Jump to content
Veriu Forum
Sign in to follow this  
Ina_84

Mrekullia E Fundit Qe Keni Degjuar Ose Keni Pare

Recommended Posts

 

Ja, spa di ça me than...

 

Pa ju tham kyt, se un sod u mrekullova kur mora vesht q*

nji "shoqat bamirse islame" e Shkodres e "intelektualve islam shiptar "

ka publiku nji deklarat qe, kundershton vumjen e butit te Nan Tereses n'Shkoder !!!

 

Hajt tash, kush din me i gjet fjalt ça me than ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne kyt argumentin e fundit u mrekullova edhe une.

nene tereza eshte nje simbol paqeje ne mbar boten e ne vend qe te krenohemi me te duam t'i heqim mundesine te na simbolizoje ne shqiptareve. habi e madhe.

po ç'ka ka thane kunder islamizmit nene tereza?! asgje besoj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Edhe nese jemi katolike ,musulmane apo ortodokse duhet te jemi shume krenare per ato njerez te shquar te popullit shqiptar qe jane munduar te bejne shume...

Dhe nje nga keto eshte edhe nen Tereza.

Si mundet qe disa fetare musulmane ne qytetin e Shkodres duan te heqin bustin e nene Tereze.

UNE NUK JAM DAKORT............

Ajo eshte nje nga engjejt e paket qe ka bere shume per te varferit e jetimet..............

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Më lejoni te ju perkujtoj qe ajo "Nën Tereza", ishte motër nderi kishare, ishte PERSONAZH FETAR ne nje Shtet Laik,

Në Shqipëri u perjashtuan student nga fakulteti sepse bartshin shamija apo mjekrra. Kurse ajo mban Kryqin, mban Shamin dhe plus duan te ja vulosin nje bust ne mes te Qytetit ku dihet qe tensionet jan te larta ne keto periudha.

 

Edhe un, edhe pse nuk jam i krishter kam paguar, me dashje, apo pa dashje taksa qe kan shkuar direkt ne kontin e "Nen Terezës".

Dhe me parat e mia, ajo ka kryer pun ne Indi, apo Në Kalkutë ku edhe e ka kaluar jeten e saj.

 

Të flasim DREJT, ajo s'bëri asgjë per Shqiptarin,,,, së paku un se mbaj në mend. Qe si konkludim, nuk e ben atë te famshem ndër Shqiptaret, edhe pse disa si ne shkoder po mundohem me be ate te famshem pas vdekjes se saj.

 

 

Krenar, mundem me qen te Krishteret, e nese ata e duan kaq shum. Le ta vendosin bustin e saj ne OBORR te kishës, e jo te Qytetit.

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Soprano vej re nje fije te holle polemike ne postimin tend.

Dua thjeshte te te kujtoj se Nene Tereza mori cmimin Nobel per paqen jo per faktin se ajo i perkiste apo perfaqesonte nje bashkesi fetare por per predikimin e paqes mes popujve.

Nene Tereza ushtroi aktivitetin e saj ne nje vend si India ku prezenca e te krishtereve eshte pothuajse e paperfillshme ne krahasim me bashkesite e tjera fetare dhe per kete ajo mori mirenjohjen maksimale nga te gjitha autoritet nderkombetare.

Ke te drejte kur thua se ajo nuk beri asgje per shqiptaret por jo se nuk deshi... nuk ju dha mundesia.Ajo gjate komunizmit i pati bere kerkese qeversise se kohes per pjesemarrjen ne varrimin e se emes,kerkesa u refuzua.

Nuk e ka mohuar kurre prejardhjen e saj shqiptare dhe situata ne Shqiperi nuk ishte e nuk eshte aq e rende sa ne Indi....Nene Tereza nuk kishte forcen ekonomike qe me ba rahat shqiptaret.

Nene Tereza bashke me Skenderbeun jane 2 personazhet me te famshme shqiptare qe njeh deri me sot historia dhe ti e une bashke me te tjeret duhet vetem te krenohemi me ta pavarsisht perkatesise se tyre fetare.

Kudo ne bote nderit te kombit i ndertohen memoriale,buste etj etj.

Krahasimi i yt i Nene Terezes me studentet e perjashtuar nga shkolla per mjekren apo shamine ne koke tregon barazpeshen e mendimeve tua.

Shkolla publike eshte nje istitucion laik ku nuk duhet te lejohet as shamia,as kryqi ne qafe as mjekra si taleban... biles biles do ishte mire qe rregullorja e shkolles te parashikonte veshjen me uniforme sic e kane shumica e shkollave ne bote e jo dikush me perce ne klase e shoqja e bankes me minifund....

