Jump to content
Veriu Forum
Sign in to follow this  
g°n

Piktori Ose Skulptori Me I Madh I Tere Koherave

Recommended Posts

Nder piktoret shqiptare me te famshem jane:Onufri dhe i Biri i tij Nikolla.Onufri dhe Nikolla jane nder piktoret me te shquar te ballkanit dhe me gjere te shek 17.Ata shquhen per perdorimin e vecante qe i benin te kuqes ne pikture......Kryesisht ata kane pikturuar figura fetare te krishtera qe perdoreshin per zbukurimin e kishave.Pikturat e tyre i gjejme nga bullgaria ne maqedoni e gjetke ku ata te dy kane punuar...

 

001_m.jpg

ribera1.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nder piktoret shqiptare me te famshem jane:Onufri dhe i Biri i tij Nikolla.Onufri dhe Nikolla jane nder piktoret me te shquar te ballkanit dhe me gjere te shek 17.Ata shquhen per perdorimin e vecante qe i benin te kuqes ne pikture......Kryesisht ata kane pikturuar figura fetare te krishtera qe perdoreshin per zbukurimin e kishave.Pikturat e tyre i gjejme nga bullgaria ne maqedoni e gjetke ku ata te dy kane punuar...

Shume e bukur e kuqja e Onufrit ....akoma sot nuk eshte gjetur se cfare pikmenti perdorte per te nxjerre nje te kuqe te tille e qe i duron kaq shume kohes...

piktura te onufrit ka dhe ne shqiperi ne manastiret e beratit te ardenices (per vendet tjera nuk e di se nuk kem qene )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Edhe Pablo Picasso ka qene nje nder piktoret me te medhenj te shek te kaluar por edhe ne shek 19 ka pikturuar pak...Picasso ishte bir i nje piktori te lindur ne malaga,por ka jetuar edhe la corunhia,barcelone paris etj...pikaso ishte i dhene shume mbas femerave....biles ai kur jetonte ne spanje i frekuentonte shpesh bordellot,pasi vendi ishte i prapambetur e nuk afronte shume jete ne pikturat ne tij femerat zene nje vend te rendesishem.......per nder te tij ka ngelur edhe shprehja : TE PIKAS...dmth te fiksoj te pik etj

 

picaso_me.jpg

BNCA02W9YDCA3XLF5ZCA4GUMZCCAMO5BOXCA8JYFRVCACFQKS4CAF5Q2LECA0JYK9HCA7UXSBECA5RQZCDCAGB7YAMCAHLH85HCABEG119CAESORFGCA060D9MCAZVLL0UCAE11NTQCA3S4UC8CAKII65P.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...