Jump to content
Veriu Forum
Sign in to follow this  
Pëllumb Syku

shqiptaria.

Recommended Posts

ne shqiperi per fat te mire ka nje fryme besime te llojit liberal. Shqiptari historikisht nuk ka treguar nje lidhje te forte me besimet fetare por me shume nje shqiptare zakoni, tradite, dokeje etj...

Por dicka me cudit ne shqiperi: Jemi ne mes te ballkanit rrethohemi nga Italia (kristiane) , Ish-Jugosllavia (ortodokse), Greqia (ortodokse) dhe te gjitha shtetet rreth nesh me besim Ortodoks dhe Ne Shqiperia me besim Musluman.

Share this post


Link to post
Share on other sites

postuar ...

 

ne shqiperi per fat te mire ka nje fryme besime te llojit liberal. Shqiptari historikisht nuk ka treguar nje lidhje te forte me besimet fetare por me shume nje shqiptare zakoni, tradite, dokeje etj...

Por dicka me cudit ne shqiperi: Jemi ne mes te ballkanit rrethohemi nga Italia (kristiane) , Ish-Jugosllavia (ortodokse), Greqia (ortodokse) dhe te gjitha shtetet rreth nesh me besim Ortodoks dhe Ne Shqiperia me besim Musluman.

 

 

pergjigje....

 

1 -Shqiperia asht formuar si shtet kristijan dhe ka jetua si shtet kristijan per 19 shekuj deri me ardhjen e turkut dhe shendrrimin e fes prej katolike\kristijane ne ate muslimane gjat shek 18\19 ....

 

2-Zakonet -traditat -doket etj nuk mund te jen shqipatere nese ti lind -rrite-dhe mane fund vdes sipas traditave turke ....tasj kush i pan ato traditat e verteta shqiptare ?

 

3- shqyperia asht e rrethuome prej -katolikeve-ortodoksave (kristjanve) per at arsye se ata nuk e shiten fen e tyne per ni durham-apo ni cope toke-pension te vogel ..por ma pare prenuon vdekjen ...kurse shqipria tradhtoj zotin -fen -kombin-traditat-doket-zakonet e u ba muslimane\turke ...per ate arsye gjindet e rrethuome me shtete jo muslimane .....

Share this post


Link to post
Share on other sites
QUOTE (grud1 @ Nov 24 2005, 03:12 AM)
3- shqyperia asht e rrethuome prej -katolikeve-ortodoksave (kristjanve) per at arsye se ata nuk e shiten fen e tyne per ni durham-apo ni cope toke-pension te vogel ..por ma pare prenuon vdekjen ...kurse shqipria tradhtoj zotin -fen -kombin-traditat-doket-zakonet e u ba muslimane\turke ...per ate arsye gjindet e rrethuome me shtete jo muslimane .....

Sa e lehte eshte te flsesh kur nuk je prezent....Jo cdo gje eshte si duket ...shqiptaret kane pase shume gabime po nuk mund te thuash se e shiten fene e tyre per kaq pak....kane qene shume e shume arsye qe te themi te drejten hitoria jone e tregon krejt te varfer...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Allah ne sheshin "Skenderbej"

 

Pamja vijon te jete e njellojte cdo vit dhe sa here qe festohet Bajrami i Madh. Ceremonite nisin ne menyre spektakolare ne sheshin qendror te Tiranes, kryeqytetit te Shqiperise, si edhe pa dyshim edhe qendres me te madhe metropol te te gjithe etnise se shqiptareve. Pikerisht ne kete qender te qendres, para syve jo vetem te kalimtareve me fe te ndryshme, laike apo edhe ateiste, por para kamerave te dhjetra televizioneve vendas, kleriket myslimane kryejne ritet e tyre. I ndjek me rregull dhe qetesi nje mase e madhe besimtaresh. Ne disa nga castet me te pikuara te ceremonise turma e madhe, e rene e gjitha ne gjunje, falet. E ul koken dhe gjysmetrupin gjer ne rrafshin e tokes. Disa here. Shume here.

 

Kryesheshi i Tiranes ka nje histori dhe simbolike te vetin, qe kur eshte krijuar nga urbanistika dhe prapa saj politika. Patjeter shesh i bukur, nje lloj "zemre" e qytetit, e tejngarkuar me hije godinash qe perfaqesojne shtetin dhe me pak vend per shplodhje. Sheshi gumezhin nga zhurrmat e dites, nga vrapi i makinave, nga mitingjet politike, koncertet e porositura. Here pas here aty leviz karuselin nje kend lojrash i nje italiani, kane nisur te vijne e ikin panaire te levizshem, mes tyre mund te gjesh edhe kuzhiniere serbe. Pikerisht ketu kryhet edhe ceremonia kombetarisht me masive e fese myslimane. Ne rast se ndonje gazetar i huaj do te vinte me prapamendimin se Shqiperia eshte nje vend e nje popull qe i perket botes islamike nuk do te gjente rast me "fatlum" per te provuar bindjen e tij sesa casti kur qendra e kryeqytetit mbushet tej e pertej me besimtaret qe bjene ne gjunje, ulin shpinat, duart e kokat e tyre gjer ne cipe te tokes dhe here pas here neper ajer shperndahet thirrja e permbajtur "Allah!".

 

Mirepo te gjithe e dime se imazhi yne nuk eshte kaq lehtesisht i vizatueshem, kaq fort i thjeshte, kaq shume fetar dhe ca me teper i ngarkuar me ngjyra te ndezura islamike. Sepse ne e dime qe ky rit masiv mysliman kryhet ne qender te Tiranes jo sepse kleri i larte i ketij besimi ka zakonin e atyre partive politike qe ja e bejne mitingun ne kete shesh, ja e denoncojne policine dhe qeverine si shkeles te te drejtave te njeriut dhe te lirise se qytetareve. Ceremonia e rralle realizohet ne kryesheshin e Tiranes, sepse aty eshte edhe xhamia e tyre me e vjeter ne kete qytet: Xhamia e Et'hem Beut. Ajo eshte me e frekuentuara, me e vizitueshmja, me e qeta dhe me mikritesja, vete simboli i shkolles se muslimanizmit liberal e tolerant shqiptar. Xhamia e Et'hem Beut eshte patjeter nje monument i larte kulturor dhe shpirteror. Prandaj per ne, vendasit, ndryshe nga sa i krijohet pershtypja nje te huaji te paqellimte e ca me teper nje kaptine keqdashese, kjo ceremoni e pervitshme eshte e bukur dhe duhet ruajtur pa ndjere ndonje siklet apo "turp" perballe eurokontinentit, Bashkimit Evropian, i cili shtratin e historise se tij e ka mbi themelet e fese se krishtere.

