Jump to content
Veriu Forum
Sign in to follow this  
chicca_x2004

PROBLEME NE DASHURI

Recommended Posts

aja.... kjo asht teme shume interesante per vet faktin qe ne ditet e sotme po ndodh shume shpejsh.......

Per fat te mire prinderit e mi nuk jane nga ato qe te vene limite te detyrushme dhe ky problem nuk asht sepse ato duan vetem une te jem mire te gjitha gjerat e tjera rregullohen por njoh dhe nga ata qe vene limite e i bejne femijet te zgjedhin.....e kjo eshte nje nga ato zgjedhjet qe lasciano il segno per il resto della vita....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teme shume interesante me te vertet.

Un njoh nje person i cili ka njohur nje vajze (qe sipas meje nuk ja vlen) dhe ne fillim e mori loje lidhjen me te, mepas erdhi puna qe e coi edhe tek shtepia e tij, pas ca kohe familja i tha qe nuk mund ta mbajme vajzen ne shtepi tani prandaj zgjidh e merr pra vajza duhet largohet nga ktu sepse nuk ka vend.... ai ngeli keq nga kjo dhe iku me gjith vajzen nga shtepia... dhe tani nuk kthehet me ne shtepi.

 

Prandaj Rubikse, familja eshte e dashur dhe nje nga gjerat me te rendesishme ne jete por ne te tilla raste mungon ky lloj vleresimi dhe shikon vetem ate qe do. Nese ti do te doje nje djale dhe ai te donte ty, arsyetimi do ishte: un e dua ai me do prandaj me kete do kaloj jeten, dhe kete duhet te zgjedh.

Te siguroj se cdo gje duket ndryshe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teme shume interesante me te vertet.

Un njoh nje person i cili ka njohur nje vajze (qe sipas meje nuk ja vlen) dhe ne fillim e mori loje lidhjen me te, mepas erdhi puna qe e coi edhe tek shtepia e tij, pas ca kohe familja i tha qe nuk mund ta mbajme vajzen ne shtepi tani prandaj zgjidh e merr pra vajza duhet largohet nga ktu sepse nuk ka vend.... ai ngeli keq nga kjo dhe iku me gjith vajzen nga shtepia... dhe tani nuk kthehet me ne shtepi.

 

Prandaj Rubikse, familja eshte e dashur dhe nje nga gjerat me te rendesishme ne jete por ne te tilla raste mungon ky lloj vleresimi dhe shikon vetem ate qe do. Nese ti do te doje nje djale dhe ai te donte ty, arsyetimi do ishte: un e dua ai me do prandaj me kete do kaloj jeten, dhe kete duhet te zgjedh.

Te siguroj se cdo gje duket ndryshe.

 

 

Te siguroj qe ajo qe thash me lart ishte nga eksperienca!Un kam sakrifikuar dike qe e doja me gjith shpirt per hir te familjes dhe esht e vertet qe esht gjeja me e veshtir dhe sic the ti kur je e dashuruar arsyeja iken me pushime po perpara familjes s'ka arsye e s'ka dashuri qe e hedh posht!

Share this post


Link to post
Share on other sites

as une nuk do i ktheja krahet familjes per asnje person tjeter ne bote por kur familja nuk ka asnje arsye bindese per te me larguar nga ai person zor se do ja ktheja krahet dashurise....dhe jua siguroj se nese vertete jua duan prinderit e respektojne gjithmone zgjidhjen tuaj heret a vone qofte....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un nuk e di per ju te tjeret, por familja jeme asht e lumtur kur une jam e lumtur. Atyre mund te mos u pelqeje zgjedhja ime, por ama nuk me vene kushte qe te zgjedh sepse nje prind i mire nuk e ve kurre femijen e vet ne pozita te tilla. Eshte normale kur prinderit tregohen mbrojtes kur jemi adoleshenta, po per me vone besoj se secili nga ne perdor jo vetem zemren ne dashuri por perdor edhe arsyen

Prandaj kur arrin puna te vendosim per lidhje serioze, eshte e mira qe te vendosim kur ka kaluar ajo periudha konfuze e adoleshences.

