Jump to content
Veriu Forum
Sign in to follow this  
Besi3

CiLi eshte Denimi...

Recommended Posts

Ju pershendes t'Gjitheve

 

Cafre Denimi Shqipton Bibla, nese behet e diture se nje djale dhe nje Vajze kane Bere mardhenie Intime jasht martesore, ne Kete rast, Si ne Kohen e Stoshme qe po Jetojm.

 

Ju pershendes

Share this post


Link to post
Share on other sites

Besi para se gjithash do thoja qe bibla e kurani jane shkruar me mijera vite me pare e ne epoka te tjera dhe e shoh pak si te pamundur qe te gjithe te zbatojne ato qe jane shkruar ne keta libra.

Personalisht mendoj se marredheniet jashte martesore duhet me te ndeshku njeriu e me prite masanej qe zoti te bajne punen e vet kurse per sa i perket marredhenieve para martesore ma merr menja 99% e njerezve kishin me shku ne ferr... une ma i pari :dance13fm0uv: :dance13fm0uv:

:dance13fm0uv:

:dance13fm0uv:

:dance13fm0uv:

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

heh.......mos je gje i martuar ti besi3......dhe ke bere ndonje faj......jam dakort me genton se qe kur kane dale bibla e kurani botkuptimi ka ndryshuar,,,,por kur martohesh nuk mendoj se eshte nje gje hijshme te kesh mardhenie jashtmartesore...aq me teper ne te krishteret se myslymanet e kane te ligjshme me marr deri ne kater gra keshtu qe skan nevoje te shohin rrotull besoj...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ju pershendes t'Gjitheve

 

Cafre Denimi Shqipton Bibla, nese behet e diture se nje djale dhe nje Vajze kane Bere mardhenie Intime jasht martesore, ne Kete rast, Si ne Kohen e Stoshme qe po Jetojm.

 

Ju pershendes

 

 

Pershendetje Besi,

Interpretimi eshte i ndryshem mes Beselidhjes se Vjeter dhe Beselidhjes se Re. Pra, Bibla eshte e ndare ne dy pjese BV & BR. Ne Beselidhjen e vjeter. Kisha Katolike sot e quan nje akt papastertie por nuk futet ne mekatet e renda. Interpretimi qe bibla i ben ketij fenomeni eshte i dyfishte: njeri kah eshte ai kuptimit te papastertise morale pra, sipas bibles virgjeria cenohet edhe nqs personi prek trupin e tij/saj per ndjesi seksuale; kahu i tjeter i kuptimit eshte ai fizik, pra humbja e virgjerise fizike.

Pra, bibla nuk jep denime por tregon se cila eshte ana e keqe e veprimit.

Ndersa per ditet e sotme Kisha ka bere disa leshime te vogla (jo lejime) ku kuptimi te qendrosh me nje femer/djale qe e don nuk perben papasterti nqs nuk kryen mardhenie seksuale fizike. Pra e thene me fjale te tjera te puthesh te dashueren/in nuk eshte papasterti. Per kishen kjo ane e personave eshte mirekuptuar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po jap mendimin tim edhe un ne kete teme.

Se pari mund te ju them se keto lloj mardheniesh kan ekzistuar edhe me perpara sikur edhe prostitucioni edhe perpara librave te shenjta.E sa i perket mekatit ashtu si i fal Jezusi mekatet e tjera e fal edhe ate qe pendohet per arsye se ka patur mardhenie jasht martesore,e rendesishme eshte te jesh i vetedijshem se ke bere mekat dhe te pendohesh.Ed me sa di un myslimanet kan te drejte te marrin 7 gra e jo vetem 4

BYEEE

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ju pershendes prape:

 

Un kerkova Pergjegje per Mardhenie Jasht Martesore, Kur them jasht Martesore ketu Hyn edhe 2 te Rinje te Dashuruar, apo edhe jo te dashuruar, Me qen se pak un i di Citatet ne Bibel per ndeshkim Por desha te Njoftohem me mire.

 

Sa per ate qe, Muslimanet kane te Drejt 7 Gra 4. Kur'ani Jep Te drejt Martese deri ne Kater Gra, Mirepo kush e Pervetson kete te Drejt aj, menjher ka Sprova te medha, kush shume leht mund te beje mekate po qe sa fija e Flokut anon nga njera prej grave e tjetren e len pak me Anash, pra animi eshte mekat, e shef eshte Sprove, pere kete qe t'ju ikim Sprovave e gjeme me te miren dhe Martohemi me Nje.

 

Me u kthy ne Anen Tjeter, ne cdo vend, te Botes nuk e di si i keni Punet me Statistika por eshte Shtuar numri i Vajzave, me i madh se i meshkujve, ne cdo vend perafersisht 30% ka Femra me shume Se meshkuj, si do ta zgjedhim kete problem?Cili Religjion do ta zgjedh kete problem??

