Jump to content
Veriu Forum
Sign in to follow this  
Pëllumb Syku

Ah, Pushimet Verore 2007!

Recommended Posts

Pak kohe ka kaluar nga pushimet verore 2007 (ne Shqiperi) por ashtu si mua, supozoj qe edhe juve, disa gjera nga atdheu fillojne te na mungojne.

cilat jane ato gjera?

 

Mua fillojne te me mungojne ato te ngopura cilesore neper restorantet e bujshme (me merite).

Me mungojne sidomos shoket, shoqet e familjaret (mbledhur nga e gjitha bota ku kane merguar) dhe bisedat e shakate e hareshme qe na percillnin deri ne oret e vona.

Me mungon deti; ah, çfare kujtimesh te paharrueshme!

Me mungon rrumuja e mengjesit ne qytet ashtu si qetesia e mbasdites.

Me mungon ai fllad i mahnitshem qe embel me zaptoi.

Po filloj t'ua ndjej mungesen edhe me fort tani qe po i permend.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nga pushimet me pelqen pjesa e fikjes se asaj pjese te trurit qe nuk mendon per stresin e vazhdueshem te emigracionit qe jane: Puna, pagimi i faturave te gazit, dritave, ujit etj..

Po te kisha lek do rrija gjithmone me pushime, po ja qe kjo e fundit hehehe nuk na e lejon.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

asht e forte me ju emigrantat se kur jeni knej "ne shqiperi" thoni s'ka burre qe e kalon ketu...etj. po kur shkoni anej thoni pastaj a e di se ja kena kalua mire.......ndoshta ty plum te ka lan mbresa se ke nej goxha knej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Une sinqerisht, dashje pa dashje, ndjehem i huaj ketu ku jam e pushimet verore qe ishin mjaft te gjata per mua me mbushen me dashuri e mbresa te kenndshme per atdheun edhe me shume. nuk kam bere asnje gje te veçante por çdo gje e bere atje mu duk e veçante. ndoshta per vete faktin qe e kisha shkeputur trurin per shume probleme qe me stresojne ketu ne itali. Atje kemi lindur dhe si atje nuk do gjejme kurre sado i keq te jete realiteti i tanishem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cfare me mungon eshte ndoshta stakimi i trurit per nje cope kohe nga puna , shkolla dhe problemet e tjera ,

do te thoja shoqeria , por ndoshta gabohem , sepse ka ikur ajo kohe qe dikur mblidhej shoqeria ne vere , tashi secili , eshte i zene me pune , mund te them qe kete vere kam kaluar nje vere te mrekullueshme , sepse kalo dite te paharruara , ne nje turne me shoqerine virtuale ose me mire ish-virtuale , sepse tashi eshte kthyer ne reale , nje turne nje javore , nga Durresi, Golem, Vlora, Dhremi, Llogara, Himare , Sarande , Ksamil, Sy Kalter , Gjirokaster , etj etj

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...