Jump to content
Veriu Forum
Sign in to follow this  
VeriuPortal

Te rregullojme harten e Europes ?

Recommended Posts

a_1037.gif

 

Harta e Europes eshte e vjeter dhe jo logjike. Ja se si duhej te ishte

NJEREZIT mendojne se fqinjet e tyre duhet te levizin ne nje lagje tjeter, perse atehere shtetet jo . TE supozojme qe nje gje e tille eshte e mundur. Rimodelimi i hartes se Euroipes do ta bente jeten me logjike dhe miqesore.

 

 

Britania, e cila pas zgjedhjeve te pergjithshme do to duhet te beje hesapet me financat publike, duhet te levize me afer vendeve Jugore te Europes per t'ù gjendur ne nje pozicion te ngjashem por duke ndare Skocine dhe Uellsin si dy ishuj te pamvarur.

 

 

Ne vend te Britanise duhet te jet Polonia , e cila ka vuajtur mjaft ne vendodhjen e saj mes Rusise dhe Gjermanise e meriton te perqafoje ererat e Atlantikut te veriut.

 

 

Belgjika duhet te shkembeje vendin me Ceket te cilet do te shkonin me mire me fqinjet e tyre Hollandez

 

 

Biellorusia , per momentin vend i mbydhur qe mundohet te largohet nga gishti i Rusise do te perfitonte nga ekspozimi ne rajonin Nordik influenca e te cilit ndihmoi shume vendet baltike te largohen nga kontrolli i Rusise . Vendet baltike duhet te levizin diku afer Irlandes per te qene me afer SHBA dhe sa me larg Rusise.

 

 

Ne vendin e lene bosh nga Polonia e Biellorusia duhet te spostohet Ukrahina . Gjermanet , me Ukrahinen kaq afer , vetem 100km nga Berlini, do ta merrnin seriozisht kerkesen e ketij vendi per tu integruar ne BE. Ne vendin e Ukrahines mund te spostohej Rusia duke i lene nje pjese te Siberise shtetit Kinez, i cili do ta marre heret a vone XD.

 

 

Rirregullimi tjeter ka te beje me Ballkanin. Maqedonia , Shqiperia, Kosova duhet te shkembejne vendet, duke bere qe Maqedonia te marre vendin e Kosoves ngjitur me Serbine , Kosova te spostohej ne Bregdetin e Shqiperise se Veriut, dhe Shqiperia te hynte me thelle ne pjesen kontinentale te gadishullit. Keshtu Serbia nuk do kishte probleme me Kosoven dhe fantazite paranoike greke per pretendime territoresh ne veri do te avullonin. Bosnja eshte shume e brishte per e levizur keshtu qe e leme aty ku eshte .

 

 

Zvicrren e Suedine i ngaterrojme shpesh .Prandaj do te kishte kuptim te spostonim Zvicrren ngjitur me vendet Nordike. Neutrateti i saj do te pershtatej mjaft mire me Finlandezet dhe Norvegjezet; Norvegjia do te ishte e lumtur te kishte nje vend tjeter jo -BE ngjitur .

 

 

Gjermania qendron aty ku eshte , sikurse Franca. Por Austria do zinte vendin e Zvicrres , duke lene vend per Sllovenine e Kroacine te zhvendoseshin ve veriperendim.Te cilat mund te bashkoheshin me Italine ne aleance rajonale . Pjesa tjeter e Italise nga Roma e poshte,do te ndahej dhe do bashkohej me Siciline ne nje mbreteri te quajtur Mbreteria e dy Sicilive, (por me nofken Bordello). Kjo e fundit mund te bente nje bashkim monetar por me askend tjeter perveç Greqise.

 

 

 

Lexo me shume artikuj

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...