Jump to content
Veriu Forum
Sign in to follow this  
Guest

A ndikon besimi ne shoqeri?

Recommended Posts

Guest

Po hap kete teme thjest.

 

Duke lundruar ne internet, neper forume te ndryshme, kam pare anetare te ndara ne klasa te ndryshme, sipas besimeve te tyre. E shumica ishte musliman, e te krishtere, qe shaheshin, perdornin akuza e kunder akuza kunder njeri tjetrit, duke mbrojtur me fanatizem bindjet edhe besimin e tyre. Nuk e di sa ndodh kjo ne boten reale, por ne ate virtuale po ndodh, e shume kjo te shqiptaret.

 

Pyetja ime eshte,

 

A ndikon te ju, ne shoqeri, njerez qe kane besim te ndryshem ndaj jush? Sa? Ose asgje?

 

A keni pasur debate per pune besimi me shoket e shoqet tuaja? Nese po, si keni reaguar?

 

vlen te theksohet se ne Shqiperi, rastet jane shume te pakta, por prape se prape fanatizem ka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

vallahi eshte e kote te themi se nuk ndikon por un mendoj se ndikimi nuk eshte edhe aq i theksuar. Ne fund te fundit themi me njeri -tjetrin "ec mo se myslyman/kaurr i qelbt esht".

Por dua TE THEKSOJ se ne fund te fundit mua nuk me ben shume pershtypje kjo qe edhe pse kam te bej me turli lloj personash gjate dites. Per mua rendesi ka qe personi te jete i sinqerte dhe i thjeshte pra si thote populli 'te me shkojne fijet me te' . Por mund te ndodhin nganjehere (zakonisht kur prishesh me nje shok) e shan dhe e stershan nga besimi qe ka ose kur je me nje person i cili eshte po me te njejtin besim me ty ja nis (nese hap debat besimesh) dhe shan me te gjitha forcat mendore dhe informacionet qe permban ne trurin tend kundrejt fese apo besimit tjeter.

Pra egziston dhe kjo.

Dhe eshte e theksuar kur personi eshte besues ndaj fese se tij.

Un mendoj se kur behet fjala per debat besimi ndodh pak a shume si debat partishe. Ku njera pale akuzon tjetren.

Tolerance rob se gjithsecili ka te drejte te hape parti dhe njekohesisht nje f? te veten.

Cdo njeri ka te drejte ne menyren e tij.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eshte injorance te mendohet se ndikon.

une kam shoke ketu ku jam qe per pashke u kam thene:gezuar pashket e pastaj me kane thene jo jam mysliman. ka ndodhur dhe e kunderta.

ju antaret e ketij forumi jeni njerez te shkolluar. nuk dua tu degjoj te thoni gjera te tilla. eshte vetem injorance.

goni ne shkollen 8vjecare a kemi ndare ndonjere fisnikun apo kledianin nga shoqeria per motiv feje?

Share this post


Link to post
Share on other sites

sipas mendimit tim besim eshte nje nder gjerat themelore qe duhet te ekzistoje nese mes dy njerezve ka shoqeri apo thjesht cfaredo lloj ndjenje ...me ka rastisur qe kam besuar tek njerez qe kane nenvlesuar besimin tim po jam perseri e mendimit qe besimi eshte i rendesishem per nje shoqeri te vertete.

Share this post


Link to post
Share on other sites
QUOTE (thomas @ Nov 17 2005, 01:15 PM)
goni ne shkollen 8vjecare a kemi ndare ndonjere fisnikun apo kledianin nga shoqeria per motiv feje?

eshte e vertete qe nuk ka pasur as edhe nje lloj shenje dallimi ndaj atyre shokeve dhe as qe ka edhe tani.

Por, mos harro qe ka disa gjera qe e kane favorizuar kete gje:

1. Shoket tane dhe familjet e tyre nuk kane qene aspak fanatike dhe kane pasur nje liri fetare aq te madhe ne ato familje qe sot zor qe mund te gjinden.

2. Zona e jone eshte e dominuar nga kristiane, cfare do te thoteqe familjet muslymane ne zonen tone jane si dy kokrra rere ne plazh.

3. Ne si kristiane dhe ata si muslymane nuk kemi pasur asnjehere probleme ne lidhje me besimet tona.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mendoj se ne shoqeri nuk duhet te ekzistoje nje problem i tille....

