Jump to content
Veriu Forum
Sign in to follow this  
g°n

Doke, tradita, zakone apo vlera.....

Recommended Posts

Dime qe Ne shqiptaret jemi te ngarkuar si nga familja ashtu edhe nga shoqeria me Zakone dhe Tradita. Emigracioni, kam pare qe po zhduk shume nga keto tradita apo zakone te shqiptareve.

A mendoni se emigracioni po heq vlera shqiptareve apo jane thjeshte doke te kaluara qe duhet ti heqim??

Share this post


Link to post
Share on other sites

KUR JETON NE NJE VEND TE HUAJ ESHTE ME SE NORMALE TE NDERROSH MENYRE JETESE DHE DISA ZAKONE TI NDERROSH POR JO TI HARROSH. EMRIGRACIONI ESHTE NJE GJE E CILA TE BEN TI HARROSH DISA GJERA POR VARET EDHE NGA NJERIU SEPSE PO TE DUAN NJEREZIT NE CDO VEND TE BOTES QE TE JETOJE ADETET E VETA NUK I HARRON DHE MENDOJ SE MALESORET JANE ATA QE I MBAJNE DHE RESPEKTOJNE ZAKONET SHQIPTARE DHE PER KETE GJE MERITOJNE NJE BRAVO TE MADHE.

Share this post


Link to post
Share on other sites

gjeja me e veshtire kur je ne emigrim ose jashte vendit tend eshte ambjentimi ne ate vend te ri se nuk e di kurr se si do te shohin banoret e atij vendi. mua me ka ndollur qe kan qene racista dhe jo vetem mua por shum te tjereve. por do te thosha se traditat dhe zakonet qe kemi ne nuk i ka asnje vend tjeter ne bote dhe nga disa ane jan shum me te mira se te tyret persa i perket familjes ne menyre te ve?ante.

Share this post


Link to post
Share on other sites

atje ku balta eshte me e embel se mjalta.

me mungojne shume gjere te vendlindjes time ketu ku jam. e shume gjera po i harroj sepse sikur me behet kulture kjo tjetra ku jetoj.

"nuk dua por drua".

meqenese kam kohe qe jam ketej shume gjera po i shmang duke u lere vend gjerave te reja. e kam frike kete gje.

une i dua traditat, doket, zakonet e mia.

(sepse jane te mijat sido te jene).

Share this post


Link to post
Share on other sites

problemi qendron ketu sepse edhe prinderit tane ndoshta nuk kane dashur te shmangin apo te harrojne disa tradita por ja qe i kane heq ose nuk i transmetojne me brezat me te vegjel.

Fakti qendron qe dashje padashje traditat humbin pak nga pak duam apo sduam ne. E vetmja gje qe na mbetet eshte qe te kerkojme qe te mos i humbim te gjitha njeheresh por nje nga nje ne menyre qe ta zevendesojme me dicka me vlere tjeter por qe te kete nje vlere ama.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Duke emigruar kemi rene ne kontakt me kultura te ndryshme sidomos ne vendet ku kane nje fluks te madh migrazioni...mendoj se nga nje ane kjo eshte nje e mire per kulturen shqiptare sepse kemi arritur te kuptojme se cilat jane vlerat tona por edhe mangesite...shpresoj vetem qe secili prej nesh ne nje te ardhme te sjelle ne shqiperi ate qe vertete mungon dhe mos te harrojme se kultura dhe traditat tona luajne rol te rendesishem ne te ardhem tone e te vendit....

Share this post


Link to post
Share on other sites

mire e the breshka.

ka gjera per te cilat duhet te jemi krenar e gjera per te cilat duhet te turperohemi.

ka gjera qe mund te marrim nga kulturat qe po shfletojme e gjera per te evituar nga keto kultura.

ne jemi brezi i cili me te vertete mund ta shendrroje shqiperine ne nje atdhe kryelarte.

eh pra jepini!(dhe une me ju per sa kapacitet kam).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...