Jump to content
Veriu Forum
Sign in to follow this  
notis

pse ne shqiptaret nuk jemi aq te lidhur

Recommended Posts

Nqs behet fjale per bashkim ne jeten e perditeshme me siguri nuk eshte aq e dukeshme sepse ne te vertete brezat e sotem jane te prirur drejt interesit dhe jo drejt moralit te qenit shqipetare. Sdq un desha te theksoj se shqiperia dhe shqipetaret kane treguar ne momente te ndryshme se jane edhe te bashkuar duke nisur qe nga 1444 me skenderbeun dhe duke perfunduar ne 1999 me luften e kosoves ku dhe u vra 'ushtar kavaja' pra nje i ri i cili kishte shkuar ne kosove te luftonte dhe gjithashtu mikpritja e shqipetareve ndaj kosovareve. Nuk dua te anashkaloj as ndonje veprim te keq te cilet shqipetaret e kane kryer (psh vjedhje dhe grabitje ndaj kosovareve etj...) por gjithsesi nuk mund ta perkufizoj se shqipetaret jane popull i pabashkuar me perjashtim ndonje rast, dihet kjo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Notis tani ia ke fut kot, mendoj une. Ketu ne USA tek ne as ne telefon nuk i marrin prinderit/ familjet e tyre jo me te rrine dhe te flasin me tojo me ti ndihmojne... Vjen nje plake nje dite tek puna ime dhe ishte shume e gezuar se e kishte marre i biri ne telfon pas 1 vitit qe jetonte ne nje shtet tjeter. Ne Shqiperine e marrin te pakten nje dite po nje dite jo. Ketu jane komplet si bagetia, vetem shohin punen e vet s'dine cfare eshte familja, gjinje flas per USA-en.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Une mendimin e dhashe sepse kam pare ketu ku jetoj une nuk jane shume te lidhur me njeri tjetrin dhe une nuk e shtrova pyetjen per familjet tona por per ato qe ndodhen ne mergim dhe midis tyre cka ndodh. Ketu tek ne nje shoqate moren imancipimin une me disa te tjere qe te bejme dhe e cila ishte vetem per te ndihmuar shqiptaret dhe per ti mbledhur pak dhe kishte shume reagime per 3 euro ne muaj te cilet do paguanin anetaret per qerane se salles ku kemi marre me qera dhe ku do behet shkolle shqipe per fimijet shqiptare qe jetojne ne qytetin tone dhe qe shkojne ne shkolla greke e nuk dine shqip, prandaj them se ne nuk jemi te lidhur sepse shikojme qe te jete tjettri sa me keq se ne.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...