 

Jemi ne, shqiptaret, qe dime edhe "sekrete" te tjera, te cilat tjetri qe vjen dhe kuturis te nxitoje t'i hedhe ne leter apo ne celuloid pa njohur historine dhe traditat tona, nuk i di. Pershembell i gjetur perballe pamjes se qindra e ne mos disa mijra myslimaneve qe falen qetesisht e shqiptojne pa ekstaze fjalen "Allah" ai nuk e kupton thelle se kete gje shqiptaret kete rit e kryejne jo te nje shesh i quajtur Muhamet apo Krisht, por i thirrur qe kur u krijua me emrin Skenderbeu. Dhe sigurisht ai ardhesi e pretenduesi qe kujton se ka te drejten ekskluzive te shkruaje e arkivoje ne te gjitha bibliotekat e botes historine tone sic i pelqen atij te jete, nuk e di se Skenderbeu qe rri ne pozicion monumental ne krye te sheshit eshte heroi me i madh kombetar i te gjithe shqiptareve. Sigurisht edhe i te gjithe besimtareve myslimane ne Shqiperi e kudo ku bashkekombasit tane jetojne. Ai ardhes, shkrues, e nxires nuk e di se ne te gjitha rastet riti i celjes se festes se Bajramit te Madh me ate cermoni e falje masive kryhet tek kembet e Gjergj Kastriotit. Dhe serish nuk e ka te qarte se dera princerore e Kastrioteve ka qene e krishtere, mirefilli e lidhur me besimin qe ka patur e ka per qender globale Seline e Shenjte dhe Romen. Ne rast se ndonje Kastriot u konvertua ne fene islame kete gje e beri perkohesisht dhe vetem per te ruajtur pronat e veta deri ne nje kryengritje tjeter kunder pushtuesve osmane. Ai qe vjen dhe te tille ne aeroportin e Rinasit zbresin nga disa ne dite, po ashtu nuk e di se jo vetem paraardhesit e Gjergj Kastriotit, ai vete, por edhe te gjithe pasardhesit e tij ne linje mashkullore apo femerore, te cilet kryesisht jetojne ne Itali e ndokush emigruar pertej oqeaneve, jane si edhe stergjysherit e tyre: te krishtere. Skenderbeu, vigani qe rri ne krye te sheshit ku zhvillohet pervit riti i festimit te Bajramit te Madh, eshte nje krye i krishtere. Dhe ne rast se myslimanet shqiptare do te ishin jo radikale, por edhe fare pak fanatike, ose ceremonine e tyre do ta kryenin ne nje shesh tjeter te Tiranes ose, lob i madh sic kane qene dhe ende mbeten, do ta kishin shkulur me rrenje monumentin e Gjergj Kastriotit dhe do ta kishin shtyre ne ndonje periferi te kryeqytetit. Mirepo nuk ndodhi keshtu, madje kjo gje, qofte edhe per pastertisht fantazi, as duket se u ka shkuar ndermend ndonjehere shqiptareve te besimit islam. Nismetar i emertimit te sheshit "Skenderbe" ka qene nje shtetar mysliman, Ahmet Zogu. Ai qe ia ngriti monumentin po ashtu ishte nje tjeter, i cili vinte nga nje tradite besimi mysliman, Enver Hoxha. Ata qe pas renies se diktatures e nderuan me venerim kete perzgjedhje kombetare ishin presidentet me origjine myslimane Sali Berisha dhe Rexhep Meidani. Ai qe ndjen kenaqesi te dukshme ta kete prane statujen e Gjergj Kastriotit, ne cdo takim zyrtar e dalje mediatike para popullit, eshte nje i krishtere ortodoks, presidenti Alfred Moisiu. Po te qe se edhe te krishteret shqiptare, katolike apo ortodokse, do te kishin sadopak mendesi jotolerante, duke pare ate "pushtim" te kryesheshit me te madh e me simbolik te vendit nga ajo turme e madhe qe falet nen lutjen "Allah", do te kishin bere nje proteste, qofte edhe me nje cope leter apo deklarate per shtyp.

 

Vec nuk ka ndodhur dhe nuk do te ndodhe kurre asgje e tille. Ata qindra apo disa mijra besimtare te fese islame cdo vit do ta kryejne ritin e tyre te sinqerte, para gjithe bashkekombasve dhe tek kembet e te krishterit te madh Gjergj Kastrioti. Ndersa ne skajin tjeter te sheshit ka celur kantjerin nje kishe e madhe ortodokse dhe pak me tej, ne aksin e gjere te bulevardit "Deshmoret e Kombit" ngrihet e larte Katedralja e Kishes Katolike. Atij ardhesit qe i shkruan aq lehte shkrimet e tij per shqiptaret dhe ku me te drejte denoncon te meta qe i kemi, do t'i duhet te jetoje mes nesh qe te na kuptoje ne defektet dhe vlerat tona. Vetem atehere do te jete i ndergjegjshem te vleresoje se eshte pune shume fisnike te luftosh qe nje popull te behet me i mire dhe me i qyteteruar dhe pikerisht per kete arsye duhet ta perdoresh kritiken ndaj tij me dashuri dhe jo me perbuzje.

