Llogaria ime
Veriu Portal
Lifestyle
Vetëvrasjet në "Shefqet Ndroqi" si pasojë e përdorimit klorokinës pa kriter

Vetëvrasjet në spitalin "Shefqet Ndroqi" kanë ndodhur si rezultat i përdorimit pa kriter i ilaçeve që kanë si princip bazë klorokinën. Lajmi është bërë i ditur nga Agjencia Evropiane e...

Çfarë është sindroma e Kawasakit dhe lidhja e saj me COVID-19

Ditët e fundit është folur për një lidhje të mundshme, sa i përket fëmijëve, midis koronavirusit dhe sëmundjes Kawasaki, një sëmundje që prek fëmijët, konkretisht nën moshën pesë ...

Kafshët shtëpiake nuk janë bartës të Covid-19

Miliona familje në mbarë botën kanë një qen ose mace (thjesht për të përmendur më të zakonshmet) dhe është mirë të specifikojmë menjëherë që miqtë tanë me katër këmbë nuk e t...

Cfarë nënkupton lëvizja e bërjes së "brumit" për macet?

Në këto raste thuhet se macja po përgatit brumin pikërisht sepse duket se po gatuan.Nga se rrjedh një sjellje e tillë e maceve?Eshtë një instinkt stërgjyshor që e shtyn macen të sillet n...

Dyshimi, ‘Zhduket’ mjekja që paralajmëroi kolegët në Kinë për koronavirusin

Një mjeke e njohur ne Wuhan, që ishte ndër të parat që paralajmëroi mjekët e tjerë për përhapjen e koronavirusit, është zhdukur duke shkaktuar shqetësime tek te njohurit.Dr Ai Fen tha ...

Stop kirurgjisë plastike! Zmadhoni gjoksin në mënyrë natyrale

Shumë gra mendojnë se operacioni është i vetmi opsion për të rritur madhësinë e gjoksit. Trashëgimia gjenetike dhe ndryshimet hormonale janë faktor...

Teknika japoneze për largimin e stresit në vetëm 5 minuta

Stresi është pjesë e përditshmërisë. Por, ka raste kur ai mund të pengojë aktivitetin tonë të përditshëm dhe të ndërhyjë t...

Shkencëtarët zbulojnë aksidentalisht një kurë ndaj kancerit

Shkencëtarët duket se kanë bërë aksidentalisht një hap të madh drejt kërkimit të kurës kundër kancerit – duke zbuluar se një proteinë e malaries mund të jetë armë efektive kundër...

Efektet negative të Wi-Fi në shëndetin tonë, ja çfarë shkakton

Wi-Fi tashmë është në çdo shtëpi dhe biznes. Kudo që të shkojmë, ne jemi të ekspozuar në këtë sinjal, pasi ajo lidh të gjithë më lehtë. Por a keni menduar ndonjëherë se çfar...

Simptomat e dominimit të stresit në shëndetin tuaj

Stresi është 1 nga faktorët që ndikon më së shumti në shëndet. Ja simptomat që tregojnë se stresi ju është kthyer në një sëmundje dhe po ndikon në jetën e përditshme: Harresa...

Prezervativi i së ardhmes

Celularët, kompjuterët dhe makinat janë zhvilluar e përmirësuar vazhdimisht këto 30 vitet e fundit, por prezervativët kishin mbetur po njësoj. Tani, jo më!Kompania suedeze, "Lelo Hex", pre...

Studiuesit thirrje të rinjve: Hashashi shkakton çrregullime mendore

Fushatat globale të shëndetësisë duhet të ngrenë zërin për rrezikun që ka përdorimi i kanabisit dhe çrregullimet mendore që shkakton te...

Studimi i ADN-së: Sa inteligjente është nëna aq edhe fëmija

Nje studim i universitetit te Kalifornise i publikuar ne revisten "Perinatology" thote se niveli i inteligjences se nenes influencon ne ADN-ne e femijes.Kerkuesit jane perqendruar ne gjatesine e t...

Apokalipsi antibiotik

Një e ardhme e tmerrshme mund të jetë në horizont, një e ardhme e cila i rrëmben nga dora mjekëve një nga mjetet më të rëndësishme në...

OBSH: Mishi i përpunuar në fabrika është kancerogjen për njeriun

Raporti i fundit i Organizates Boterore Te Shendetesise njofton se mishi i perpunuar shkakton semundjet tumorale. Ne fakt, per boten e mjeksise kjo gje ka qene e ditur qe nga viti 2007 por nuk esht...