Llogaria ime
Veriu Portal
Lifestyle

Përtyp 10 minuta çamçakëz, eleminon 100 milion baktere
Publikuar me 25 Jan 2015

Përtyp 10 minuta çamçakëz, eleminon 100 milion baktere

Nje studim i publikuar ne nje reviste tregon se pertypja e nje camcakezi per vetem 10 minuta ndihmon ne eleminimin e 100 milion baktereve nga goja. Sipas studiuesve, ky efekt vlen sidomos ne 30 sekondat e para kur pertypim e jo me shume se 15 minuta pasi pertypja me e gjate ben qe bakteret te rikthehen ne goje dhe camcakezi te leshoje lendet perberese te saj.

Per te arritur kete, nevojitet te perdorim vetem camcakeza qe nuk kane perberje sheqeri pasi ky i fundit ndihmon ne ushqyerjen e baktevere.

Studiuesit kane marre disa grupe njerezish qe pasi jane verifikuar mbi pranine dhe sasine e baktereve ne goje u eshte kerkuar te pertypin camcakeza me kohezgjatje te ndryshme. Rezultati me optimal eshte konsideruar ai i 10 minutave. Ndersa te pertypesh gjate gjithe dites mund te demtoje mishin e dhembeve duke i zbuluar ndaj rrezikut te karies.

HISTORI
Camcakezi ose si e quajne anglezet, chewing gum (çeuing gam), eshte perdorur per here te pare nga fiset Maja te cilet pertypnin kokrra nga bima qe nxirret qe quhet Manilkara chicle.
Shpikja e camcakezit modern i dedikohet presidentit Meksikan, Antonio López de Santa Anna.

Lindja e epokes se ketij produkti i perket William Semple i cili ideoi receten e pare me 28 dhjetor 1869. Camcakezat e pare ne forme sfere u nxorren ne shitje ne Nju Xhersi ne 1871 te cilet ishin shume te bute dhe pa shije.


1200
  
0

Mos perdorni komentet per te bere pyetje, mund te mos merrni pergjigje. Shkruaje pyetjen tende tek Pyetje dhe Pergjigje

Sa bejne dy plus dy? (shkruaje me germa rezultatin)
EMRI