 

Nuk perben asnje cudi qe ne te gjithe artikujt e huaj, te cilet kete vit jane shkruar negativisht per Shqiperine, te pakten per aq sa eshte bere e mundur te njihet kjo mase e tyre, nuk kane cituar asnjehere faktin se vitin 2005 e kishim zgjedhur kombetarisht si Vit i Gjergj Kastriot Skenderbeut. Heroi yne luftoi dhe bashke me popullin e tij sakrifikoi per te mbrojtur kontinentin e zhvilluar dhe demokratik, pjesemarrja ne te cilin na ben nder. Do t'u bente po kaq nder edhe disa shkruesve qe per te metat qe kemi dhe i vuajme ne te paret e shume me pak ata, t'i kujtonin mbare lexuesve te tyre se ka gjashteqind vite qe jeta e heroit tone nacional ruhet e paharruar mes nesh. Dhe nje komb nuk e perzgjedh kampionin e tij te lirise vetem se ishte nje shtetar me talent, nje ushtarak ne nivel strategu dhe nje evropian ne frymezimin e tij. Shqiptaret e kane zgjedhur emblemen e tyre, Gjergj Kastriotin, jo vetem sepse ishte nje mbrojtes i madh i integritetit te etnise dhe se pikerisht per kete vlere te cmuar i moren perjetesisht per flamur ate qe ai perdori pothuaj gjashte shekuj me pare. Shqiptaret e kane zgjedhur dhe e mbajne si udheheqes te madh shpirteror kryeprincin e tyre te shekullit te pesembedhjete edhe sepse ka qene nje shembell miresie per popujt e tjere. Sepse ka qene per popullin e tij edhe nje bashkues i madh i te gjitha besimeve fetare. Ai ishte nje i krishtere i madh dhe i palekundur, por nuk ishte nje kryqtar i krishterimit. Nuk u be kurre i tille, nuk pranoi asnjehere. Iu shmang ketij kurthi. Jo me kot ai e ruajti edhe gjysmen e emrit te tij te madh. Si i krishtere ai ishte vetem Gjergj Kastrioti. Si shqiptar qe luftonte per mbrojtjen e vendit te vet ai ishte Gjergj Kastriot Skenderbeu. Dy emra i kishte ne nje, pjesen e krishtere me ate mysliman. Me kete emer zyrtarizoi cdo dokument e raport me Evropen. Me kete emer te bashkuar te krishtero-mysliman e pranoi edhe ajo.

 

Me kete respekt te palekundur per te njehere ne vit ne mes te Tiranes falen duke prekur me duar e buze cipen e dheut te tyre edhe ata qindra apo disa mijra myslimane. Perrulen vertet para Allahut te tyre dhe para xhamise se shenjte te Et'hem Beut. Por bien ne gjunje edhe para Gjergj Kastriot Skenderbeut.

------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

... rastesisht lexova kete artikull te gazeta ''korrieri'' dhe me shkoi ne mend kjo tema ktu.Mendoj se vlen ma teper se cfardo lloj pergjigjeje wink.gif wink.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

,po kundra kuj luftoj Kastrioti dhe pse po te ishte Kastrioti gjall dota prejn koken e Ethem gabelit dhe te gjith atyre qe kan tradhtua kastriiotin dhe zotin ,,,por dote gjadhet prap e ruojnu mir ju tradhtar te fes e te zotit se shpata e kastriotit do tu zajn si sot si neser ,,,,,,,both me rrena dhe spjegime te pavlefshme per te ba qefin vehtes ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zoti grud1 !

Une me t thane te drejten nuk jam fort i shkollum apo i kulturum qe me te dhane pergjigje te shtjelluar mire po megjithate po munohem.

Me sa shof nga nicku yt je prej Grudes se Malsise Madhe(ndoshta edhe gabohem) prej nga ku jam edhe une me origjine,shof edhe qe jetoke ne amerike.Po ta lexoje mire sic e kam lexu une artikullin e gazetes korrieri qe un e kam kopju e e kam vu ktu nuk do arrije ne disa konkluzione te nxitume si kjo e funit qe ke shkrujt.Thuhej qe ne Tirane diten e bajramit myslimanet luteshin ne sheshin ku ndodhet monumenti iSkenderbeut i cili ishte mbrojtes i krishterimit pra ishte kunder turqve qe ishin te fese islame.Tash te njejten gja qe thua ti ne shenimin tand te funit i bie qe myslimaet e shqiperise te kerkojne heqjen e monumentit te Skenderbeut se ai ishte i krishtere dhe si i tille ata ndjehen te ofenduar,por per fat te mire s eshte kshtu se per te gjithe shqiptaret te cfaredo feje Ai ngelet heroi kombetar.Per fat te keq apo te mire historine nuk mund ta ndryshojme as une as ti e as burra ma t mire e ma te zote se un e ti.Kjo teme eshte per diskutime te thjeshta e jo per fondamentalizma te asnje lloj feje.Une si edhe shume prej atyre qe shkruajne ne kete forum kam lind e jam rrite mes moshatareve te mi myslimane edhe nuk i kam e as me kane konsideru kurre si te ndryshem.Nuk e di tjeter kund po ne shqiperi egziston hala nji fare mirkuptimi mes feve, dhe sidomos mes njerezve te feve te ndryshme.Normal ka raste te vecanta qe nuk ja vlen as me i permend te perbuzjes apo diskriminimt se i takon nji feje tjeter. Nuk mund te mendosh se te gjithe myslimanet jane terrorista,apo se te gjithe jane te pafe vetem per faktin se para 500 vjetesh kane ndrruar fene e tyre kur dikush ju a ka imponu.Jane gjana qe i perkasin se kaluares kshu qe s kena ca me ba as un as ti.Une per vete jam katolik e shkoj n kishe,ndoshta jo aq sa duhet por me aq pak sa di feja jone predikon paqe e vllaznim e jo urrejte e lufte me te tjeret.................... tash me t thane te drejten un zgjata i fije po doja vetem me te vu ne dukje nji dicka qe nuk me duekt e drejte ne ate qe kishe shkrujt,masanej normal, qe se secili ka mendimet e bindjet e veta..... tana t mirat GENTI

Share this post


Link to post
Share on other sites

A e dini se Shqiptar jeni vetem kur...

