Jump to content
Veriu Forum
Sign in to follow this  
Arben Berisha

Sa Esht Me Randsi Feja Per Ju??

Recommended Posts

Qe ne kohet me te lashta, dhe me pare nga lindja e Paganizmit, njeriu ka kerkuar te raportohet me te Mbinatyrshmen per ti bere balle veshtiresive, fatekeqsive e vuajtjeve te ndryshme, dmth vetem nga nevoja e deshperuar shpirti ka kerkuar drejtim ne diçka qe mund ta mbushe me shpresa, apo dhe frika per fatin qe mund ta prese. Qe ne lashtesi, njeriu i eshte drejtuar nga shekuj ne shekuj te Mbinatyrshmes vetem nga e keqja, kurre nga e mira, e pikerisht ketu eshte burimi e zanafilla e te gjithave çka vijne me pas ne gjithe historine e lindjeve te besimeve fetare e teorive teologjike. Per mos ta zgjatur me tej,

respektoj te gjitha fete, por kam zgjedhur kendveshtrimin agnostiçist, e vetmja menyre qe sheh e njeh me gjakftohtesi e distance fenomenin "Besim".

Mund te behet burim forze e drejtimi ideal nese perdoret ne menyre te thelle e intelektuale, por historia na ka bere te qarte qe Feja ka qene vetem burim perçarjeje e shkaterrimi per Njerezimin sidomos kur i bashkengjitet injorances e ekstremizmit, asgje tjeter nuk sjell.

Ndaj per mua nuk ka as me te voglen rendesi, perkundrazi, do te doja ta evitoja.

durimi

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Per mua ka rendesi feja por sigurish se nuk eshte mire qe me asnje gje te kalosh ne ekstrem e as ne aspektin fetar.Perderisa ne asnje liber fetar nuk shkruan te urresh tjetrin ,te vrasesh etj.

Deri diku ligjet e fese jane te peraferta me ato te shtetit,nuk u permbahesh por lendohesh vete.Po vrave dike nuk i ben gje Zotit por ben burgun vet.

Keshtuqe ne rregull me fene eshte cdo njeri i ndershem,pavarsisht se ciles fe i perket. Ti leme anash fjelet e prifterinjeve e hoxhallarve se ata prej popullit jane nuk kan pikur nga qielli, ata i ngjajn rrethit ku jetojn.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa kaluar ne hipoteza dhe duke mos vrare shpirterisht asnjeri, feja eshte nje mbeshtetje e mire morale, dicka qe jep shprese, qe heq stresin: sipas meje cdo mjek duhet ta keshilloje.

Share this post


Link to post
Share on other sites
pa kaluar ne hipoteza dhe duke mos vrare shpirterisht asnjeri, feja eshte nje mbeshtetje e mire morale, dicka qe jep shprese, qe heq stresin: sipas meje cdo mjek duhet ta keshilloje.

E po varet se cfare vlere i jep se ka raste qe stresin ta shton e jo ta hec........

Per mua ka shume rendesi eshte nje nder bazat e jetes time...

Share this post


Link to post
Share on other sites
pa kaluar ne hipoteza dhe duke mos vrare shpirterisht asnjeri, feja eshte nje mbeshtetje e mire morale, dicka qe jep shprese, qe heq stresin: sipas meje cdo mjek duhet ta keshilloje.

Eshte shume e vertete, te kesh besim eshte gjithcka !

 

 

Ps.Mjeket nuk japin receta per fene :d

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...