Jump to content
Veriu Forum
Sign in to follow this  
Pëllumb Syku

injorance feje.

Recommended Posts

pa dallime e pa gjykime per askend po u tregoj nje histori ne te cilen isha vet i pranishem:

nje shok i imi po bente shpenzimet (la spesa) dhe mbi te gjitha shpenzimet kishte vene nje arke me birra.

arka qendronte per çudi ne ekuiliber por ashtu siç e mendova ashtu ndodhi. nje tjeter klient i atij dyqani pa dashur u perplas me karrelin e shokut tim dhe birrat rane per tone e u thyen te gjitha. nje marokin ishte afer dhe disa pika birre e preken ate ne kepuce shkak qe ai filloi t'i bertiste shokut tim her me fjale te kuptueshme e her pa u kuptuar.

nga çfare kuptohej ai i thoshte: une nuk duhet te prek alkolin sepse jam ne muajin e ramazanit.

shoku im i tha pa te keq: nuk e bera me dashje. (edhe punonjesit i thonin te njejten gje)

ai: tani duhet ta rregullojme kete histori jashte vetem per vetem.

shoku im i thote: si te duash po nuk po kuptoj pse.

ai: ngaqe ti me lage me alkool ne muajin e ramazanit.

shoku im qe ishte dy here sa ai me tha ta prisja brenda por megjithate une e ndoqa nga larg.

-i dha nja a dy shuplaka dhe ai iku.

ne u kthyem brenda dhe mbaruam se beri shpenzimet tona.

 

tani une u pyes ju: si e gjykoni reagimin e tij?

pse ndhodh nje reagim i tille ne nje çeshtje kaq banale?

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa dallime e pa gjykime per askend po u tregoj nje histori ne te cilen isha vet i pranishem:

nje shok i imi po bente shpenzimet (la spesa) dhe mbi te gjitha shpenzimet kishte vene nje arke me birra.

arka qendronte per çudi ne ekuiliber por ashtu siç e mendova ashtu ndodhi. nje tjeter klient i atij dyqani pa dashur u perplas me karrelin e shokut tim dhe birrat rane per tone e u thyen te gjitha. nje marokin ishte afer dhe disa pika birre e preken ate ne kepuce shkak qe ai filloi t'i bertiste shokut tim her me fjale te kuptueshme e her pa u kuptuar.

nga çfare kuptohej ai i thoshte: une nuk duhet te prek alkolin sepse jam ne muajin e ramazanit.

shoku im i tha pa te keq: nuk e bera me dashje. (edhe punonjesit i thonin te njejten gje)

ai: tani duhet ta rregullojme kete histori jashte vetem per vetem.

shoku im i thote: si te duash po nuk po kuptoj pse.

ai: ngaqe ti me lage me alkool ne muajin e ramazanit.

shoku im qe ishte dy here sa ai me tha ta prisja brenda por megjithate une e ndoqa nga larg.

-i dha nja a dy shuplaka dhe ai iku.

ne u kthyem brenda dhe mbaruam se beri shpenzimet tona.

 

tani une u pyes ju: si e gjykoni reagimin e tij?

pse ndhodh nje reagim i tille ne nje çeshtje kaq banale?

 

 

si ke shkruar edhe ti ne titullin e temes, INJORANC FEJE......ska llafe te tjera per kete tem...sipas meje..

Share this post


Link to post
Share on other sites

3 gjera mund te jene:

1. ose ky marokini ka pas kepuct e reja, 3 ose ka dashur te tregoje muskujt.

 

Sipas fese muslymane Personi i cili argjeron gjate ketij muaji duhet te tregoje vllazerim, pajtim, jo inatit, smires etj.... pra me pak fjale nje mysluman i mire.

 

Por mendoj se duke pa atmosferen se care po ndodh neper bote ai mund ta kete pa me ate sy ngjarjen sikur te gjithe dhe cdo gje eshte kunder tij.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Reagimi i Marokinit , qe iperket nje " kulture" dhe nje "besimi fetar" Arab,

eshte me se i pranushum!

Por une, do te doja te kuptoja dicka tjeter!!!

 

Fanatizmin e shqiptarit ne kte "kulture" dhe "besim fetar" ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Reagimi i Marokinit , qe iperket nje " kulture" dhe nje "besimi fetar" Arab,

eshte me se i pranushum!