Secili nga ne i njeh familjet e veta dhe se besoj qe ndonjeri bie ne dashuri me nje te burgosur, pijanec, drogaxhi apo ku ta di une, sepse nuk jemi rritur qe te qendrojme prane personave te tille.

Bejeni zgjedhjen vete sepse jeni ju qe duhet te vendosni, nese e konsideroni veten te rritur, e jo familja juaj. Good luck :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un nuk e di per ju te tjeret, por familja jeme asht e lumtur kur une jam e lumtur. Atyre mund te mos u pelqeje zgjedhja ime, por ama nuk me vene kushte qe te zgjedh sepse nje prind i mire nuk e ve kurre femijen e vet ne pozita te tilla.

 

Ou... po sikur: Nje femije i mire degjon gjithmone prinderin e tij. Eshte pak absurde qe prindi te degjoje femijen un e dija per te kunderten. Besoj se duhet besuar ne eksperiencen e jetes se prinderve tane.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ou... po sikur: Nje femije i mire degjon gjithmone prinderin e tij. Eshte pak absurde qe prindi te degjoje femijen un e dija per te kunderten. Besoj se duhet besuar ne eksperiencen e jetes se prinderve tane.

 

Nese ti e quan femije nje person qe eshte 22-23 vjec apo me teper, atehere puthitem me mendimin tend.Nuk mund te krahasosh kurre kohen e prinderve tane me kohet e sotme. Secili nga ne e di qe ne kohen e prinderve tane, rastet qe te jene marre me dashuri kane qene shume te vogla ndersa ne kohet e sotme eshte ndryshe. Prandaj edhe eksperienca nuk mund te jete kurre e njejte(( mendimi im eee))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lidhja per jete me djale tjeter eshte dicka shume me pergjegjesi dhe prideri duhet padyshim te nderhyje ose te pakten verifikoje se cfare zgjidhjeje ke bere.

Pastaj, nuk eshte mosha qe ben pjekurine sepse ka sa te duash qe jane edhe 25 vjec qe sdine se ne cfare bote jane. Pra me pak fjale pjekuria varet nga zgjedhjet tona dhe marrja e pergjegjesise per ate qe ne po bejme ose po zgjedhim. Kur bejme nje zgjedhje domosdo qe duhet te marrim edhe mendimin e prinderve tane qe mepas te mos kemi surpriza. Prindi mund edhe te mos flase ose nuk ta prish por ndoshta ne zemren e tij/saj i ka dy fjale per ti thene.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lidhja per jete me djale tjeter eshte dicka shume me pergjegjesi dhe prideri duhet padyshim te nderhyje ose te pakten verifikoje se cfare zgjidhjeje ke bere.

Pastaj, nuk eshte mosha qe ben pjekurine sepse ka sa te duash qe jane edhe 25 vjec qe sdine se ne cfare bote jane. Pra me pak fjale pjekuria varet nga zgjedhjet tona dhe marrja e pergjegjesise per ate qe ne po bejme ose po zgjedhim. Kur bejme nje zgjedhje domosdo qe duhet te marrim edhe mendimin e prinderve tane qe mepas te mos kemi surpriza. Prindi mund edhe te mos flase ose nuk ta prish por ndoshta ne zemren e tij/saj i ka dy fjale per ti thene.

 

Mese e vertete, por me sa mora vesh une pyetja eshte se a do te hiqnit dore nga dashuria juaj per hater te prinderve. Nuk po them qe nuk duhet mendimi i prinderve, por nese prinderit nderhyjne aq shume sa qe un te shkaterroj maredhenien me nje person qe per mua ka rendesi, une nuk do te hiqja dore lehte. As e diskutoj qe eshte situate shume e sikletshme, por ne fund te fundit prinderit nuk mund te detyrojne femijet e tyre se me ke te kalojne jeten e tyre apo se kush eshte me i miri/mira per ta. Eshte nje vendim qe duhet ta marre personi vete, padyshim qe prinderit duhet te vihen ne dijeni, por jo te vendosin ata kush eshte e mire e kush eshte e keqe. :P :P :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...