Jump to content
Veriu Forum
Sign in to follow this  
Pëllumb Syku

rinia shqiptare si shoqeri.

Recommended Posts

mgjs duke qene ne universitet privat dhe jemi rreth 5-6 shqipetare gjithesej dhe kam mesim deri vone keshtu qe per shoqerine mbetet pka kohe.mgjth kam pare qe te rinjte shqipetare nuk jemi shume te organizuar (te pakten flas per ne rome )ose me mire nuk bejme shume per njeri -tjetrin.Jemi pak ziliqare dhe shohim vetem llogarine tone .Nuk mund te bej ndonje krahasim te madh rreth shoqerive te shteteve te tj po mgjth smund te them qe eshte shume pozitive. smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Personalisht ketu ku jam nuk para kam shoqeri shqiptare. Njoh vetem 2 kosovare dhe kaq, por mund te them se ashtu si chicca, kam vene re nga c`kam degjuar qe shqiptaret jashte shtetit fillojne konkurencen mes tyre dhe fatkeqesisht, cdo gje shihet me syrin negativ. Nuk mundem te pergjithesoj, tek-tuk mund te kete kokrra qe jane teper te ngushte me njera-tjetren apo njeri-tjetrin, megjithate nje pjese e madhe, mbartin disa nga vetite negative si tip: thashethemet, cmiren per keq, egoizmin (edhe pse jemi nje gjak) etj etj. Gjithesesi, keto ndodhin kudo, jo vetem ne shoqerite tona. Thjeshte tek ne ndikon pak ajo ``bishti perpjete`` meqe `o burra kemi ardhur jashte-shtetit``.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Per ne vendet tjera nuk e di por ketu ne Greqi ku jetoj une shoqeria midis Shqipetareve nuk egziston dhe nuk e di se pse e kane mendjen si e si per te dale me lart se tjetri me cdo lloj menyre dhe arrijne ne do gjera te ulta si te padisin ne polici ato qe nuk kane letra vetem e vetem per ta pasur mire me nje polic dhe eshte turp qe ti bejne keto gjera por jane gjera qe ndodhin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kjo varet!

Varet nga cila ane i shikojme gjerat. Psh Ana negative mund te jete ajo qe ju permendet mesiper por te mos harrojme qe shoqeria shqiptare ka edhe gjera positive si: Nqs shkojme ne nje bar me nje shok nuk eshte nevoja te shikojme njeri tjetrin ose ti paguajme bashke por ofrohemi t'i paguajme pa pasur parasysh se cili po fut doren ne xhep. Ose meqe ne shqiptaret ngaterrohemi shpesh dhe shpesh here ndodh qe shqiptaret te dalin zot. Ose ne mbajme fjalen me shume se te huajt.

Ne raste un po flas kur ndodhin se edhe nga ata qe nuk i bejne as ato thashe un.

Share this post


Link to post
Share on other sites

o Gonny pse mo ane pozitive te duket ty te zihesh e te behet rromuje per hic gje (mqs zenkat fillojne ashtu kot ne gjaknxehtesi )aq me teper pastaj keshtu ju japim shkak italianeve te na shajne akoma me shume kur na shohin te bejme grushta si kafshe (me falni per termin) smile.gif

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...