 

 

... Agfa13 reagimi i tij do ishte i pranueshem (deri diku) sikur kjo ngjarje te kishte ndodh ne afganistan apo ne marok.... Perderisa ngjarja ndodh ne Itali s me duket aspak e pranueshme. Kjo eshte intolerance e lidhur me besimin fetar dhe jo injorance sic eshte shtruar ceshtja.Ai marokeni gjate muajit te ramazanit dhe gjate gjithe vitit nuk e di a i sheh reklamat e rrobave intime te stermedha me femra 90% nudo neper rruge,me ke duhet ta kape ne kete rast,me italianet?????? Une do thoja qe ka te drejte nqs dikush ja bente me qellim nje gje te tille po kur i behet pa dashje atehere dmth se ai me t vertete merrka vesh pak nga marredheniet shoqerore....

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

eshte e vertete qe individi i jep emrin e keq fese madje ne shume raste e zhdenjon te jete nje fe e tille.

besimi e feja vjen ne heshtje e perulje me shume se ne shpallje e ne manifestime. çdo gje qe behet, behet nje shpirt e nje ndergjegje te paster e jo per paraqitjen e jashtme siç behet gati ne te gjitha rastet ne deshmimet e fese.

urrej shume ata persona qe bejne me kultet fetare nje bisnes ose nje menyre paraqitje.

urrej edhe ata qe duhen te jene prijes fetare qe vendosin kushte e ligje ndaj besimtareve vetem ne menyre qe te pasurohen.

une dua te them a jane vertet te pervuajtur priftat ose hoxhet?! a jane ata sherbetoret e popullit apo shtryllesit e xhepave te tyre?

pergjigjuni ju nese doni!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nje dite hyra ne nje nga pak librarite katolike ne Shkoder. Nderkohe qe une po kerkoja nje liber, shitesi i librave bashke me nje klient te moshuar po benin nje bisede afersisht me keto fjale:

"M'erdhi ai prifti italian dhe po m'bate presion qe une t'mos i shisja libra muslimanve."

Dhe po vazhdonin njeri me tjetrin duke i bere nje kritike te lehte atij prifti, apo me sakte duke treguar me kujdes mospelqimin qe kishin ata per qendrimin e priftit.

 

Ku e ka ndryshimin nje ngjarje e tille me ate qe keni treguar ju me lart, e dini?

 

Mendoj se ndryshimi qendron tek reagimi i nje te padituri per fene e tij,(mgjthse reagimi i tij eshte me shume psikologjik se sa fetar) dhe reagimi i nje i nje te dituri(mos ndoshta, perfaqesues i fese).

 

Mua asnjera prej ketyre dy ngjarjeve nuk me ben te arrij ne nje konkluzion final per te perbaltur njeren apo tjetren fe, ashtu sic ia vendoset piken ju komentit mbi ngjarjen e atij marokeni (i cili me siguri ka te vetmin parim qe zbaton ne vit: agjerimin fizik).

 

Nje antar i nje feje, qofte ky si marokeni i cili nuk njeh fene tij apo sikur prifti ne fjale i cili mund ta njohin besimin qe i perket, nuk ka se si te na beje te injorojme njeren apo tjetren fe.

Nqs mundemi, le te kritikojme bazat fetare te tyre.

 

Paqe!

Share this post


Link to post
Share on other sites
... Agfa13 reagimi i tij do ishte i pranueshem (deri diku) sikur kjo ngjarje te kishte ndodh ne afganistan apo ne marok.... Perderisa ngjarja ndodh ne Itali s me duket aspak e pranueshme. Kjo eshte intolerance e lidhur me besimin fetar dhe jo injorance sic eshte shtruar ceshtja.Ai marokeni gjate muajit te ramazanit dhe gjate gjithe vitit nuk e di a i sheh reklamat e rrobave intime te stermedha me femra 90% nudo neper rruge,me ke duhet ta kape ne kete rast,me italianet?????? Une do thoja qe ka te drejte nqs dikush ja bente me qellim nje gje te tille po kur i behet pa dashje atehere dmth se ai me t vertete merrka vesh pak nga marredheniet shoqerore....

 

 

 

 

Duke pare qe jeni nje teodolog i pa imagjinushem,ju lutem ma kopjoni nje nga

 

leksjonet e xhamis tuaj per : C'FARE ESHTE RAMAZANI?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mendoj se faji ka qene i dyfishte!!!!

Marokina ka patur te drejte , nese feja e tij nuk e lejon prekjen me alkol,,,por ne rastin konkret ka qene nje incident dhe reagimi i tij ka qene pavend,,nese donte te mos e prekte njeri as ne menyre aksidentale sic ndodhi te rrinte brenda ne shtepi atehere!!!! Pra sic thote dhe Gonny nuk eshte nje agjerim i mire ai nese nuk respekton te tj, ka smire etj...