Nje pjese e mire e shoqerise time shkollore jane myslimane dhe gjithmone e kemi kalur shume shume mire....vertete qe shoqeria ime me pas eshte pak a shume kufizuar me katolike por kjo ka ndodhur per faktin se kam frekuentuar nje ambjent te tille ku myslimanet jan pak ose aspak (d.m.th Kishen)....dhe kjo zdo te thote se nuk krijoj me shoqeri me myslimane....perkundrazi....dhe sic tha el-che kjo qe ne shqiperi eshte per tu admiruar....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Une jo se kam gje kunder musulmaneve sepse kam shoke edhe kam pase musulmane , por them se ata e teprojne nje cike me ate racizmin e tyre dhe si shembull po sjell ate qe tha edhe Goni rrezimin e Kryqit ne Bushat dhe ajo gje eshte shume e ulet pasi Kisha Katolike ska nevoje per me vu Kryqe per me pru njerez te Kisha se ata shkojne vete ne kundershtim me XHamite te cilat jane vetem per ekspozita. Per mendimin tim do ishte keq te ndikonte sepse eshte gabim i madh dhe per mua nuk ndikon.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nuk mund ti fusim te gjithe njerezit ne nje thes sepse ne qe jemi jashte shqiperise e dime se cdo te thote te hashe fajin e te tjereve....ato perzona qe kan pre kryqin e bushatit i denoj ne maksimum sepse asnje katolik deri ne sot ka ba nje gja te tille dhe uroj te mos e bejne se "hakmarrja" nuk eshte justifikim.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

me falni me date 5 /02/2006 jam pergjigjur jashte teme pasi kam lexuar gabim dhe per besimin e kisha fjalen jo tek feja...

 

sipas meje besimi eshte dicka personale dhe nuk ndikon ne shoqeri e kam fjalen per ne shqipetaret pasi deri tani nuk kemi patur mosemarrveshje te tilla(nuk e kam fjalen per islamistet apo katoliket qe bejne lufta ndermjet tyre)

 

une skam patur asnjehere mosmarreveshje ne shoqerine time apo ne ndonje aspekt tjeter rreth besimit fetar...

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Boh ca me thane nuk eshte e lehte. qe nuk duhet te egzistoje jam dakort me ju ,por per fat te keq egziston. dhe mos te harrojme qe ne te zones te veriut kemi probleme mes vet fese kristiane si psh (qytetare me fshatare) -(malsore me merditore)-(zadrimore me dukagjinas)-(veriu me jugun) etj etj... edhe une kam pase dhe kam shoke mysliman. Thomasi tha qe nuk kane ba dyshime mes atyre shokeve, po ca pretendon ne zone tone jane vetem 2 familje myslimane dhe ata jane 50% mysliman dhe 50% kristian. ne itali nje person nga maqedonia qe punosha me te dhe filloj tu me ba politike qe feja myslimane ka qene e pare na kena ba mrekullina. more shoke jem i thashe shko gjej naj tjeter se nuk jam une perketo pune une nuk mbaj mend ditelindjen time se kur kam le dhe jo me dite se cila fe ka lind perpara. te them te drejten ketu ku jetoj tashi nuk ka asnje lloje rracizmi si per fe , ngjyra,dhe po ashtu per naciolanitetin. them qe eshte nje nga vendet e vetme ne bote i tille.

Share this post


Link to post
Share on other sites

QUOTE (chicca_x2004 @ May 15 2006, 07:39 PM)
nuk jam plotesisht dakord..mes nesh ekziston zilia dhe jo te gjithe tregohen korrekt ndaj njeri-tjetrit

E pergjithsmja eshte pozitive...te gjitha besimet bashkohen ne nje pike..

Share this post


Link to post
Share on other sites

dikur gasarb vertete ishte keshtu por ngaqe ishte nje enver qe nuk lejonte as te mendohej per fene dhe jo me te praktikohej....tani qe praktikimi i fese eshte i lire kaloi vetem nje dekade dhe filluan te prisheshin kryqe...te beheshin protesta se nje simbol i i kombit shqipetar dhe i gjith botes si nene Teresa te mos vihej ne hyrje te Shkodres sepse na paska qene nje katolike.... nuk duhet te bazohemi ketu per te treguar se sa tolerante jemi ndaj njeri tjetrit sepse sic e kam thene dhe me pare nuk ka pyll pa derra se nuk mund ti fusim ne nje thes te gjithe por shume gjera per fat te keq po ndryshojne..... unsure.gif unsure.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...