje jete normale si te tjeret pra te kene nje familje (femer + mashkull) por te kalojne ne shtazeri.

Homoseksualiteti ka kaluar ne marrezine e njerezve sepse ne shekujt e fundit njeriu cdo gje te ndryshme te beje sipas shoqerise duhet pranuar si dicka e re dhe normale. Normal respekti eshte dicka humane dhe duhet aplikuar edhe me kafshet qe ti mos i keqtrajtojme por ama kjo nuk do te thote qe eshte dicka normale homoseksualiteti. Atehere te gjithe femrat lesbike dhe meshkujt homo dhe te shkojme drejt fundit te botes, e drejte kjo? Normale?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ketu "Shqip po merremi dhe vesh nuk flasim" Papa dhe Kisha nuk kane asgje kunder zgjedhjeve personale te personave ata mund te bejne cte done me jeten e tyre pavaresisht propogandes se kishes. Problemi qendron qe kjo zgjedhje te mos behet e njohur nga ligjet e shtetit dhe nje cift gay ose lesbo te gezoje te njejtat te drejta si nje cift burre e grua. Arsyeja eshte e thjeshte sepse keto cifte nuk jane ne sherbim te jetes njerzore por thjeshte nje shfrenim dhe interpretim i perversionit seksual.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te drejten e fjales e kane te gjithe, ndaj nuk diskutohet qe dhe Kisha ka te drejte te flase, kjo nuk do te thote qe ben forcim apo imponim nga ana e saj mbi askend ne nje Shtet laik. Kisha ben mire qe flet, ky eshte roli i saj e ne nuk kemi te drejte te veme ne diskutim kete. Mbi faktin ne fjale, edhe ketu Kisha ka te drejte te mbaj ate qendrim, pavaresisht nga fakti qe jemi apo nuk jemi dakort ne ne kete pike. Vlerat e familjes, dashuria e respekti per berthamen me te vogel te shoqerise qe eshte familja, nuk kane te bejne me faktin e te pranuarit te formimit familjar nga dy persona te se njejtes gjini. Homoseksualiteti qe te gjithe pavaresisht e respektojme, per Kishen eshte Kunder Natyres, e kjo duhet kuptuar, nuk mund te pranoje nje gjykim qe shkon kunder Natyres njerezore, Kisha pranon me te drejte vetem bashkimin e dashurise mes gruas e burrit si te vetmit ata per te formuar nje familje normale e per t'u dhene dashuri te arshmeve. Pavaresisht nga mendimet tona qe mund te shkojne kunder Kishes, por kjo nuk do te thote mos te kuptojme nga ana tjeter qe Roli I saj eshte pikerisht ky: te ruaj vlerat autentike te familjes natyrale, si dhurate vetem ne emer te Dashurise e Vlerave Shoqerore te vete Natyres Humane. Nuk mund te pretendojme nga Kisha ate çka shkon kunder Natyres Humane. Ndaj fjala e Kishes ne kete drejtim nuk mund as te diskutohet.

durimi

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...