 

Tash e Dim se nevendet me Shumice te Krishtere,Ortodokse etj, eshte shtuar edhe nje Dukuri teper NAIVE ajo eshte Pederia apo GAY sic thon ne USA, pra nese eshte Shtuar Kjo Dukuri Si do te jet Puna e Femrave ku le qe ka Meshkuj me pak se AFemra Mirepo tash kane filluar meshkujt me meshkuj te Martohen....

 

Si do qe te Jet un Ju pershendes

Share this post


Link to post
Share on other sites

O Besi nuk duhet drejtuar gishti drejt besimeve fetare per tendencat e shoqerise apo njerezimit. Ne rradhe te pare jane rregullat morale ato qe duhet te rregullojne maredheniet shoqerore. As prifti as hoxha nuk mund te bejne "policin" per te rregulluar keto maredhenie. Ajo qe ka rendesi eshte qe njeriut duhet t'i tregohet se kush e mira dhe kush eshte e keqja qe ai te zgjedhe mes tyre.

Fakti qe ne bote eshte me i madh nr i femrave se i meshkujve nuk mund te lidhet me faktin qe mashkulli duhet te marre 4 ose 7 gra. Nqs nr i femrave do te vazhdoje te rritet atehere do te duhet te marrim jo 7 po 17 gra. Un them se Besimet fetare jane bere si partite politike pafund ndaj duhet te besojme tek Zoti dhe te leme ne njeren ane dogmat e feve primitive.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bash Gishtin Duhet te ia hedhesh Besimeve Fetare, se per nje Shoqeri te Paster Moralisht, duhet ti kemi Frigen Zotit Krijuesit te Boterave.

Un kame Frik Rrespekt Per Zotin andaj per mua nuk ka Nevoj te Egzisoj POLICI as ne rrug as fare.

Edhe un Mendoj qe njeriut Duhet ti tregohet e Mira dhe e keqja, dhe aj Pastaj Per mendim timin Duhet Te zgjedh Te miren Ose ose ti Japim nje Denim te Merituar.

Jo Jo Askund ne Asnje Religjion nuk ka te drejt Mashkulli te kete 7 Gra, Ne Islam mashkullit I LEjohet ti Kete 4 ne disa Kushte.

Ne Qofte se Numri i Femrave Rritet: ateher Numri i grave per nje Burr apet negelet ne 4 ne baze te atyre Kushteve, nuk guxon Askush ti Prek Urdherat e Zotit te Madheruar.

Nese Ti menodn se Besimt fetare Jane Bere Si P[artit POLITIKE ather ngelet ne ty: E nuk e di per cilat Besime e ke FjaLen

 

Mirembetshi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sipas mendimit tim modest, gabimi ketu eshte qe ne pyetjen e parashtruar, sepse ne jemi individe te mijevjeçarit te trete, qe jetojme ne nje shoqeri ku bejne pjese rregulla penale, juridike, morale e shoqerore qe se bashku me vlerat shpirterore te njeriut ka evoluar e ndryshuar rrenjesisht ne keta dymij vjet. Njeriu modern me mentalitetin e botes antike mund te raportohet vetem ne menyre simbolike si ushqim shpirteror e te marre prej tyre ate çka vlen, pa mohuar e harruar vlerat autentike te asaj periudhe. Korani, Bibla apo te tjere akoma jane shkruajtur nga njerez e jo nga Perendite, ndaj ne shume pika ne njerezit modern mund te mos jemi dakort e kjo eshte me se normale, do te ishte shqetesuese ndryshe. Nuk mund te bejme nje krahasim te tille kur sot jetojme ne nje shoqeri qe i sheh ndryshe shume fenomene te ketij karakteri. Bibla e Korani per besimtarin duhet te jene nje pikembeshtetjeje shpirterore, frymezuese e simbolike, por nuk mund te drejtojne ne gjithçka kendveshtrimin moral te njeriut modern. Ekzistojne akoma sot vende te fese izlame qe si forme denimi mbi tradhetine bashkeshortore kryejne akte poshteruese e çnjerezore pa kufi (femra e futur ne nje thes perpara te gjitheve dhe e denuar me vdekje duke u qelluar me gure), ky eshte kulmi i turpit jo per ate krijese njerezore qe ndodhet ne thes, por per ata qe bejne nje akt te tille te eger e çnjerezor kunder saj; pikerisht ata njerez qe Koranin e lexojne perdite jane te zotet te bejne kaq poshterime mbi qenien njerezore. E kjo rrjedh vetem nga fakti i mungeses evolutive te shoqerise ne keto vende.

Njerezimi yne ka nevoj ne rradhe te pare per shoqeri te evoluara e te emancipuara moralisht, per kulture te gjithanshme, per dituri e humanitet, vetem ne kete menyre Bibla, Korani apo te tjere mund te na pasurojne shpirterisht e moralisht pa rene ne rreziqe te fanatizmit ekstrem e te verbuar.

pershendetje

durimi

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...