Jump to content
Veriu Forum
Sign in to follow this  
VeriuPortal

20 vjet pas eksodit (foto)

Recommended Posts

a_1438.jpgItalianet kujtojne eksodin e madh qe zbriti brigjet e italise me datat 7-8 mars te vitit 1991. Pas renies se murit te Berlinit kesaj here ishte rralla e shqiptareve qe te thyenin murin e tyre e per t'ju bashkuar evropes.

Nuk ishte pare asnje here kesisoj eksodi - thote gazeta Repubblica - oret e para flisni per 12 apo 15 mije veta te mberritur me anije tregtare apo cfare do lloji. Shifra e pabesueshme arriti ne nje 27 mije persona vetem 2 - 3 dite, e ky do te njihej si eksodi biblik i marsit.

 

 

Brindizi

Ate mengjes brindizi zgjohej me 3 anije tregtare me nga 6 mije persona te cilat ishin ndalur nga autoritet portuale te barit per zbritjen e klandestineve qe aso kohe quheshin 'profughi' pra, 'te arratisur'. Gjate nates iu bashkuan edhe anije te tjera me te vogla qe kerkonin te zbarkoheshin. Atehere, qeveria italiane dergon nje trup diplomatik qe te hyje ne bisedime me qeverine shqiptare per kthimin prapa te anijeve, por keto bisedime deshtuan dhe perkeqesimi i personave ne anije beri qe porti i bridizit te kthehet ne nje kamp emigrantesh.

 

 

Mikpritja ishte e veshtire - kujtojne banoret e brindizit - por bashkia organizoi disa iniciativa per mbledhjen e ushqimeve, veshmbathjeve e ilaceve. Mire apo keq nuk ishte imagjinuar nje situate e tille ndaj ishim te papergatitur - shprehen ata.

Ate kohe mungonin pikat e mikepritjes se emigracionit sepse nuk ishte pare ndonje here dicka e tille, ndaj pikat e mikepritjes u bene shkolla, famulli e qendra sociale.

 

 

Ne ate eksod kishte dhe shume femije minoren qe kishin hipur ne anije ndoshta pa nje destinacion, apo thjeshte per te bere nje xhiro me anije, por shume shpejt italia do te behej toka e premtuar per shume te tjere.

 

 

Pas disa muajsh me vone e njejta panorame do te riperseritej por kesaj here ne Bari. Gushti i 91' do thyente dhe rekordin e eksodit duke u paraqitur para portit te Barit ne nje anije te vetme rreth 20 mije persona. Ky do te ishte eksodi i dyte i madh qe kesaj rradhe do te behej si shtepi mikpritjeje stadiumi i Barit.

 

 

 

1_400_01.jpg

 

 

2_400_01.jpg

 

 

3_400_01.jpg

 

 

4_400_01.jpg

 

 

5_400_01.jpg

 

 

6_400_01.jpg

 

 

7_400_01.jpg

 

 

8_400_01.jpg

 

 

9_400_01.jpg

 

 

 

Lexo me shume artikuj

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...