Jump to content
Veriu Forum
Sign in to follow this  
Pëllumb Syku

Karakteri I Studenteve Shqiptare

Recommended Posts

 

karakteri i studenteve shqiptare; ka qene nje argument qe eshte hapur nga une dhe shoket shqiptare me profesoret e shkolles ku une marr pjese.

e dini çfare kam zbuluar; ata na admirojne per faktin qe kemi bere nje rruge kaq te gjate e nje pershtatje kaq te shpejte ne nje kohe kaq te shkurter ne shoqerine, kulturen, shkollat, traditat, gjuhen e sofrat e tyre.

ata na admirojne per sakrificat qe ne bejme qe te shkollohemi, pasi bejme pune qe sjellin lodhje te medha fizike vetem e vetem qe te kemi nje te ardhme te denje e te ndershme.

ata na admirojne per shpirtin tone luftetar e per karakterin tone shume te qendrueshem edhe pse neve ndoshta nuk na ngjan krejtesisht ashtu.

 

kemi dhe ane negative por qe nuk thuren ne shume raste nga ne studentet.

ju, ndjeheni te tille?

ndodhin keto bisedime ne shkollat tuaja?

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te them te drejten ne fillim me shikonin me nje fare zilije (nese mund te quhet )pasi ne rastin konkret jam ne nje universitet privat (dhe ku shumica jane vetem me rroba te markave te medha, vine ne univ me makinen personale etj::.......) dhe shume here me pyesnin si arrija tia dilja me shume veshtiresite ekonomike etj,,,Dhe pergj ime ishte qe me bente vullneti per te mesuar dhe realizuar ate qe enderroja,,,,,

Tani gjerat kane ndryshuar dhe ne njihemi me mire ,,,tani me admirojne dhe shume here me marrin si shembull si ia kam dale me shume veshtiresi,,,biles kur une u diplomova nga e gjithe klasa ishim 4 italiane dhe une ,,,dhe per kete me pergezonin te gjithe se jo vetem relizova me shume veshtiresi ate qe enderroja por dhe me mire se italianet vete,,,nejse se po i thur levfdata kot vete (gjeja qe nuk e bej kurre) por gjithesesi ne na admirojne,,,pa lene menjeane dhe anet negative qe na i thone pas e para shpine,,,nejse te na marrin te keqen se jemi njesha fare,,,hahahahah

Share this post


Link to post
Share on other sites

Personalisht jam shume e lidhur ne shoqerine italiane.Kam shume miq italiane dhe ndjehem mire me to.Shoqja ime me ngushte Alice vjen nga nje familje e larte,me prinderit mjek.Dhe nuk me ka bere pershtypje qe prinderit e mi nuk jane mjeke apo avokate.Ndjehem krenare qe jam e vetme studente ne klasen time qe vij nga nje familje e thjeshte dhe endrra ime per tu bere mjeke po realizohet dita-dites.Ne studentet shqiptare jemi dhe duhet te jemi shume te forte,sepse te studiosh e te punosh ne nje vend te huaj nuk eshte e lehte.

 

 

Por ne do t'ia dalim. :dance13fm0uv: :dance13fm0uv: :dance13fm0uv: :dance13fm0uv:

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

per kete po flisja edhe une pasi une bej shkolle nate meqe me duhet te punoj gjate dites dhe prap se prap nuk jam me i prapambetur ne mesime, pastaj kam makinen time, shtepine time dhe jeten time te krijuar vetem nga forcat e mia fizike e karakteriale gje qe jo te gjithe i kane dhe ata qe i kane, i kane fale familjes, gjithashtu argetohem dhe dal me shume se ata e kam shoke me shume se ata.

nganjehere mendoj edhe se nga jam nisur e si kam ardhur aty ku jam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...