 

1. Je kusheri me gjysmen e njerezve qe njeh.

2. Ke te pakte 10 shoke qe e kane emrin "Genti".

3. Ne martesen tende normalisht vijne 400 te ftuar.

4. Ne martesen tende njeh vetem 1/3 e te ftuarve.

5. Ne martesen tende kenga e pare eshte gjithmone, "Dy dele".

6. Ke bere nje xhiro me shkollen ne Kruje.

7. Jeton mes vajzash qe tentojne te shfaqin 25 vjec, e jane vetem 15

8. Do lesh bakshish dhe ne supermarket.

9. Ke tre pale kepuce te zeza.

10. Ke me shume alkohool ne dollapin e shtepise sesa ka bari I lagjes.

11. Je 30 vjaec dhe ta rregullon krevatin mamaja.

12. Gjithe kingat/kinget e qytetit jane kusherinjte e tu.cugini/cugine.

13. Sa here qe del ne televizor kryetari I partise opozitare me bindjet e tij, plaku jot fillon ta shaje nga 'robt e shpise'.

14. Prindrit e tu kane vajtur me pushime vetem njhere gjate jetes se

tyre dhe kjo ne shqiperi.

15. Ke te pakten nje te afrem me te cilin familja jote nuk flet.

16. Kur je jashte nuk do te kesh te besh me shqiptaret.

17. Prindrit e tu hedhin nje komb raki esell.

18. Xhaja jot ben nje vere qe eshte me e forte se rakia.

19. Je I bindur qe gjithcka eshte nje konspiracion kunder teje dhe vendit tend.

20. Plaku jot mendon se e ka telefonin nen pergjim.

21. Nqs je vajze dhe nuk je martuar pas 20vjec je nje beqare e stazhionuar.

22. Mamaja jote e ka mbeshtetur jeten mbi leximin e filxhanit te kafese.

23. Cdo ditelindje tenden prindrit e tu te fotografojne ndersa pret

torten me nje thike te madhe.

24. Rakia kuron cdo emundje dhe perdoret dhe per masazh.

25. Ke unaza me te medha se ato te mamase/gruas/motres.

26. Miqte e tet eti te japin raki qe gjashtemebedhjete vec.

27. Prindrit e tu e kthejne cdo kopesht nje ferme frutaperimesh, ku ka aq shume domate/qepe/speca sa per ti shuar urine gjithe lagjes.

28. Frigoriferi eshte aq polt me m ish e salcice sa te mund te perballohen 10 vjet zi buke.

29. Mamaja jote thote qe nuk merret me thashetheme mbi miqe por e di

shume mire qe e ben.

30. Je ne tavoline me dy miq dhe nderkohe keni 4 ide te ndryshme politike.

31. Merr 4 ne histori dhe di permendesh filmin Skenderbeu

32. Gjyshja jote thote qe te pjerdhurit ben mire per shendetin.

33. Non riesci a immaginare una canzone senza un assolo di piffero.

34. Degjon prindrit qe flasin kur je akoma 100 m nga shtepia.

35. Mamaja jote nuk hedh asnjehere ne plehra ate qe mbetet nga dreka,

por e ha ne darke e ne mengjesin e dites tjeter.

36. Mjeku I vetem qe viziton prinderit e tu eshte patologu I morgut.

37. Te afremit e tu ju qelbet fryma ere hudher dhe kembengulin qe hudhra vret mikrobet

38. Dhe nje muaj pas vitit te ri vazhdoni te hani bakllavane e pergatitur nga tezja jote, qe duket sikur nuk mbaron kurre.

39. Ke patjeter nje xhup lekure.

40. Gjyshja jote te ndkej per te te dhene arra me mjalte cdo here qe ka marre te ftohte.

41. Dhe nqs je e shendoshe vesh rroba qe te rrine puthitur.

42. Gjyshi te jepte raki qe para se te te dilnin dhembet.

43. Prindrit e tu me zor nuk I rezistojne tundimit per te mbyllur cdo ballkon te shtepise me verande.

44. Ke gjithmone modelin e fundit te cleularit, qe del ne treg, nganjehere dhe ate qe akoma nuk ka dale.

45. Nuk arrin ta bindesh nene tende se tenxheret me veshe jane me te

mira se ato pa veshe.

46. Mund te rrish tre ore me nje kafe ne bar.

47. Prindrit te tu kur flasin ne telefone me te afermit jashte shtetit bertasin qe te degjohen.

48. Je I bindur qe te gjithe personazhet e famshem te historise e ne bote jane me origjine shqiptare.

49. Je I papune por ke nje benz per te levizur.

50. Nuk I ke pare me floket e gjyshes qe kur ka vdekur gjyshi.

51. Je njeqind kile por mamaja akoma te thote qe je I dobet.

52. Punon ne itali si murator por kur kthehesh ne shqiperi u thuaj te

gjitheve qe je nje biznesmen I suksesshem.

53. Kur gjyshi yt rrufiste cajin, shtepia dridhej.

54. Nuk e ben kurre sot nje pune qe mund te behet neser.

55. I konsideron taksat si nje shtypje te tmerrshme te shtetit ndaj

qytetarit.

56. Blen nje makine te re ne momentin qe vendos te kthehesh per te jetuar ne shqiperi.

57. Je 30vjec dhe rrobat ti lan mamaja.

58. Ke filluar te pish konjak ne kafene qe kur ke qene 12 vjec.

59. Mamaja jote te flet nqs nuk vesh kanatjeren.

60. Te kane mesuar qe jo vetem te duash te afermit e tu, por dhe kusherinjte e 13-te sikur te ishin vllezerit e tu.

61. I therret te gjithe politikanet e botes me emer.

62. Nuk je kurre I vendosur nese eshte me mire te jetosh jashte apo te kthehesh ne shqiperi.

63. Te gjithe te afermit meshkuj qe takon kane tre dite parruajtur, ju vjen fryma ere hudher, dhe te lene nje kile jarge kur te puthin.

