Jump to content
Veriu Forum
Sign in to follow this  
Pëllumb Syku

muzikant te vegjel e hajdute te medhenje

Recommended Posts

Guest

Aftesi per te vjedhur, e per te manipuluar pak, sa me i ul nje ton ose nje gjysem ton notat e kenges. tongue.gif tongue.gif tongue.gif

 

A ka gjo qe nuk ben shqiptari? Kur falsifikoi eurot, jo me me kopju kenget....

Share this post


Link to post
Share on other sites

po ta marrim ne nje kontekst te gjere notat muzikore jane 7.

Ska dyshim qe melodite ngjasojne njera tjetren. Biles mund te jete nje melodi pothuajse njelloj por ndryshon me nje ton ose nje note ndryshe dhe nuk quhet e kopjuar. Por, nese flasim per kopjim kenge atehere kemi te bejme me dicka me komplekse.

Shqiptaret jane kopjace te medhenj sepse nuk rrjedhin nga nje komb i cili ka pasur ne gjak te krijoje. E kemi me te lehte dhe komode te marrim dicka dhe te ndryshojme dicka se sa ta bejme nga fillimi. E keqja eshte se shume gjera nuk i ndryshojme dicka por, ndryshojme vetem fjalet.

Por dua te vecoj dicka qe shqiptari eshte shume i afte dhe i zoti te kopjoje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gonny ke te drejte po ka nga ato qe mire qe e kopjojne muziken po edhe tekstin e perkthejne fjale per fjale...me ka nodh me nja dy kange greke qe daja im qe jeton ne greqi tesh 12 vjet meti me goje hapur se ishin te identik muzika dhe fjalet... tongue.gif tongue.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Une mendoj se manipulimi i muzikes ka hy ne Shqiperi qysh pas hyrjes se demokracise sepse me perpara kemi pase muzike te paster dhe gjithashtu te pakopjuar nga asnje vend sepse nuk lejohesh dhe ka pasur elementa te mire si nga kengetare gjithastu edhe me kompozitore dhe une kam pasur fatin e madh te punoj dy vjet me Z. GJON KAPEDANI ( BABAI I MARKELIAN KAPEDANIT) dhe gjithashtu Z. ZEF COBA kompozitor i njohur ne Shqiperi dhe besoj se rrale kush mund ti arrije por ngaqe vendi yne nuk mund tju afroje as edhe nje minimun ndihme ketyre qe te mund te hapin punen e tyre ne kengetare te rinj dhe keshtu humbet edhe ineteresi dhe te gjithe turren tek e lehta pra duke marre muzike te huaj, duke e perpunuar dhe pastaj duke e nxjerre ne treg sikur nje pune e tyre dhe marrin nje fame "MUJORE" mund ta quaj sepse nuk kane rrenje te thella si kengetare. Kjo gje nuk ndodh vetem ne Shqiperi sepse dhe ketu ne Greqi ku jam une kengetare te njohur te muzikes greke marrin kenge te huaja nga vende arabe aziatike dhe vende ku nuk eshte e njohur muzika e tyre ne Europe dhe i perpunojne dhe i njerrin ne treg si pune e kompozuar nga ata prandaj nuk mund te paragjykojme vetem Shqiptaret sepse jane gjera qe ndodhin ne te gjithe boten.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...