Jump to content
Veriu Forum
Sign in to follow this  
GenTo

Futja e EURO-s si monedhe kombetare !!!!

Recommended Posts

Kohet e fundit ne debatet e ndryshme politike dhe me renien e vleres se lekut kundrejt monedhes se perbashket europiane u hodh idea e zevendesimit te monedhes tone kombetare,pra lekut,me monedhen europiane,EURO.

 

SIKUR TE NDODHTE,DO TE ISHTE E DEMSHME APO E DOBISHME PER EKONOMINE E SHQIPERISE ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

o zot kta kane lujt mensh....shtete europiane me shume potenze ekonomike mbas euros kane msu nje krize te pa pame e hala nuk po dine me dal nga kriza....Shqipnia pa buk ne bark e kujto sala se do ja mbushe me euro...ai vdekt o zot

Share this post


Link to post
Share on other sites

Beh Kosova ka euro ashtu edhe mali i zi dhe asnjera nuk po vdes urie :)

Ajo renie ekonomike qe kane pesuar shtetet europiane ka qene vetem nje abuzim me cmimet gjate kthimit te monedhave vendase ne euro. Ka ndodhur ai fenomen qe quhet rrumbullakosje te cmimit.

Psh. ne kohen e liretes 1 euro = 1.937 lireta.

Nqs nje kile domate kushtonte 1.950 lira pas euros 1 kile domate u shit me 1 euro pra me 12 cent me shtrenjt se cmimi i realitetit.

 

Problemi ose trysnia mbi monedhen vendase Lek qendron ketu:

Nqs Importet behen ne Euro dhe shitja eshte ne lek tregu do te varet gjithome nga kursi i kembimit ndaj. Psh.Nqs 1 ton molla te importuara kushtojne 1000 euro ato ne tregun shqiptare duhet te shiten se paku 1100 euro pra me 100 euro fitim.

1100 euro kushtojne (me kurs kembimi 1.300 lek te vjetra per 1 euro) = 1.430.000 Lek te vjetra

Pra, ne tregun shqiptare duhet te kushtojne 1.430.000 Lek te vjetra te blera direkt ne piken e shperndarjes pa llogaritur doren e dyte ose te trete qe jane dyqanet etj...

Ne kete rast, nqs grosisti (pika e shpendarjes) do te marre nga keto molla 1.430.000 Lek dhe do ti ktheje ato ne Euro me nje kurs i cili eshte rritur (sic ndodhi kohet e fundit) me 1.350 Lek per 1 euro, do te kemi:

1.430.000 Lek : 1.350 Lek(=1 euro) = 1.059 euro

Nga kursi i kembimit grosisti do te humbase 41 euro dhe si rezultat per te rekuperuar kete humbje ai do te detyrohet te ngreje cmimin ne tregun shqiptare.

 

Nuk jam nje ekonomist dhe as nje financier por sipas meje tregu mendoj se funksionon keshtu. Dhe kthimi ne euro do te anashkaloje keto abuzime. Por, nuk mohoj faktin qe kjo situate mund te paraqitet gjithsesi, sic ndodh rendomte ne Itali ku cmimet e Ilaceve jane me te shtrenjtat ne Europe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

,,,,shpjegimi eshte i thjeshte... per fushaten elektorale qeveria harxhoi aq shume para qe pothuajse u shterren arkat e shtetit dhe kjo solli si pasoje kerkese te larte per valute te huaj.Kriza globale solli edhe prurje te uleta nga emigrantel.Keto dhe nje sere faktoresh tjere sollen dobesimin e monedhes tone kombetare.

Kosova dhe mali i zi e kane pase me kohe euron si monedhe mqs dinari jugosllav ka dale jashte qarkullimit para 10 vitesh.

Ata qe e kane perjetuar kalimin e ekonomise italiane nga Lireta ne Euro e dine mire se c do te thote futja e nje monedhe te re.

Share this post


Link to post
Share on other sites

o goni a mendon se po u fut euro nuk do abuzohet me cmimet..... a e ke idene se ne prerjet euro egziston dhe 500 cop po jane rreth 675000 lek te reja po kush e ka ate shanc me e pas nje here ne dore nje te tille.... ben 700 leke nje buk 500-600 gramshe a mendon se po u fut euro do beje ma pak se 1 euro nje buk...aman o Gon se per ne q jemi ktej nuk e nijme biles ma mire se skena nevoje per me konvertu ne lek po ato te shkretet anej ca do bajne....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...