Jump to content
Veriu Forum

grud1

Antare
 • Content Count

  10
 • Joined

 • Last visited

 1. Kryqet n? Shkod?r, musliman?t k?rkojn? heqjen e tyre SHKOD?R-Myftinia e Shkodr?s ka k?rkuar dje publikisht heqjen e disa kryqeve t? vendosura n? kodrat e Bushatit. N? nj? deklarat? p?r shtyp ajo ka ngritur shqet?simin se simboli i krisht?rimit ?sht? vendosur n? prona publike q? u p?rkasin gjith? besimtar?ve, pa dallim feje. Ky reagim ka ardhur pas nj? peticioni q? rreth 60 besimtar? musliman? t? xhamis? s? Bushati i kan? drejtuar kish?s katolike n? Bushat, arqipeshkvis? metropolitane Shkod?r- Pult, pushtetit vendor dhe myftinis? s? Shkodr?s. M? sakt?, kryqet jan? vendosur n? vendin e quajtur Lemja, n? Zefjan dhe kodr?n e Bushatit. Myftiu i Shkodr?s, Haxhi Bashkim Bajraktari, e ka quajtur k?t? veprim ?n? vazhd?n e p?rpjekjeve t? disave p?r t? na provokuar , p?r t? krijuar p?r?arje dhe konflikte nd?rfetare. pasi p?r shkak t? neglizhenc?s mund t? ndodhin incidente p?r t? cil?t ne nuk mbajm? p?rgjegj?si?. M? tej ai ka shtuar se ky veprim ka c?nuar ndjenjat e komunitetit mysliman t? cil?t i kan? k?rkuar pushtetit vendor, duke k?rkuar zgjidhjen institucionale p?r heqjen e kryqeve. Nd?rkaq Arqipeshkvia e Shkodr?s ka mohuar se ajo mund t? ket? vendosur kryqet apo t? ket? urdh?ruar p?r nj? gj? t? till? dhe po t? nj?jt?n gj? kan? deklaruar edhe drejtuesit e komun?s s? Bushatit. Precedenti Kryqi n? Elbasan M? shum? se nj? vit m? pare, ishte myftinia e Elbasanit ajo q? k?rkoi heqjen e nj? kryqi t? madh t? bardh? q? ishte ngritur n? rrug?n nacionale Tiran?-Elbasan, n? K?rrab?. ??shtja p?rfundoi madje edhe n? gjykat? e cila vendosi se nuk kishte asnj? arsye pse t? hiqej kryqi i vendosur n? rrug? nga besimtar?t e krishter? Po chka kishte me than i shkreti Skenderbe po te ishte Gjall, kur pasardhsite e tij paraqiten anmiqet e vete vehtes ...gjunah ....
 2. Kryqet n? Shkod?r, musliman?t k?rkojn? heqjen e tyre SHKOD?R-Myftinia e Shkodr?s ka k?rkuar dje publikisht heqjen e disa kryqeve t? vendosura n? kodrat e Bushatit. N? nj? deklarat? p?r shtyp ajo ka ngritur shqet?simin se simboli i krisht?rimit ?sht? vendosur n? prona publike q? u p?rkasin gjith? besimtar?ve, pa dallim feje. Ky reagim ka ardhur pas nj? peticioni q? rreth 60 besimtar? musliman? t? xhamis? s? Bushati i kan? drejtuar kish?s katolike n? Bushat, arqipeshkvis? metropolitane Shkod?r- Pult, pushtetit vendor dhe myftinis? s? Shkodr?s. M? sakt?, kryqet jan? vendosur n? vendin e quajtur Lemja, n? Zefjan dhe kodr?n e Bushatit. Myftiu i Shkodr?s, Haxhi Bashkim Bajraktari, e ka quajtur k?t? veprim ?n? vazhd?n e p?rpjekjeve t? disave p?r t? na provokuar , p?r t? krijuar p?r?arje dhe konflikte nd?rfetare. pasi p?r shkak t? neglizhenc?s mund t? ndodhin incidente p?r t? cil?t ne nuk mbajm? p?rgjegj?si?. M? tej ai ka shtuar se ky veprim ka c?nuar ndjenjat e komunitetit mysliman t? cil?t i kan? k?rkuar pushtetit vendor, duke k?rkuar zgjidhjen institucionale p?r heqjen e kryqeve. Nd?rkaq Arqipeshkvia e Shkodr?s ka mohuar se ajo mund t? ket? vendosur kryqet apo t? ket? urdh?ruar p?r nj? gj? t? till? dhe po t? nj?jt?n gj? kan? deklaruar edhe drejtuesit e komun?s s? Bushatit. Precedenti Kryqi n? Elbasan M? shum? se nj? vit m? pare, ishte myftinia e Elbasanit ajo q? k?rkoi heqjen e nj? kryqi t? madh t? bardh? q? ishte ngritur n? rrug?n nacionale Tiran?