64. Ora jote eshte me e rendesishme se lumturia jote.

65. Je I varfer jashte por duhet ti besh te gjithe te besojne se je I pasur kur kthehesh ne Shqiperi.

66. Miqte e prinderve te tu nuk I bien asnjehere drejt kur duan te te thone qe je shendoshur, apo I ke prere floket me nje model jo te hijshem.

67. Transferohesh te jetosh me prindrit per te qene me afer, dhe perfundon duke u zene per nje ceshtej fare pa rendesi.

68. Mban ne shtepi te fshehur nje arme zjarri.

69. Nqs Kina do te pushtone boten do te beheshe pa medyshje budist.

70. Ke me respekt per te fortin e lagjes sesa per presidentin e republikes.

71. Kembengul qe celulari yt eshte me I mire ne bote.

72. Mamaja jote ngjit te frigoriferi cdo lloj figurine per femije.

 

Etj......

9_12_05_1.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Shqip?ria ?sht? vendi i parafundit nga 12 vende q? qytetar?t e BE-s? do ta pranonin n? radh?t e tyre

 

Bruksel, 22 dhjetor - Shqip?ria ?sht? vendi i parafundit n? nj? list? nga 12 vende t? cilat qytetar?t e Bashkimit Evropian do t'i pranonin n? radh?t e tyre, thuhet n? nj? sondazh t? BE-s?, Eurobarometri. E fundit n? list? ?sht? Turqia.

Hyrjen e Shqip?rsi? n? BE e mb?shtesin 33 p?r qind t? qytetar?ve, nd?rsa 5O p?r qind jan? kund?r. An?tar?simin e Turqis? e p?rkrahin 31 p?r qind, nd?rkaq kund?r jan? 55 p?r qind. Para Shqip?ris? n? list? ?sht? Unioni Serbi-Mali i Zi.

Pro hyrjes s? Maqedonis? n? BE jan? 41 p?r qind, nd?rsa kund?r 43 p?r qind, njoftojn? mediat e huaja.

Mb?shtetje t? fuqishme p?r t? hyr? n? BE kan? marr? tri vende: Islanda, Norvegjia dhe Zvicra, madje midis 66 e 77 p?r qind. ...

 

bela ma mir kishte me ken te bashkohen shtetet islamike , ne ni far unioni , ather sipas gjaseve Shqipria kishte me ken ne ni nevel ma nalt .....fatkeqsisht ,,,,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kryqet n? Shkod?r, musliman?t k?rkojn? heqjen e tyre

 

 

 

 

SHKOD?R-Myftinia e Shkodr?s ka k?rkuar dje publikisht heqjen e disa kryqeve t? vendosura n? kodrat e Bushatit. N? nj? deklarat? p?r shtyp ajo ka ngritur shqet?simin se simboli i krisht?rimit ?sht? vendosur n? prona publike q? u p?rkasin gjith? besimtar?ve, pa dallim feje. Ky reagim ka ardhur pas nj? peticioni q? rreth 60 besimtar? musliman? t? xhamis? s? Bushati i kan? drejtuar kish?s katolike n? Bushat, arqipeshkvis? metropolitane Shkod?r- Pult, pushtetit vendor dhe myftinis? s? Shkodr?s. M? sakt?, kryqet jan? vendosur n? vendin e quajtur Lemja, n? Zefjan dhe kodr?n e Bushatit.

Myftiu i Shkodr?s, Haxhi Bashkim Bajraktari, e ka quajtur k?t? veprim ?n? vazhd?n e p?rpjekjeve t? disave p?r t? na provokuar , p?r t? krijuar p?r?arje dhe konflikte nd?rfetare. pasi p?r shkak t? neglizhenc?s mund t? ndodhin incidente p?r t? cil?t ne nuk mbajm? p?rgjegj?si?. M? tej ai ka shtuar se ky veprim ka c?nuar ndjenjat e komunitetit mysliman t? cil?t i kan? k?rkuar pushtetit vendor, duke k?rkuar zgjidhjen institucionale p?r heqjen e kryqeve.

Nd?rkaq Arqipeshkvia e Shkodr?s ka mohuar se ajo mund t? ket? vendosur kryqet apo t? ket? urdh?ruar p?r nj? gj? t? till? dhe po t? nj?jt?n gj? kan? deklaruar edhe drejtuesit e komun?s s? Bushatit.

 

Precedenti

Kryqi n? Elbasan

M? shum? se nj? vit m? pare, ishte myftinia e Elbasanit ajo q? k?rkoi heqjen e nj? kryqi t? madh t? bardh? q? ishte ngritur n? rrug?n nacionale Tiran?-Elbasan, n? K?rrab?. ??shtja p?rfundoi madje edhe n? gjykat? e cila vendosi se nuk kishte asnj? arsye pse t? hiqej kryqi i vendosur n? rrug? nga besimtar?t e krishter?

 

 

Po chka kishte me than i shkreti Skenderbe po te ishte Gjall, kur pasardhsite e tij paraqiten anmiqet e vete vehtes ...gjunah ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mencuria e popullit Shqiptar...

 

Urtesia e popullit tone eshte me nam. Sidoqofte, ne boten e re

globaliste,

dhe ne kuadrin e integrimit ne BE, shume perspektiva shoqerore kane

ndryshuar, perfshi edhe mencurine e shprehur ne fjale te urta. Si me

poshte:

 

 

Trimi i mir? ta ?an ballin!

Trimi i mir? me shoqe shum?!

Mos i shiko gun?n, shikoji kulet?n!

Fshati q? duket, ka drita!

Fshati q? duket, s'do autobuz!

Duaje atdheun si Donika Sk?ndebeun!

Burrit sipas pun?s jepi hesapin* gruas sipas pun?s jepi trapin!

Burri q? ?shte burr?, b?n 1 lit?r shurr?!

