Jump to content
Veriu Forum
Sign in to follow this  
VeriuPortal

"Vrima e zeze" e Facebook

Recommended Posts

a_776.jpgPothuajse te gjithe kemi nje llogari ne facebook dhe pothuajse cdo dite e frekuentojme ate. Ne fillim jemi regjistruar duke shtuar te gjitha te dhenat tona pa asnje qellim te keq sepse duam qe shoket apo shoqet tona te ne gjejne me kollaj, e keshtu genjehemi duke vendosur te dhenat e sakta. Por sa te sigurte jane rrjetet sociale sic eshte facebook, twitter, myspace etj.?

Sa e thjeshte qe dikush te na kontrolloje ose t'ju kete nen kontroll. Nje aludim i koheve te fundit i cili bazohet ne fakte reale, thuhet se rrjetet sociale jane krijuar qe te kete me shume kontroll mbi njerezit qe frekuentojne internetin. Biles, kjo eshte shume e thjeshte kur dihet se cfare:emri, mbiemri, ku banon, hobi, cfare orientimi politik ke, ne cfare beson, nese je i martuar, cilet jane shoket e tu, cfare ben gjate dites te gjitha keto duke ndjekur frekuentimin tend ne facebook.

Nuk e besoni?

Nese lexoni kushtet e perdorimit do te gjeni se facebook do te perdore te dhenat tuaja sipas kritereve te adreses dhe pa konsensusin tuaj. Ne facebook eshte e pamundur te fshini asgje, eshte e pamundur te c'regjistroheni dhe pak ato gjera qe mund fshini sic jane fotot, ato do te vazhdojne te jene ne databazen e tyre. Duke perdorur opsionet e privatesise nuk arrihet te mbulohet figura e juaj ne rrejt, nese tentoni ta beni sistemi do tju pergjigjet duke ju thene "Atehere pse jeni regjistruar kur nuk deshironi te keni asnje kontakt!".

Ketu nuk behet fjale per stafin e facebook por per piramiden e pushtetit dhe hierarkise se teknologjise te makinerise se internetit mbi te cilen qendron ajo qe eshte e etur per dije qe eshte CIA.

Nese kompjuteri qe keni perpara eshte nje dritare qe dikush mund t'ju shikoje apo me keq t'ju spiunoje, atehere facebook apo cdo rrjet social eshte nje vend ku jeni lakuriq perpara sherbimeve sekrete. Nese doni nje keshille nga nje profesionist i internetit atehere sa me pak te c'visheni perpara internetit aq me mire do te jete per ju.

Ja, disa keshilla.

Te perdorni sa me pak te dhenat tuaja te sakta, te jeni te kujdesshem kur beni komente ose flisni me personat e tjere, mundesisht mos perdorni fotot tuaja origjinale. Shume nga ju do te mendoni se ju keni asgje per te deklaruar ose keni bere te keqe, por ju po flisni per momentin dhe jo cfare do te beni apo ndodhe.

 

 

"Cfare do qe do te beni ne Facebook do te mbetet ne Facebook!"

 

 

 

Lexo me shume artikuj

Share this post


Link to post
Share on other sites

Edhe per mua le te ngelet cdo gje .

per mua FB ka qene nje dritare per tu ritakuar me shoqerine e vjeter , dhe me shume te aferm.

ne FB kam familjar dhe shoqeri , 99% qe kam ne FB i kam takuar .

Dhe jo qe kam njerez te panjohur .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Per mua, per sa i perket shoqerise ne FB nuk eshte vecse nje "bypass" ure qe te heq disa "detyrime" qe do te kishe kundrejt shoqerise per ti takuar ose telefonuar. Me pak fjale, i kam ne fb dhe kam hequr nje barre qe ndoshta do ta kisha nese nuk do te ishte fb. 99% e personave qe keni ne fb nuk i kishit degjuar ose pare me pare jo sepse nuk keni pasur mundesi qe ne nje menyre te ishit te interesuar per te pasur kontakte me ta por thjeshte nuk ju ka interesuar.

FB ju dha kete mundesi qe shoqerine ta keni ne nje click pa pasur asnje interes qe doni ta takoni.

Un nuk frekuentoj fb per arsye shoqerie sepse ata persona qe kam deshire ti degjoj apo takoj e bej ne menyra te tjera.

 

Per sa i perket privatesise fb nuk eshte vecse nje leter ne shtylle.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...