 

dhe ai shqipetari nuk me pelqeu,,ka menyra te tj si dhe indiferenca nese nuk i mbushet mendja qe e bere me qellim, pra tia shpjegosh e nese nuk merrte vesh te iki e ta lere,,,,por jo tek shpullat apo ka dashur ti tregoje se eshte shqipetare e nuk e ka per gje grushtin....

 

Di nje rast tj kur ne nje dhome konvikti ne shqip kishte 6 mysliman qe nuk praktikonin, nje mysliman praktikant dhe nje katolik,,,kur myslimani praktikant falej disa here ne dite ata qe talleshin dhe e imitonin ishin 6 myslimane e tj, dhe ai qe e respektonte ishte katoliku...unjoranca vjen dhe nga besimi i njejte nese ky besim ndiqet se eshte per tu ndjekur dhe nuk ia di kuptimin e nuk e ndien ne brendesi fene e zgjedhur!!!!nese cdo njeri nga ne beson ne menyre individuale, sic e ndien ne brendesi te vetvetes,,,do te kishte me pak mosmarreveshje dhe nga ana besimit,

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nuk di shume per fene myslimane, por besoj se fjalet e shkruara ne kuran i marrin ashtu siç jane, pa medituar mbi to. edhe teksti me i dobet ka nenkuptime. te mos prekesh alkool sipas meje eshte nje menyre te shprehuri qe do te thote te mos e pish.

une jam katolik deri diku praktikant por, nese kendveshtrimet e mia te jetes do te gjenin mosperputhje me ato te fese sime; une nuk do hezitoja te menjanohesha. besimi ne nje fe eshte perputhje idesh e mendime jete. feja sot eshte bere si nje rryme politike e mirefillte me fitime te ekzagjeruara, dhe gjithe kesaj ia arrijne duke na hedhur pluhur sysh neve. duhet te jeni te bindur se kuptimi i vertete i dy feve me te medha ne bote (krishterimi dhe myslimanizmi) eshte devijuar aq shume nga nisja saqe nuk do te arrinit ta besonit dot kurre. A ka injorance me te madhe se te behet edhe lufta ne emer te fese?!; do te ishte njesoj sikur te behej seks ne emer te virgjerise.

 

chicca! shqipetari dihet se i ka nervat me fitil te shkurter.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kjo s'ka te bej me Fejën, por me personin ne pyetje.

 

Nuk eshte thën qe çdo Arab eshte musliman i mir. Muslimani i devotshëm, i vërtet s'ka komb te caktuar, ashtu si dhe i krishteri i devotshëm,.. ata jan DURIMTAR, dhe pacifista (kam fjalen per Besimtarët). E nëse ndokush i replikon me luftë, at here e ka për obligim Mbrojtën. Por ne asnje menyr nuk i u eshte dhen e drejta qe te sulmoj dikë pa MOTIF ! E Sidomos në muajin Ramazan.

 

Paramendone, nese fillojm ti gjykojm 1 nga 1 gjith te krishteret per krimet e tyre... ?!

 

Një fjal e urt në gjuhën shqipe, thot : "Në çdo fis, eshte nga një pis".

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gjithçka rrjedh vetem prej injorances, fanatizmi i verber i atij qe nuk di te distancoje e te dalloje çfare thote Korani i tij e si duhet te raportohet me ato qe thote. Feja behet vetem burim rreziku ne mendjen e nje injoranti, pikerisht ketu e kane zanafillen sjelljet e marokinit te gjore e te shumteve si ai. Nuk eshte feja ne vetvete me shume se sa ndjenjat e semura per fene te atij qe eshte injorant, qe nuk di te perdori fene si pasuri shpirterore por si perçarje.

durimi

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kjo s'ka te bej me Fejën, por me personin ne pyetje.

 

Nuk eshte thën qe çdo Arab eshte musliman i mir. Muslimani i devotshëm, i vërtet s'ka komb te caktuar, ashtu si dhe i krishteri i devotshëm,.. ata jan DURIMTAR, dhe pacifista (kam fjalen per Besimtarët). E nëse ndokush i replikon me luftë, at here e ka për obligim Mbrojtën. Por ne asnje menyr nuk i u eshte dhen e drejta qe te sulmoj dikë pa MOTIF ! E Sidomos në muajin Ramazan.

 

Paramendone, nese fillojm ti gjykojm 1 nga 1 gjith te krishteret per krimet e tyre... ?!

 

Një fjal e urt në gjuhën shqipe, thot : "Në çdo fis, eshte nga një pis".

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...