-Elbasan, n? K?rrab?. ??shtja p?rfundoi madje edhe n? gjykat? e cila vendosi se nuk kishte asnj? arsye pse t? hiqej kryqi i vendosur n? rrug? nga besimtar?t e krishter? Po chka kishte me than i shkreti Skenderbe po te ishte Gjall, kur pasardhsite e tij paraqiten anmiqet e vete vehtes ...gjunah ....
 3. Shqip?ria ?sht? vendi i parafundit nga 12 vende q? qytetar?t e BE-s? do ta pranonin n? radh?t e tyre Bruksel, 22 dhjetor - Shqip?ria ?sht? vendi i parafundit n? nj? list? nga 12 vende t? cilat qytetar?t e Bashkimit Evropian do t'i pranonin n? radh?t e tyre, thuhet n? nj? sondazh t? BE-s?, Eurobarometri. E fundit n? list? ?sht? Turqia. Hyrjen e Shqip?rsi? n? BE e mb?shtesin 33 p?r qind t? qytetar?ve, nd?rsa 5O p?r qind jan? kund?r. An?tar?simin e Turqis? e p?rkrahin 31 p?r qind, nd?rkaq kund?r jan? 55 p?r qind. Para Shqip?ris? n? list? ?sht? Unioni Serbi-Mali i Zi. Pro hyrjes s? Maqedonis? n? BE jan? 41 p?r qind, nd?rsa kund?r 43 p?r qind, njoftojn? mediat e huaja. Mb?shtetje t? fuqishme p?r t? hyr? n? BE kan? marr? tri vende: Islanda, Norvegjia dhe Zvicra, madje midis 66 e 77 p?r qind. ... bela ma mir kishte me ken te bashkohen shtetet islamike , ne ni far unioni , ather sipas gjaseve Shqipria kishte me ken ne ni nevel ma nalt .....fatkeqsisht ,,,,
 4. Shqip?ria ?sht? vendi i parafundit nga 12 vende q? qytetar?t e BE-s? do ta pranonin n? radh?t e tyre Bruksel, 22 dhjetor - Shqip?ria ?sht? vendi i parafundit n? nj? list? nga 12 vende t? cilat qytetar?t e Bashkimit Evropian do t'i pranonin n? radh?t e tyre, thuhet n? nj? sondazh t? BE-s?, Eurobarometri. E fundit n? list? ?sht? Turqia. Hyrjen e Shqip?rsi? n? BE e mb?shtesin 33 p?r qind t? qytetar?ve, nd?rsa 5O p?r qind jan? kund?r. An?tar?simin e Turqis? e p?rkrahin 31 p?r qind, nd?rkaq kund?r jan? 55 p?r qind. Para Shqip?ris? n? list? ?sht? Unioni Serbi-Mali i Zi. Pro hyrjes s? Maqedonis? n? BE jan? 41 p?r qind, nd?rsa kund?r 43 p?r qind, njoftojn? mediat e huaja. Mb?shtetje t? fuqishme p?r t? hyr? n? BE kan? marr? tri vende: Islanda, Norvegjia dhe Zvicra, madje midis 66 e 77 p?r qind. ... bela ma mir kishte me ken te bashkohen shtetet islamike , ne ni far unioni , ather sipas gjaseve Shqipria kishte me ken ne ni nevel ma nalt .....fatkeqsisht ,,,,
 5. ,po kundra kuj luftoj Kastrioti dhe pse po te ishte Kastrioti gjall dota prejn koken e Ethem gabelit dhe te gjith atyre qe kan tradhtua kastriiotin dhe zotin ,,,por dote gjadhet prap e ruojnu mir ju tradhtar te fes e te zotit se shpata e kastriotit do tu zajn si sot si neser ,,,,,,,both me rrena dhe spjegime te pavlefshme per te ba qefin vehtes ..
