Jump to content
Veriu Forum
Sign in to follow this  
g°n

Regjistrimi i popullsise me baze fetare...?

Regjistrim i popullsise mbi baza fetare?  

7 members have voted

 1. 1. Zgjidhni nje opsion.

  • Po, i drejte
   2
  • Jo, i gabuar
   3
  • Nuk me intereson
   1
  • 0


Recommended Posts

Se fundmi, sic mund ta keni pare ne shqiperi po perflitet se ne 2011 do te behet nje regjistrim mbi baza etnike, kombesie dhe fetare.

Por pjesa me delikate e ketij regjistrimi duket se eshte ajo e regjistrimit mbi baza fetare qe me sa duket ka nxitur debate ne bashkesite fetare dhe jovetem.

 

Si mendoni ju a eshte e drejte nje regjistrim i tille?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po,vendimi per regjistrimin e popullsis ne baze fetare dhe etnike me duket i drejte.Ne fund tefundit jane satistika qe i duhen nje Shteti.Kujtoj,qe shqiperia nuk ben regjistrim fetare qe nga viti 1967.

Por ajo qe nuk jam dakort eshte kushtezimi i keti regjistrimi,ku nder te tjerat thuhet:

 

Jeni grek-

Serb-

Vlleh-

Maqedonas-

Boshnjak-

 

etj......besoj se c'do njeri duhet ta zgjedh vete se cfare eshte jo ti diktohet

Share this post


Link to post
Share on other sites

po une ca jam katolike e martume me mysliman... merditore e martume me boshnjak hihihihi....mire une po kalamaj e mi ca do jene...nejse gjithsesi jam me se dakord per nje rregjistrim te popullsise si ne baza fetare e i etnike te kemi dy te dhena me teper se zdime ma ca jemi....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sipas meje kjo duhej te behej kur u bene kartat e identitetit, duhej te ishte si nje opsion shtese nese personi deshiron ti shtoje apo jo ne profilin e vete (ID) te databazes kombetare.

 

Si duket musulmanet nuk jane me shume dakort me kete regjistrim ndoshta sepse gjate viteve te demokracise shume persona kane nderruar fe ose nuk jane besimtare duke i hequr nje pjese te mire te tortes se statistikave qe mburren se mbi 70% e popullsise jane te ketij besimi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Besoj se kjo teme eshte nje cike me komplekse per sa i takon problemit fetar sesa atij etnik.

Sidoqofte sadoqe te fryhet numuri i grekerve apo i vlleheve nuk do te perbeje problem apo nje kercenim per

jeten shoqerore ne vend dhe sdo te jete nje motiv per pretendime sikurse ajo fetare.

Ne aspektin fetar problemi qendron me shume ne mes fese islame dhe asaj ortodokse per vete faktin se shume shqiptar qe jetojne ne

Greqi jane konvertuar ne Ortodoks. Situata eshte krejt ndryshe nga ana e te krishtereve pasi nuk pretendojne te jene shumice ne vend.

Sidoqofte para ca ditesh kishte nje prononcim per mediat te krerit katolik qe konfirmonte faktin qe nuk paraqet problem nje rregjistrim

mbi baza fetare ne komunitetin e krishtere -katolik. Persa i takon familjeve bifetare, aty duhet te kihen parasysh disa gjera :

1. a besojne ne Zot?

2. sa here shkojne ne vendin e kultit (kishe /xhami) ?

3 a besojne se institucionet fetare mund te jene percjelles se fjales se Zotit ?

 

Ktu mund te hapet mundesia e deklarimit te vetes si :

 

 

Adeist: Ai qe nuk beson ne Zot

Deist: Ai qebeson se Zoti ekziston

Agnostik : Ata qe nuk e njohin zotin dhe as pretendojne qe zoti ekziston apo jo, por mund te pranojne qe dikush tjeter ta dije.

Besimtar Praktikant : Ai qe ndjek rregullisht ritet dhe ceremonite fetare.

 

 

Nje pike tjeter e nxehte eshte edhe perplasja ne mes Bektashinjve dhe Myslymaneve Suni. Keta te fundit nuk e njohin ekzistencen e sektit Bektashi. Nje problem qe i ka rrenjet shume para se te zhdukej besimi fetar nga komunizmi ne Shqiperi.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sign in to follow this  

×
×
 • Create New...