Jump to content
Veriu Forum
Sign in to follow this  
g°n

Deshmitaret e Johovait. Sekt fetare qe po mbjell..

Recommended Posts

Eshte shenuar sot 8 shkurt 2006 vetevrasja e 5 (nese nuk gaboj) e nje te mituri i cili pak dite mepare deshmitaret e jehovait kane qe ne shkollen e tij dhe femijeve te shkolles ju kane dhe disa broshura te cilet i ftonin femijet t'i lexonin ato.

Sipas deshmive ne broshurat e dhena kishte dhe rrjeshta ku thuhej se "Nese zgjedh vetvarjen do te ringjadhesh" .

Te gjithe viktimat jane vetevrare dhe te gjithe kane qene ndermjet 11- 14 vjec.

 

Si mendoni ju... Cfare duhet bere perballe kesaj situate?

Cili eshte mesazhi i vertete i ketij sekti? Si shpjegohen vetevrasjet?

Share this post


Link to post
Share on other sites

duhet te liminohen njerez qe bejne gjeste te tjera dhe qe ne emer te fese apo nje besimi shtyjne njerez te vetevriten...

 

nuk ka ungjill,kuran apo liber i shenjte qe nxit vetevrasjen,vrasjen ne emer te zotit(mgjs kur kamikazet vrasin thone ne emer te allahut)po jane njerez qe te kryejne akte antifetare

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nuk arrij te kuptoj se cfare ndodh me te vertete ne mendjen e ketyre femijeve qe zgjedhin si rruge vetevarjen...por do vije dita qe zoti do i vrase keq e me keq ato qe kane sadopak ndikim ne kete krim.......

Shpresoj deshmitaret e jahovajve te mos kene gisht ne kete pune sepse eshte mekati me i madh te perdoresh e mrin e Zotit per vrare nje njeri aq me teper nje femije......megjithese per aq pak sa e njoh un kete sekt besoj se jane shume te afte per ta bere nje gje te tille dhe jane edhe shume bindes....

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

.... un do e shifja kete fenomen ne nje aspekt tjeter.Kohet e funit asht ba ne mode qe cdo kalama qe var veten thone se perpara paska lexu broshurat e Deshmitareve te Jehovait.ok,kjo edhe mund te jete e vertete po ne vend qe me gjet shakqet e verteta qe cojne kta kalamaj ne vetevrasje,ja lene fajin Deshmitareve te Jehovait.Nje 12 vjecar nuk e di sa asht ne gjendje te asimiloje aq thelle kuptimin e vdekjes dhe te ringjalljes se perndryshe Deshmitaret e Jehovait do kishin vdek te gjithe.Asht ba si ne itali qe kur vjedhet 1 vile thone '' ka shume mundesi qe grabitesit te ishin shqiptare'' ose per kamikazet qe vrasin ne emer te Allahut e per faj te tyre te gjithe myslimanet etiketohen si terrorista.Me thane te drejten une nuk e di me saktesi se cfare predikojne Deshmitaret e Jehovait kshu qe nuk jam ne gjendje te them se mbjellin vdekje e gjana te tilla.Sdq ata qe vrasin emer te Zotit,Zoti i sheh e ndeshkon vete...... Dio vede e provvede

Share this post


Link to post
Share on other sites

sipas meje nuk ka zot i cili te fton te vetvritesh.

feja e krishtere thote se ata qe vetvriten nuk do te kene vend ne parajse. eshte mekati qe te siguron ferrin.

nuk mendoj te kete nje fe te tille perve? atyre qe adhurojne djallin.

duhen ndaluar ata qe thojne qe vetvrasja sjell shelbimin e shpirtit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ndoshta nuk behet fjale per sekt i cili po perhap mesazhin te vetvriten njerezit por sidoqofte kemi te bejme me nje keqinterpretim te bibles.

gento duket pak si e pamundur qe te jene te gjitha vetevrasjet nje koincidence me femijet qe kane takuar Deshmitaret e Jehovait. Sdq un i shikoj lajmet dhe ka dhe shume vetevrasje qe jane per shkaqe te ndryshme dhe qe nuk kane te bejne me deshmitaret e jehovait prandaj, un nuk po i pergjithesoj vetevrasjet dhe nuk po them nje gje te tille.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O Gon une kam nje shok qe eshte deshmitar i Jehovait dhe mund te ma shpjegosh se pse jam akoma gjalle pse nuk jam vetvra???Te lutem me kthe pergjigje sa me shpejt te mundesh????!!!

Pastaj sa per fenomenin e vetvrasjeve une jam shume dakort me gentin me ato qe thote ai ti meqe thua qe femijet ne shqiperi jane vetvra nga arsyeja e deshmitareve te Jehovait apo ku di une mund te me thuash ndonje raste ne Itali apo diku jashte te nje femije qe thote se eshte vra ngaqe ka lexu broshurat???

Po edhe dicka nuk eshte se po i dal ne krah as deshmitareve te Jehovait edhe as shokut tim.

Kurse per fenomenin e vetvrasjeve te femive te vegjel ne shqiperi edhe te te rriturve te garantoj une qe tek kjo ndihkon shume gjendja e shtetit shqiptar tregon se ne cfare gjendje jemi si komb nuk jemi aq te edukuar nuk dime te sillemi nuk jemi fare duke bere perpara mund te bejne ca te duam se na ban za kush dmth duke fillu nga vrasjet nga pengmarrjet nga droga nga prostitucioni nga te gjitha dhe e gjithe kjo e ke idene se pse ndodh sepse ketu edhe shtypi shkruan cte doje ai e ben artikullin sa me misterioz(qe me thene te drejten nuk dine me e ba) edhe vari teneqet kti muhabeti hap naj teme ma serioze tung tesh.

Share this post


Link to post
Share on other sites

kush asht ai lissus hahaha (nejse)

 

QUOTE
LUSHNJE
Zbardhet e v?rteta e vet?vrasjes, dy dit? m? par?, t? 17-vje?ares nga fshati Karbunar? i rrethit t? Lushnj?s. N? letr?n e lamtumir?s, shkruar vet?m pak minuta para vrasjes, Marsela Binjaku ka shpjeguar arsyet e largimit t? saj nga kjo bot? (policia publikoi vet?m fjal?t e lamtumir?s adresuar prind?rve). 17-vje?arja e ka q?lluar veten me ?ifte, pasi donte t? shkonte e past?r dhe sa m? shpejt af?r Zotit. Ky fakt pohohet n? nj? intervist? p?r Gazet?n edhe nga shoqja e ngusht? e viktim?s, Rudina. Kjo e fundit tregon se Marsela filloi t? ndryshonte q? para disa muajve, kur ajo u shpall d?shmitare e Jehovait. Nd?rkoh?, dje t? af?rmit e kan? p?rcjell? n? banes?n e fundit Marsela Binjakun.

 

Kjo pjese eshte shkeputur nga artikulli i pergatitur pak kohe mepare ne portalin tone

Lexo Artikullin e plote

Atehere nese nuk eshte dicka e vertet, ti mendon se eshte rastesore??

Artikulli i mesiperm eshte i marre nga burime policore dhe jo fjale njerezish te cilet mund te kene inat kete sekt fetare.

Mendoj se para se te kthesh pergjigje ketu duhet te njohesh sektin (rregullat, doket, bazen etj..) dhe jo shokun wink.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

jo jo zgjedhja fetare e tij nuk ka te beje fare per maredheniet e mia me te.

Pastaj e kam pasur shok kur nuk e kam njohur.

 

Per mbarevajtjen mos u shqeteso wink.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...