Burri q? ?sht? burr?, i var *oqet n? mur, dhe i godet me gur!

Burrit q? ?sht? burr?, nuk i shkrefet kurr?!

Ai q? t? rreh, ?sht? m? i fort?!

Dielli i mir? duket q? n? m?ngjes, dita e dhime duket n'dark?!

I jep dor?n, t? merr or?n!

Qyli ?sht? n?na e t? gjitha t? k?qijave, por si n?n? duhet respektuar!

Shoku i mir? njihet nga lek?t!

Guri i r?nd? ?sht? p?r themele!

Duaje atdhen? si miza halen?!

Qingji i urt? pi ila?et!

Qent? le t? lehin, ti futja vrapit!

Mendja e sh?ndosh? do kok? t? madhe!

Kur s'ke pul?n, do hash kt? timin!

Delja q? ndahet nga kopeja ?sht? individualiste!

Njeriu q? vet?m p?r vete punon, punon nj? muaj dhe b?n 1 milion!

M? mir? nj? vez? sot, sesa nj? vez? nes?r!

Besa e shqiptarit, si purteka e *arit!

Feja e shqiptarit ?sht? pasuria!

Nuk ?sht? rroba q? e b?n priftin, por ?sht? prifti q? b?n ?unat e lagjes!

Ku t? duket balta m? e ?mb?l se mjalta! N? ?mendin?!

Kalit t? falur nuk i shikohet d?shmia e penalitetit!

Pun?n e sotme d?rgoja stafit lokal p?r nes?r!

N? rrezik e n? nevoj?, seicili p?r hesap t? vet?!

Buk? e krip? e zem?r! Benz, RedBull dhe fem?r!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

gento ku i gjete kto or burr se me hoqe trunin.

 

"Siamo ridotti male" thote francezi

 

Jena ba shume fallso, ndersa realiteti flet ndryshe. E kemi shum te veshtire te pranojme; pothuajse cdo gje.

 

Liberalizmi fetar (duke ju permbajtur edhe temes) shof se po behet cdo dite dhe me i brishte. Faji i papergjegjesise se kryesive te besimeve fetare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

KRYQI I BUSHATIT DHE XHAMIA E KUKESIT

 

Kryqi ne Shkoder u ben "hije" myslimaneve, kurse xhamia ne Kukes u prish 14 milione dollare investime po myslimaneve!

 

Nga Nikolle Lesi

 

Personalisht nuk doja te futesha ne kete debat publik per simbolet fetare te komuniteteve qe jetojne ne Shqiperi ne harmoni te plote prej shekujsh ose me sakte prej afro 6 shekujve, pasi ne fillim ishte krishterimi qe ndriconte zemrat e mendjet e shqiptareve. Ardhja e pushtimit turk dhe loja perfekte qe beri pushtuesi ne kembim te nderrimit te fese ne favore tokash, pasurish te tjera apo ne mosdergim ushtarak nese konvertoheshe nga i krishtere ne mysliman, eshte nje ceshtje tashme historike se sa problem dite ne Shqiperi. Por teksa gjeja me e shtrenjte ne vendin tone ishte, eshte dhe duhet te mbetet harmonia fetare, nuk mund te rri pa thene edhe une dy fjale ne kete sherrnaje qe muajt e fundit ka filluar per simbolet e njeri-tjetrit. Dikush mund te kunderpergjigjet se nuk "I takon Nikolle Lesit te beje rolin e asnjanesit, pasi eshte katolik dhe kryetar i nje partie qe ka ne program filozofine kristiane!". Por duke qene fakt qe une personalisht nuk vuaj nga komplekset fetare ne perzgjedhjen e bashkepunetoreve apo vartesve, pasi faktet kane treguar se edhe ne gazeten time apo ne partine qe drejtoj gjithnje kane punuar e punojne me shume njerez qe kane edhe prejardhjen myslimane, ndonese mbetet e drejte e tyre nese besojne ose jo.

 

Nisur nga rrezimi i kryqit ne Bushat te Shkodres ne diten e Kurban Bajramit, e bere nga nje dore qe kushedi se ku frymezohet, nisur nga reagimi per kryqin ne Qafe-Kerrabe apo ne zonen e Sarandes, te cilin e hodhen ne ere me tritol, nisur nga nje interviste e kreut mysliman Selim Muca ne gazeten "Korrieri" ku thote pak a shume se Vatikani nuk duhet te shqetesohet per kryqin e Bushatit "!); nisur edhe nga ndonje deklarate e nxituar e pak besimtareve katolike; nisur ng fakti qe ne aeroportin e Kukesit punimet jane bllokuar meqe duhet ta ndertojne patjeter nje xhami brenda mureve rrethuese te aeroportit dhe ikin 14 milione dollare; nisur se nga sherri i vogel del konflikti i madh, me duhet te them ato pak fjale qe me takojne per te mos heshtur perballe asaj qe mund te vije nga pak e perdite ne kete vend me tre komunitete fetare te medha.

 

