Llogaria ime
AOL Portal
Lajme
Tetovë, vritet një kryekomunar shqiptarë

Kryetari i Komunës së Bogovinës në Tetovë të Maqedonisë, Hazbi Idrizi është qëlluar për vdekje pas një zënke verbale, e cila më pas është përshkallëzuar deri në nxjerrjen e armës.

Lajmi për vdekjen e zyrtarit shqiptar u konfirmua nga burime prane spitalit të Tetovës.

Sipas televizionit Alsat, autori i vrasjes është një ish i punësuar i Komunës me iniciale Q.A.

Raportet në mediat vendase tregojnë se Idrizi u qëllua me 6 plumba nga bashkëfshatari i tij, i cili pas gjestit ekstrem e ka kthyer armën nga vetja duke mbetur i plagosur rëndë. Ai është dërguar me urgjencë në spital, por nuk ka mundur t’u mbijetojë plagëve të marra.

Për momentin nuk ka asnjë informacion zyrtar mbi shkaqet e ngjarjes së rëndë. Bashkimi Demokratik për Integrim reagoi përmes një deklarate për shtyp duke përcjellë tronditjen e thellë nga lajmi i vrasjes se anëtarit të tij në kohën kur kryente detyrën zyrtare në shërbim të qytetarëve.

“Zemrat dhe mendjet tona në këto momente të rënda janë me familjarët dhe dashamirësit e Hazbi Idrizi”, thuhet në deklaratë. BDI ftoi institucionet përgjegjëse të zbardhin motivet e aktit të dhunës, i cili ka qenë sipas saj, i paprovokuar.

Idrizi kishte shërbyer si kryetar i komunës së Bogovinës nga viti 2000 deri në vitin 2005, e pastaj në zgjedhjet lokale të 2009-s ishte caktuar sërish në këtë post.

Përditësuar me 06 Maj 2017

Mos perdorni komentet per te bere pyetje, mund te mos merrni pergjigje. Shkruaje pyetjen tende tek Pyetje dhe Pergjigje

Sa bejne dy plus 1? (shkruaje me germa rezultatin)
EMRI
Jeni të kënaqur me masat e marra për Koronavirusin