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se mohoj punën e ndershme qe e ka kryer. Ka ber pun te madhe ! Dhe Zoti e shpërbleft per kët !

 

Un vetëm thash qe muslimanet kan drejta te revoltohen sepse ajo vertet ishte FETARE, e jo Kombtare.

 

Cmimin nobel ja kan dhen te krishteret. Cmim nobel, mori edhe Al Gor, por qfar beri ne realitet ? A ju ndertua atij nje bust ??? Jo... !

Personazhe me më shum vler se Nen tereza ka Shqiptaria ! Bile, bile ata edhe Jetën ja kan kushtuar ! S'ka lidhje pse nuk jan te famshem ne boten e jashtme, ata qe dhan jet per ket Shqiptari, i kan meritat e botës ne sy te nje shqiptari te vërtet !

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

soprano me vjen keq per kendveshtrimin tend teper tendencioz dhe te njeanshem....

dokumentohu mire mbi cmimet Nobel per paqen...fakti qe e konsideron pune feje cmimin nobel tregon shume gjera.

Yasser Arafat eshte nje nder ata qe une mbaj mend ta kene fituar.... apo jo ?

me sa shof eshte e kote te replikoj me ty per keto argumente.... Lexo temen e fundit te hapur ne forum.. vetem me ata mund te shkosh dakort... ciao gjithe te mirat

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Yasser Arafat, s'ka qen njeri religjioz, s'ka punuar per xhamin, kesi lloji çmimi si i Yasser-it, ka pas mundsi edhe i ndjeri I. Rugova me fitu 1.

 

Por okey.. gjitha t'mirat edhe per ty.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Yasser Arafat, s'ka qen njeri religjioz, s'ka punuar per xhamin, kesi lloji çmimi si i Yasser-it, ka pas mundsi edhe i ndjeri I. Rugova me fitu 1.

 

Por okey.. gjitha t'mirat edhe per ty.

O lali i vogel Fakti qe ti mendon se Nene Tereza mori cmimin Nobel nga te krishteret tregon pak injorance me fal qe po ta them po shihe ma mir gjanat kur flet e mos merr per baze faktin se ti mund te jem besimtar mysliman se ala ske ken hoxhe se ska dal kush qe me hedh poshte vlerat e saja e te jet nje nder per mbare shqiperine qe ajo ka origjine shqiptare....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jo Breshk, jo ! Mos me keqkupto se ketu jem per te debatuar e jo per tu lenduar. Dhe ke plotsisht te drejt te me kundërshtojsh nese posedon argumente "Konstruktive".

 

S'kam nevoj me qen hoxhë per ti then keto fjal sepse hoxha nuk ti thot hiq.

Un e thash qe ne fillim qe ajo meriton respekt per punen bamirse qe ka ber ajo. (Kjo s'don Koment! Zoti e shpërbleft tash!)

Por jo edhe deri n'kulminacion qe ta adhurojm atë plak dhe tua impunojn ne nje menyr indirekte edhe te tjerve qe si takojn besimit Katolik.

Qfar po ndodh me krishteret e Shqipëris ?! Me para e adhurojshin Jezusin në vend te Zotit, e tash e adhuroni Terezën e Kalkutës (pasi qe keshtu ka pasur deshir ta thërrassim). A s'ështe kjo shenj e idhujtaris ?! Ju veproni si te duani tek e fundit ne kultet e juaja, por jo ne qytetin ku jetojn edhe besimtar te besimeve tjera, siq kemi fejën Islame në ket rast e në ket Qytet.

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Figura e Nene Terezes ne bote dhe cmimi i saj Nobel nuk i kane ardhur qe ajo ishte e krishtere por per veprat e saj madheshtore qe asnje tjeter nuk i beri me aq pershkushtim sa ajo. Ne fakt myslymanet ne shqiperi e shohin si nje figure te besimit katolik dhe jo si figure kombetare me te cilen krenohemi.

Un jam jashte shteti dhe kur flitet per Nene Terezen jam krenar te pohoj qe ka qene shqiptare dhe as qe me shkon ndermend te them se ishte e ketij apo atij besimi.

Arsyetimi qe behet nga myslymanet shqiptare mund te jete i krahasueshem me ate te skenderbeut qe: te krishteret te mohojne skenderbeun sepse mori nje emer te mirefillte myslyman dhe ndenji ne turqi me myslymanet.

Ose te mohojme Ismail Qemalin qe e kemi edhe ne valuten tone sepse ishte myslyman.

Un besoj qe zemerimi i myslymaneve shqiptare eshte i pavend duke pare sa figura kombetare qe kane pasur besimin myslyman respektohen pa-paragjykime nga ata te besimit te krishtere.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...