Jump to content
Veriu Forum
Sign in to follow this  
Pëllumb Syku

Sekser

Recommended Posts

Sekser,

sot eshte fjala me e perhapur neper muhabetet e korridoreve dhe neper klubet e tejmbushura. Nje fjale qe ne gjuhen e sotme te huazuar shqipe shpreh korrupsionin ne rruge jo te drejtperdrejta, por nepermes nje personi te trete, i cili nuk ka nje lidhje te mirefillte me korruptuesin e te korruptuarin, por sherben si ure lidhese per parate.

Keta persona dhe kjo situate mendohet te jene sjedhur me dipllomaci per te anashkaluar problemet kombtare te korrupsionit ne mase perballe komunitetit europian apo syve te botes, duke e perdorur si "larje duarsh".

 

Ju si e shikoni kete fakt qe nuk ndodh vetem ne shqiperi por qe tani ne shqiperi eshte shume ne fame dhe po ben buje?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un do ta quaja thjeshte nje perfitues ose grabites xhepash. Sekseri nuk eshte gje tjeter vec nje person qe perfiton nga njohja e nje punojesi shteteror, privat etj. Por mund te sherbeje edhe si nje mburoje per vete pushtetarin duke evituar pazaret e drejtperdrejta. Sdq para ligjit te tre keta persona denohen si korruptuesi, korruptori dhe i korruptuari.

Un dua te denoj nje ves ose "zakon" qe shqiptaret si popull me shume preferojne te bejne nje pune duke paguar se sa falas. Psh.: Ne spitale ku mjeku kryen punen e tij si cdo punetor tjeter, pacienti ose shoqeruesi i pacientit pasi kryen viziten nxjerr leket dhe i thote sa ben duke mos menduar qe ne shqiperi sherbimi mjeksor eshte FALAS.

Pra ne nje menyre populli eshte pergjegjes per nivelin e korrupsionit ne shqiperi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...