Llogaria ime
AOL Portal
Lajme
Çanta me mina të telekomanduara/ Arrestohen dy të rinj në Lezhë

9 mina me telekomandë, të pajisura me telefon për shpërthim në distancë, iu sekustruan dy të rinjve nga Tirana, të cilët u arrestuan në Lezhë, në kuadër të operacionit të koduar “Etalon”.

Ata ishin në vëzhgim prej disa kohësh nga policia, që kishte informacione në rrugë operative mbi aktivitetin e tyre kriminal.

Në momentin e arrestimit, njëri prej të arrestuarve po lëvizte përgjatë bulevardit kryesor të qytetit të Lezhës me çantë në dorl kur u ndalua nga policia.

Brenda saj policia sekuestroi 9 mina me telekomandë të pajisura me telefon për shpërthim në distancë, tritol dhe si dhe materiale të tjera që shërbenin për përgatitjen e këtyre minave.

Po sipas burimeve, dyshohet se 9 minat që janë sekuestruar do t’i dorëzoheshin një biznesmeni nga veriu i vendit, megjithatë për këtë rast Policia e Lezhës po vijon hetimet.

Të arrestuarit janë

– Franko Çinari , 21 vjeç , banues në Tiranë ( i dënuar më parë për veprën penale “Vjedhja”,

– Stavro Kotorri , 18 vjeç, banues në Tiranë. ( Kotorri rezulton të jetë djali i biznesmenit Hikmet Kotorri, i cili u ekzekutua me armë zjarri në kryeqytet, në maj të vitit 2013 pranë banesës së tij, në zonën e njohur si Tregu Elektrik)

Gjithashtu u shpall në kërkim shtetasi E.T. 30 vjeç, banues në Tiranë i dyshuar si bashkëpuntor në këtë veprimtari kriminale “Trafikimi i armëve dhe municioneve” si dhe punohet për identifikimin dhe kapjen e bashkëpuntorëve të tjerë.

Vijojnë hetimet për të zbardhur qëllimin e prodhimit dhe të përdorimit të minave për shpërthim në distancë ndërsa për të arrestuarit është ngritur akuza “Trafikimi i armëve dhe municioneve” kryer në bashkëpunim , parashikuar nga nenet 278/a dhe 25 të Kodit Penal.

U sekuestruan :

– 9 mina me telekomandë të paisura me telefon për shpërthim në distancë
– 1 çantë sportive
– 1 kallëp lëndë shpërthyese ( tritol)
– 4 magneta
– tela , kaçavida etj.. materiale të tjera që shërbenin për përgatitjen e këtyre minave.

Policia informoi sot detaje të operacionit të koduar “Etalon”
Operacioni i ndermor nga Sektori për Narkotikët dhe Trafiqet e Paligjshme në Drejtorinë Vendore të Policisë Lezhë , në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Lezhë, pas një pune hetimore disa javore ndjekur me metoda speciale të hetimit.

Përditësuar me 11 Maj 2017

Mos perdorni komentet per te bere pyetje, mund te mos merrni pergjigje. Shkruaje pyetjen tende tek Pyetje dhe Pergjigje

Sa bëjnë 1 plus nje? (shkruaje me germa rezultatin)
EMRI
Jeni të kënaqur me masat e marra për Koronavirusin