Llogaria ime
Veriu Portal
Sport

Euro 2020 ndez motorët për kompeticionin e prapambetur


Kemi ardhur në fund të një sezoni të gjatë dhe të komplikuar. Pas përfundimit të kampionateve, EURO 2020 i shumëpritur do të fillojë, i shtyrë vitin e kaluar për shkak të Covid. Pas dorëheqjeve të Dublinit dhe Bilbaos, Komiteti Ekzekutiv i UEFA u detyrua të revolucionarizojë kalendarin dhe të ndryshojë vendet e disa ndeshjeve. Ndeshjet e planifikuara në Vendin Bask do të luhen në Sevilje, ndërsa ndeshjet e planifikuara në kryeqytetin Irlandez do të luhen në Shën Petersburg dhe Londër. Kryeqyteti anglez do të presë gjithashtu të gjithë Final Four. Më poshtë është kalendari i plotë i Kampionateve të ardhshme Evropiane.


Grupi A

11 qershor, Turqi-Itali (Romë)

12 qershor, Uells kundër Zvicrës (Baku)

16 qershor Turqi-Uells (Baku)

16 qershor Itali-Zvicër (Romë)

20 qershor Zvicër-Turqi (Baku)

20 qershor Itali-Uells (Romë)


Grupi B

12 qershor Danimarkë-Finlandë (Kopenhagë)

12 qershor Belgjikë-Rusi (Shën Petersburg)

16 qershor Finlandë-Rusi (Shën Petersburg)

17 qershor Danimarkë-Belgjikë (Kopenhagë)

21 qershor Rusi-Danimarkë (Kopenhagë)

21 qershor Finlandë-Belgjikë (Shën Petersburg)


Grupi C

13 qershor, Maqedoni Austro-Veriore (Bukuresht)

13 qershor, Hollandë-Ukrainë (Amsterdam)

17 qershor, Ukrainë-Maqedoni Veriore (Bukuresht)

17 qershor, Hollandë-Austri (Amsterdam)

21 qershor, Maqedonia e Veriut-Hollandë (Amsterdam)

21 qershor, Ukrainë-Austri (Bukuresht)


Grupi D

13 qershor, Anglia v Kroacia (Londër)

14 qershor, Skoci-Rep. Çekisht (Glasgow)

18 qershor, Kroaci-Rep. Çekisht (Glasgow)

18 qershor, Angli v Skoci (Londër)

22 qershor, Kroaci v Skoci (Glasgow)

22 qershor, Republika Çeke-Angli (Londër)


Grupi E

14 qershor, Poloni-Sllovaki (Shën Petersburg)

14 qershor, Spanjë v Suedi (Sevilje)

18 qershor, Suedi v Sllovaki (Shën Petersburg)

19 qershor, Spanjë v Poloni (Sevilla)

23 Qershor, Sllovaki v Spanjë (Sevilje)

23 qershor, Suedi v Poloni (Shën Petersburg)


Grupi F

15 qershor, Hungari-Portugali (Budapest)

15 qershor, Francë-Gjermani (Mynih)

19 qershor, Hungari-Francë (Budapest)

19 qershor, Portugali-Gjermani (Mynih)

23 qershor, Portugali-Francë (Budapest)

23 qershor, Gjermani-Hungari (Mynih)


Faza e nokautit

Raundi i 16-të

26 qershor: Amsterdam dhe Londër

27 qershor: Budapesti dhe Sevilja

28 qershor: Kopenhagen dhe Bukuresht

29 qershor: Londër dhe Glasgow


Finalet e çerekut

2 korrik: Shën Petersburg dhe Mynih

3 korrik: Baku dhe Roma


Gjysmëfinale

6 dhe 7 korrik: Londër


Fundi

11 korrik: Londër


Tags: 1
Lexuar 377 here / Marre nga veriu.com
377
  
0

Mos perdorni komentet per te bere pyetje, mund te mos merrni pergjigje. Shkruaje pyetjen tende tek Pyetje dhe Pergjigje

Sa bejne dy plus dy? (shkruaje me germa rezultatin)
EMRI


A mendoni se kampionatet duhen anulluar për këtë sezon?