Jump to content
Veriu Forum
Sign in to follow this  
Pëllumb Syku

kodi davinci!

Recommended Posts

nese e keni pare filmin ose keni lexuar librin "kodi davinci! çfare mendoni se ka zbuluar e çfare ka trilluar Dan Brown?

po da vinci çfare te vertete eshte munduar te na percjelle nepermjet veprave te tija?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kodi davinci na paqraqet nje faqe ndryshe te fese kristiane dhe mendoj se per te pasur nje shuarje te ketyre dilemave duhet te kete nje ballafaqim te ndermjet perfaqesuesve te njeres dhe tjetres faqe. Sdq ajo cfare paraqet libri ose filmi eshte dicka teper forte dhe cdo njeri i cili njeh fene kristiane, mbetet i shtangur nga ky pasqyrim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

kodi i davincit eshte marre nga nje punim i famshem i lenardos . dihet historikish se lenardo kur bente nje pikture apo nje punim te tijin perdorte edhe disa kode qe nuk jane edhe aq te lehta per tu deshifruar nga njerzit e thjeshte. Kujdes kur flasim per kode duhet te kemi edhe kodin e hyrjes per ta deshifruar. dan Brawn si shume te tjere mendojne se kane deshifruar kete kod dhe Brawn shkruajti nje liber

Po çfare eshte ky kod? Ky kod gjendet tek punimi i davincit "darka e fundit" sipas Brawn personi ne krahun e djathte te Jezusit eshte Maria Madalena qe sipas shume shkencetarve, specialishtes,studiusish e disa librave te vjeter e njohin si gruaja e Jezusit, e jo si shen gjoni pra ne krahun e djthte pra njeriu me i rendesishem per jezusin sipas ketij kodi eshte nje grua pra Maria Madalena. Kjo teori nuk eshte as Brawn as lindi dje por ka me mijra vite qe qarkullon ne bote. Kjo teori u perforcua me shume me zbulimin e ungjijve ne NAG_HAMADI te egjiptit. ugjijte e Filipit dhe Marias qe kisha i quan te pavlefshme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cfaredo qe te kete zbuluar/trilluar Dan Brown gjithsesi per besimtaret e fese se krishtere eshte teper shokuese...

Eshte e vertete qe nuk mund ta besojme qe Jezusi mund te kete pasur marredhenie me nje femer apo thjesht mendimi qe nuk eshte biri i Zotit por nje njeri i thjeshte....(une nuk e besoj dhe as e pranoj) por gjithsesi Vatikani ka bere nje krim edhe me te madh duke vrare(Opus Dei) ato persona qe sipas tyre "shpifnin"...

Atehere si Jezusi qenka nje njeri i thjeshte si gjithe te tjeret pergjersa ai u ngjiz ne nje menyre krejt ndryshe nga ajo e jona(me frymen e shjetje)?

Une e kam pare filmin(librin skam pasur mundesi ta lexoj) dhe te them te drejten ma ka shpifur...Sado te vertete apo shpifje mund te kete ketu...besoj se eshte e veshtire x tu pranuar..

 

P.S:me falni qe u zgjata shume por me ka ngelur fiksim kjo gje..

Share this post


Link to post
Share on other sites

une kam pare vetem filmin,,,mgjth mund te them se mund ta shohesh si cdo film tjeter ...sic tha dhe klandestini cdo gje mund te mbetet personale...pastaj fale zotit jemi ne demokraci dhe cdo njeri i pranon dhe i shikon gjerat sipas kendeveshtrimit personal....pastaj nuk eshte studim shkencor qe mund ta pranosh si te vertete

Share this post


Link to post
Share on other sites
Cfaredo qe te kete zbuluar/trilluar Dan Brown gjithsesi per besimtaret e fese se krishtere eshte teper shokuese...

Eshte e vertete qe nuk mund ta besojme qe Jezusi mund te kete pasur marredhenie me nje femer apo thjesht mendimi qe nuk eshte biri i Zotit por nje njeri i thjeshte....(une nuk e besoj dhe as e pranoj) por gjithsesi Vatikani ka bere nje krim edhe me te madh duke vrare(Opus Dei) ato persona qe sipas tyre "shpifnin"...

Atehere si Jezusi qenka nje njeri i thjeshte si gjithe te tjeret pergjersa ai u ngjiz ne nje menyre krejt ndryshe nga ajo e jona(me frymen e shjetje)?

Une e kam pare filmin(librin skam pasur mundesi ta lexoj) dhe te them te drejten ma ka shpifur...Sado te vertete apo shpifje mund te kete ketu...besoj se eshte e veshtire x tu pranuar..

 

P.S:me falni qe u zgjata shume por me ka ngelur fiksim kjo gje..

 

Jezusi bir i Zotit :tongue: Mos u tall...

 

Pse te mos ket mardhënje ?... ju thuani qe ai ishte 100 % Zot dhe 100% Njeri. Nëse ka qen 100% Njeri, at here nuk ka asgje te keqe qe te ket mardhenje.

 

E vërteta eshte e hidhur, por frutin e embel. Aj (paqja qoft mbi te) nuk ka qen kurr, dhe nuk eshte deklaruar kurrr qe eshte Zot, apo bir i Zotit. Ai ka qen i dërguar i Zotit te Madhërueshëm.

 

Shiqo pak ne qfar alucinacione po noton ?!.... thua qe "Nuk pranon" qe Jezusi te kishte lidhje me dikë.... kurse n'tjetrën an, thua qe Zoti kishte femij me Marijen !!!!!!!! ZOTIIII ?????? :(

 

 

Ta njohim të Vërtetën

 

 

“O ithtarë të librit (Tevrat e Inxhil), ejani (të bashkohemi) te një fjalë që është e njejtë (e drejtë) mes nesh dhe mes jush: të mos adhurojmë, pos All-llahut, të mos ia bëjmë Atij asnjë send shok, të mos konsiderojmë njëri - tjetrin zotër pos All-llahut!” E në qoftë se ata refuzojnë, ju thoni: “Dëshmoni pra, se ne jemi muslimanë

(besuam një Zot)!”

KUR’AN: Ali Imran 64

 

 

Kuran

 

“Në fe nuk ka dhunë. Është sqaruar e vërteta nga e kota”.

KUR'AN: Bekare 25

 

 

Bibla

 

"Do ta njihnitëvërtetën dhe e vërteta do t'ju bëjë të lirë''

BIBLA: Gjoni 8:32

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...