 6. ha ,,,, Shqiperia shpallet si ni nder vendet mate korruptuar ne evropen e civilizuame - tash cme than ma tej por kishte me ken ma e pershtatshme per ne shqiptaret qe shteti yne sipas meritave te botes civilizuose te gjindej ne Afrik apo Lindje te Mesme se sa ne Europe ,,,,deri kur keshtu ,,,tash 15 vjet qe erdhi "demokracia" ne vendin tone---demokraci e zeze-- , garanti ma keq jemi sot se para 15 viteve, fatkeqsisht ni vazhdofte puna kshtu me mir jemi sot se kemi me ken sot 15-20 vjet ......ni per te qeshur ...Afganistani gjindet 10-15 shkall ma i sigurte se shqypria sipas korrupcionit dhe sigurimit ne shtet ...
 7. postuar ... ne shqiperi per fat te mire ka nje fryme besime te llojit liberal. Shqiptari historikisht nuk ka treguar nje lidhje te forte me besimet fetare por me shume nje shqiptare zakoni, tradite, dokeje etj... Por dicka me cudit ne shqiperi: Jemi ne mes te ballkanit rrethohemi nga Italia (kristiane) , Ish-Jugosllavia (ortodokse), Greqia (ortodokse) dhe te gjitha shtetet rreth nesh me besim Ortodoks dhe Ne Shqiperia me besim Musluman. pergjigje.... 1 -Shqiperia asht formuar si shtet kristijan dhe ka jetua si shtet kristijan per 19 shekuj deri me ardhjen e turkut dhe shendrrimin e fes prej katolike\kristijane ne ate muslimane gjat shek 18\19 .... 2-Zakonet -traditat -doket etj nuk mund te jen shqipatere nese ti lind -rrite-dhe mane fund vdes sipas traditave turke ....tasj kush i pan ato traditat e verteta shqiptare ? 3- shqyperia asht e rrethuome prej -katolikeve-ortodoksave (kristjanve) per at arsye se ata nuk e shiten fen e tyne per ni durham-apo ni cope toke-pension te vogel ..por ma pare prenuon vdekjen ...kurse shqipria tradhtoj zotin -fen -kombin-traditat-doket-zakonet e u ba muslimane\turke ...per ate arsye gjindet e rrethuome me shtete jo muslimane .....
 8. sa i perket mendimit sime , nuk ka politik\politikane shteti shqiptar -aspak-zero-zilch..ka korruptora-vjedhca-hajduta qe udhheqin politikan shqiptare por nuk jane politicienta....dmth ...te merresh me politik duhet te jesh politikant , te meeresh me sport duhet te jesh sportist etj,,,kta shfrytzojn rastin e ni situate te pa kufizaur me korrupcion pa kurrfar kontrolli nga kurrkushi dhe vjedhin popudhin e shkrete dhe shtetin shqiptare...vech perpara..ni dit adhe kta dote shpallen herojt e kombit dhe luftaret per te drejta shqiptare dhe njerzit qe prune demokracin ne shqipri.....
 9. plotikane maj i drejt ashte aj i cili e vjedhi gjeverin mai forti ....kush asht aj\ata? te gjithe.....
 10. Ha,, gjithchka jan , pervech shqiptar nuk jan ...si partia socialiste si ajo demokrate kane per sherbim idelogjin a atyre qe kan chkatrua shtetinn shqiptar ( consultanta politike te ngushte ) ,,,,,katerstrof chka behet ne skenen politike shqiptare ...per chdo dit situate ma e keqe , kuurfar perspektive , kurrfare perparimi ...te poshte deri ne fund , gjithmone sherbetoret e te huojit dhe interesave personal ,,,,,,,
×
×
 • Create New...