Kryqet dhe xhamite shikojne drejt qiellit dhe luten per ata qe jane ne toke me hallet e te mirat e tyre gjithnje me deshiren qe Zoti t'i ndihmoje e t'ju ndodhet afer, sidomos ne momente te veshtira. Drita qe perhapin keto dy simbole te rendesishme fetare eshte Drite qe duhet te ndricoje, ashtu sikurse Zoti e nis per tek besimtaret e tij. Ajo drite e simbolizuar ne kryq e ne xhami ka nevoje te kaloje, ashtu sic vjen nga Lart, tek ai qe falet apo lutet apo qe beson edhe pa u lutur. Drejtuesit e ketyre kulteve qe rrine ne toke nuk duhen te nxisin apo verbojne mendjet e besimtareve vetem se duan "territore" sa me te gjera apo qe drita e nje simboli shkon kah "gardhi" i tjetrit. Lartesia e tyre duke qene sa me afer dhe sa me shume e ngritur ne toke drejt qiellit vetem e forcon mirekuptimin mes tyre. Kryqi ne Bushat, jo vetem eshte ne vendin e tij te krishtere, por ndihmon ne ndricimin e udhes, bashke me xhamite e panumerta perreth ne Bushat e ketej-andej. Barinjte e besimtareve qe jane ne toke, prifti dhe hoxha, nuk duhet te ndersejne besimtaret perkundrejt simboleve te njeri-tjetrit, pasi nuk duhet te marrin shembullin e keq te politikes, ku kacafyten mes vetit vetem per pak pushtet e shume para. Ashtu sikurse nuk jam aspak dakord me nje deklarate te nje besimtari katolik qe tha pak a shume se kryqin nese e rrezojne do ta ruajme edhe me gjakun tone; nuk jam as me nje pjese te intervistes se kreut mysliman Selim Muca, qe duhet thene se eshte njeri i shkelqyer, por qe hodhi, nga nxitimi, nje molle te vogel sherri duke akuzuar Vatikanin "qe te mos perzihet jashte territorit te tij". Vatikani ose Selia e Shenjte, pervecse eshte selia qendrore e katolicizmit, eshte edhe shtet. Me sakte, dikush nga intelektualet myslimane, e ka quajtur me respekt si supershtet. I vogel eshte territori i Vatikanit, por aty falet edhe Presidenti Bush e cdo president tjeter qe sheh kah paqja, progresi e perparimi. Ndaj nuk mund te hidhet nje shigjete e tille kunder Vatikanit. Shpresoj te kete qene gabim ne radhitjen e redaktorit te gazetes dhe jo "ne sinkron" te kreut mysliman. Nese mbetet qe e ka thene, atehere me lind nje pyetje tjeter, gjithnje miqesore e paqedashese; Pse nuk ngre zerin kreu mysliman edhe per xhamine ne Kukes qe po behet pengese per ndertimin e aeroportit te ketij qyteti verior? Investimi po behet nga Emiratet e Bashkuara Arabe me nje vlere 14 milione dollare dhe me kete aeroport Kukesi e zonat perreth marrin zhvillim te jashtezakonshem. Por deri tani ka hyre si "gozhde" xhamia qe duan ta ndertojne brenda aeroportit te Kukesit. As edhe kishe apo cdo objekt tjeter fetar nuk duhet te ndertohet brenda tij. Aeroporti eshte mjedis publik, ku hip e zbret pasagjeri qe mund te kete besim te ndryshem fetar dhe nuk t'i privosh atij qe sapo zbret nga avioni te falet ne xhami. Gjesti civil dhe jashtezakonisht shqiptar do te ishte qe vete kreu mysliman, Selim Muca, te shkonte dhe t'i bindte ata qe duan te pengojne ndertimin e aeroportit se nuk mund te behet ajo xhami. Po keshtu, nese do te ishte kishe, duhej te shkonte kreu i komunitetitkatolik, Massafro.

 

Kjo i sherben paqes, zhvillimit dhe mirekuptimit. Dhe jo se kryqi ne Bushat eshte ne nje koder me te larte se minarja e xhamise apo se kisha ne Shenkolle te Lezhes ndodhet me poshte xhamise ne qytet!

 

Zoti eshte Nje dhe ne te gjithe, besimtare e jo besimtare, duhet te jemi po Nje: miq, shoke, vellezer, duke vazhduar te festojme festat e njeri-tjetrit; myslimane, ortodokse, katolike apo bektashiane.

 

 

 

 

........................................................................................................................

MARRE NGA GAZETA 'KOHA JONE' e dates 18/01/2006

Share this post


Link to post
Share on other sites
postuar ...

 

ne shqiperi per fat te mire ka nje fryme besime te llojit liberal. Shqiptari historikisht nuk ka treguar nje lidhje te forte me besimet fetare por me shume nje shqiptare zakoni, tradite, dokeje etj...

Por dicka me cudit ne shqiperi: Jemi ne mes te ballkanit rrethohemi nga Italia (kristiane) , Ish-Jugosllavia (ortodokse), Greqia (ortodokse) dhe te gjitha shtetet rreth nesh me besim Ortodoks dhe Ne Shqiperia me besim Musluman.

 

 

pergjigje....

 

1 -Shqiperia asht formuar si shtet kristijan dhe ka jetua si shtet kristijan per 19 shekuj deri me ardhjen e turkut dhe shendrrimin e fes prej katolike\kristijane ne ate muslimane gjat shek 18\19 ....

 

2-Zakonet -traditat -doket etj nuk mund te jen shqipatere nese ti lind -rrite-dhe mane fund vdes sipas traditave turke ....tasj kush i pan ato traditat e verteta shqiptare ?

 

3- shqyperia asht e rrethuome prej -katolikeve-ortodoksave (kristjanve) per at arsye se ata nuk e shiten fen e tyne per ni durham-apo ni cope toke-pension te vogel ..por ma pare prenuon vdekjen ...kurse shqipria tradhtoj zotin -fen -kombin-traditat-doket-zakonet e u ba muslimane\turke ...per ate arsye gjindet e rrethuome me shtete jo muslimane .....

 

 

Oooo... ma nga dal pak ! Qka je ber nervoz me vet vetën ? ëh ?????

 

1) Shqiptarët qe 600 vite qe e kan pranuar fejen Islame. Ata se mohojn faktin qe para'ardhsit e tan kan qen te krishter. Pra ti s'ke asgjë me teper se nje musliman shqiptar ! Dhe shqiperia si shtet Oficiel njihet prej 1912-tës, deri sa keta dashamiret e tu qe i permende e coptuan Shqiptarin.

 

2) Muslimanet s'kan tradita turke, kjo eshte injoranc nga ana yte qe i paragjykon vllezerit e kombit hiq pa i njoftur. TURP për tye !

A do te vinte mir nese muslimanet thuan qe Ke fejen e Serbit ? të Grekut ? te Polakut apo te Rumunve e ku po di hala ??????? aq muslimani me turkun ! Turku nuk eshte Fe !

