Jump to content
Veriu Forum
Sign in to follow this  
Guest

ABORTI, pro apo kunder

ABORTI  

30 members have voted

  1. 1. ABORTI

    • PRO
      10
    • KUNDER
      14
    • ABSTENIM
      5


Recommended Posts

Guest

Eshte e kote me e zgjat shume si pyetje, eshte fare e thjeshte, mgjthse eshte bere problematik ne kohet e fundit ne Shqiperi, Ju a jeni kunder apo pro ketij fenomeni te frikshem? A keni te drejte me ia heq jeten nje femije qe eshte per te lindur?

 

Do ishte mire pergjigje edhe me komente te argumentuara wink.gif wink.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atehere: une nuk jam kunder abortit.jo gjithmone femijet vine me deshiren e dy partnereve.Ka raste qe vihet ne rrezik jeta e vete nenes .... Ne itali nga fundi i viteve 70 pak a shume eshte miratuar ligji per abortin.Ne kete ligj thuhet qe nderpreja e shtatzanise mund te behet brenda afatit te 90 diteve nga data e concepimit (nuk e di si thuhet ne shqip).Ne kaq kohe embrioni nuk eshte aq i zhvilluar sa te konsiderohet nje nje qenie njerezore.Kshu kam nigju e se un per vete jam i pashkolle e nuk marr vesh shume .Po ta shohesh nga nje kendveshtrim tjeter argumentin atehere i bie qe edhe metodat kontraceptive nuk duhet te jene te ligjshme se ne nje menyre a ne nje tjeter pengojne nje jete.Un per vete jam katolik,edhe pse nuk jam praktikues i rregullt,besoj,dhe e di qe katolicizmi e ndalon dhe e denon nje gje te tille,denon edhe autoerotizmin por me sa kam pa te nje teme tjeter asnjeri (flas per cunat) nuk jeni kunder.....te marrim shembullin e nje femije qe do lindte nga nje prostitute dhe nje klient i saj.asnjeri nga keta te dy nuk e deshiron nje gje te tille.Neser pasneser ky femije do rritet pa nane pa babe pa njeri......une ndoshta edhe gabohem por para se te thoja ne jam dakort apo kunder shkruajta thjeshte ato qe mendoj......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ndryshe nga Genti nuk do abortoja kurre nje femije....edhe sikur te ishte ne rrezik jeta ime... Thuhet mos me rafte kur nuk e programoj....po edhe po erdhi nuk do e vrisja kurre edhe nese do ishte "prishja" e endrrave te mia (si shkolla,liria etj)....edhe nese nuk do te kisha mbeshtetjen e te atit (ose bashkpuntorit) nuk do me interesonte...ashtu si prinderit e mi me dhane jeten,me rriten e me vune ne rrugen e jetes ashtu do beja dhe un me krijesen time.... te vrasesh nje njeri qe arrin te mbrohet deri ne nje fare pike eshte trimeri....kurse te vrasesh nje femije te pa mbrojtur eshte vigliaccheria (se nuk po me vjen ne shqip).... Pastaj eshte nje thenje italiane qe thote "doje bi?ikleten...pedalo tani" dhe un them...doje qejfin mbaje pasojat tani (ishalla nuk me bjen as mu e as nje femre nje situate e tille se pastaj secili gjykon per vete e un nuk mund te gjykoj per askend....) ndalim.gif ndalim.gif ndalim.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

edhe pse une nuk do doja qe e dashura ime te abortonte nje femije une jam pro sepse shume here mbesin shtatezena vajza ne moshe shume te re,me njerez qe shohin nje here ne jete e shtatezania e saj mund ti marre jeten ose prinderit do ta perbuzin ose ajo do te linde femijen e pastaj duke mos ditur ku te mbytet te vrase veten ose femijen prandaj jam pro,

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

gento me sa kam pare je nje tip qe u pershtatesh te gjithave moshyave dhekjo gje qe ke thene persa i perket aborti eshte reale mendoj qe :

ka nena te cilat bihen shtatezane kundrejt deshires se tyre por ka dhe nga ata tipa te cilat duan ti japin bashkeshortit te tyre nje djale dhe neqoftese ndodh e kunderta ato jane te detyruara ta pranojne UNE U BEJ THIRJE TE GJITHA NENAVE PRANOJENI FEMIJEN TUAJ ASHTU SIC TA JEP ZOTI SE FEMIJA ESHTE GJEJA ME MADHESHTORE NE BOTE JETOJENI JETEN ASHTU SIC JU VINE MOS U MUNDONI SHUME TA MODERONI ESHTE NJE JETE ESHTEB FEMIJA JUAJ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Abort,varet se ne çfare situate eshte femra.................Por ndonjehere dhe ia vlen per vete faktin se kur nuk ke mbeshtetjen e askujt eshte e veshtire ta rrisesh femijen vetem.

Mbaj mend nje situate ne Korçe,ku nje vajze 14 vjeçare ishte perdhunuar nga njerku i saj,dhe nuk e dinte qe ishte me barre prej 2 muajsh...........Dhe abortoi.Pra aborti ndonjehere edhe lejohet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...