Shqiptaret pranuan Besimin Islam. E JO TRADITAT TURKE !

 

 

3) ncncnc... tek je si nje qen ! :::: Shqiptarët per x here, po te them qe kurr s'kan pranuar diqka me dhunë ? A e din si e pranon njeriu fen Islame ?... duke deklaruar qe "NUK KA ZOT TJETER POS ALLAHUT (ZOTIT) DHE SE MUHAMEDI ESHTE ROB (e jo bir) DHE I DËRGUAR (e jo Zot) I ZOTIT". Shqiptarët e kan pranuar fen Islame me plot vetdije. Me par thojshi qe e pranuan me "dhunë" tash ajo hipotez ra në uj, dhe thuani qe e pranuan per interes. Un ju them qe e pranuan me Zemër Shqiptari !!!

 

Në qka i perket besimit, Shqiptaret jan me te miret ne ter Evropen !!! Un s'jam vizir, por siq tregojn statistikat e shum shteteve krishtere-evropjane, do ta ndjekin udhezimin e Shqipris me pranimin e fes Islame.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nuk di te them nese "feja e shqiptarit eshte vete shqiptaria'' pasi;

 

1) kur ka dale kjo shprehje (gjate rilindjes sone kombetare) vendi kishte nevoje per bashkim per te luftuar per pavarsi.

2) Shqiptaret nuk eshte se kane qene te gjith besnik ndaj kombit te tyre...(shiko trathtaret modern te shqiperis)

3) Por dua te them edhe se shqiptaret nuk shquhen shume edhe per besim ( perjashto disa element islamik te thekur)...pasi po qe se do ishim aq besimtare nuk do ta nderronim fene per lek,ndere e ofiqe te ndryshme.........

Share this post


Link to post
Share on other sites

Shqiperia eshte mbushur me xhami nga te gjitha anet, nga kush, nga shqiptaret?

Besoj se e dini mire pergjigjen.

Ne keto vite te dryshimeve rrenjesore per vendin tone, per ne te githe, askush nuk kishte mendjen te mendonte per ndertimin e vendeve te lutjes, sepse ne rradhe te pare njeriu ka nevoj per te siguruar shume prioritete te tjera te karakterit vital ekonomik, e vetem me pas mund te arrij ne kerkesat shpirterore e ideale.

Eshte teper shqetesues fakti qe nje popull i vogel si i yni, me nje te kaluar historike te vuajtshme shekullore, sikur mos te mjaftonin tere ato qe ka hequr, tani duhet te gjendet i ndare e i copetuar mes feve, ne dhjetera parti, per mos te folur me tej per dallimet mes zonave.. Sikur mos te mjaftonin vuajtjet e problemet per popullin tone, tani shtohet dhe nje tjeter, ndoshta me i rrezikshmi, "virusi" me i afte per shkaterrimin e nje shoqerie te tere, ku se bashku me injorancen e çoroditjen e ideve mund te arrije te perçaje nje popull te tere. Pyes veten, qekur qenkemi bere kaq besimtar, sepse besimtar kurre nuk kemi qene per fat te mire, çfar te mire na ka sjelle feja? veç perçarje. Ky ekstremizem i rrezikshem ne fene izlame, kjo lloj "gare" mes feve, ky lloj fenomeni sot ne Shqiperi qe me shume se Besim i vertete ne Zotin duket nje lloj gare mes dy feve kryesore, thjesht vetem per guston e dominimit, sidomos ajo izlame. Ne nje moment qe kemi nevoj me teper se kurre per bashkim, ne duhet te perçahemi ne kete menyre e per çfare? Per fene. Vendet arabe qe nuk vonuan te mbushin Shqiperine me xhami, mos ndoshta e bejne per te "respektuar" ndjenjat tona shpirterore ne emer te "dashurise" e te "vllazerise" per popullin shqiptar? Si eshte e mundur kjo thekje kaq e madhe per izlamin nga ana e disa besimtareve myslyman, kur deri dje askush nuk vinte re, perse kjo perflakje sot? Pergjigja eshte vetem nje_ vetem injoranca mund te sjelle nje fanatizem te tille, si eshte e mundur te behen disa myslymane (per fat te mire jo te gjithe) me myslymane nga arabet qe e kane fene e tyre origjinale? Per fat te keq "fara" e rrezikshme e lene nga osmanet ne shekuj nuk e ka humbur efektin e saj.. Si eshte e mundur qe shqiptaret nuk kuptojne qe identiteti i tyre autentik eshte kristianizmi, perse mohojne kete fakt, kur te gjithe dhe ai me i flakti izlamist stergjysherit e tij i ka pasur kristian? Ju shkruaj une qe vij nga familje myslymane por i rritur ateist (per fat te mir) tani kam zgjedhur agnostiçizmin. Ato shifra qe shpesh i lexoj kudo: 70+ 20+10 per qind, ato jane te 1938-s, askush e di me siguri sot gjendjen, sepse 80 per qind nuk praktikojne asnje lloj feje per fat te mire. Nuk do te ishte me mire te heqim dore krejt nga kjo çoroditje konfuzionale fetare qe sjell veç te keqia e te ndihemi nje te tere per faktin qe te gjithe jemi shqiptare? Gjithsejcili eshte i lire te raportohet me Zotin qe deshiron ne fund te fundit, por pa harruar rrenjet se nga vijme e mbitegjitha pa ekstremizma te rrezikshem qe vetem na perçajne e na shkaterrojne si komb perpara syve te botes. Ekstremizmat, fanatizmat e mungesa e tolerances burojne vetem nga injoranca, e rrezikojne te minojne ate çka Shqiperia me teper mundim po kerkon te arrije: Qyteterimin e Civilizimin Europian, ndaj detyra e gjithsejcilit prej nesh eshte: ne respektimin e te gjitha preferencave fetare, te evitoj ekstremizmat, sepse vete "Allahu" juaj ( u drejtohem myslymaneve te flakte) nuk ka nevoj per kete lloj ndjenje te semure.

pershendetje

durimi

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...