Jump to content
Veriu Forum

VeriuNews

Antare
 • Content Count

  2,657
 • Joined

 • Last visited

 1. Gazeta e përjavshme gjermane, “Der Spiegel”, sjell një artikull për Kosovën, të cilën e përshkruan si një vend i cili kurrsesi nuk po përparon.Vjedhjet zgjedhore, abuzimet, korrupsioni – të gjitha këto po frenojnë shtetin më të ri ballkanik, shkruan kjo javore.Në bisedë me këtë gazetë, lideri i Lëvizjes “Vetëvendosje”, Albin Kurti, ka thënë se “Kosova ndoshta formalisht është shtet i pavarur, p... http://www.veriu.com/vp/?ind=lajme&op=entry_view&iden=3439
 2. Qeveria shqiptare e ka një plan konkret për t’i ulur kokën kompanisë çeke që ka marrë ekskluzivitetin e shpërndarjes së energjisë në territorin shqiptar për familjarët dhe bizneset e institucionet.Burime zyrtare në Ministrinë e Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës thanë sot për agjencinë e lajmeve NOA se është vendosur të shpallet tenderi për futjen e një kompanie të dytë të rishitjes së energj... http://www.veriu.com/vp/?ind=lajme&op=entry_view&iden=3440
 3. Shumica e qytetarëve britanikë mbështesin rikthimin e dënimit me vdekje. Teksa kryeministri po përgatitet për një debat të pritshëm në fund të vitit në lidhje me dënimin kapital duket se sondazhi i fundit që është kryer tregon që 53 % e votuesve ishin për rivendosjen e dënimit. Vetëm 34% mendonin se një lëvizje e tillë nuk është e dobishme. Rasti i fundit i një varjeje publike në Britaninë e Ma... http://www.aol.al/idx/?ind=lajme&op=entry_view&iden=3437
 4. Aktorja e njohur me origjinë shqiptare, Eliza Dushku, mbërriti dje në Shqipëri, kësaj here për t’u ndjerë tërësisht shqiptare. E shoqëruar nga disa producentë dhe grupe xhirimi të disa televizioneve amerikane, Eliza Dushku tha para mediave shqiptare se do të promovojë imazhin e Shqipërisë. Ajo nuk e fshehu edhe një kërkesë të saj për të marrë shtetësinë shqiptare, të cilën e tregoi edhe përpara... http://www.aol.al/idx/?ind=lajme&op=entry_view&iden=3438
 5. Talebanet hakmerren per vrasjen e kreut te Al Kaidas, Osama Bin Laden? Zyrtaret kanë thene per për Asocietated Press se më shumë se 20 ushtarë të njësitit që ka vrarë Osama bin Ladenin, janë në mesin e të vrarëve pas sulmit në helikopterin amerikan nga ana e talebanëve.Shumica e 31 ushtarëve amerikanë që u vranë pas një sulmi të talebanëve në helikopterin e tyre janë pjesë e Njësitit Special SE... http://www.aol.al/idx/?ind=lajme&op=entry_view&iden=3436
 6. Ministria e Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës i bëri thirrje sot kompanisë shpërndarëse CEZ që t’i japë fund ndëprerjes së energjisë elektrike në ujësjellësa dhe ndërmarrje të tjera.Sipas METE, këto veprime të CEZ nuk i japin zgjidhje problemit të detyrimeve financiare që CEZ ka ndaj këtyre institucioneve.“METE konsideron të papranueshëm çdo mekanizëm presioni për arkëtimet e borxheve ndaj u... http://www.aol.al/idx/?ind=lajme&op=entry_view&iden=3431
 7. Ndërtimi i sheshit “Skëndërbej” në qendër të Tiranës mesa duket do të zgjasë edhe për një kohë të gjatë. Pasi kryebashkiaku i ri sqaron se ka nevojë për tu rishikuar.Sipas Bashës më projektin aktual nuk zgjidhet ngërçi i trafikut në Tiranë, pasi nuk ka asnjë nënkalim apo by pass."Natyrisht, ne nuk mund ta kthejmë sheshin në gjendjen e mëparshme, por çlirimi i përkohshëm i trafikut është një urg... http://www.aol.al/idx/?ind=lajme&op=entry_view&iden=3432
 8. Trajneri i Kombëtares shqiptare, Jozip Kuzhe ka publikuar listën e futbollistëve të grumbulluar për miqësoren mes përfaqësueses tonë dhe asaj të Malit të Zi.Ne porte: Arjan Beqaj Samir Ujkani Ne mbrojtje: Andi Lila ,Debatik Curri,Armend Dallku ,Kristi Vangjeli ,Ansi Agolli ,Admir Teli. Ne mesfushe: Lorik Cana ,Ervin Bulku ,Altin Lala ,Klodian Duro ,Gilman Lika ,Emiljano Vila ,Jahmir Hyka,Gjer... http://www.aol.al/idx/?ind=lajme&op=entry_view&iden=3433
 9. Forcat e NATO-s kanë vrarë mëngjesin e sotëm një prej djemve të diktatorit libian, Muamar Gadafi. Bëhet fjalë për djalin e tij më të vogël, Khamis Gadafi.Lajmi për vrasjen e tij është konfirmuar nga ana e rebelëve. Khamis ishte komandant i Brigadës 32 dhe gjithmonë në vijën e parë të frontit në luftën kundër kryengritësve libianë. Rebelët e kishin pagëzuar me nofkën “Kasapi”.Ky është djali i dy... http://www.aol.al/idx/?ind=lajme&op=entry_view&iden=3434
 10. Gjykata e Kievit ka urdhëruar arrestin e ish-kryeministres Julia Timoshenko, e cila është edhe kryetarja e opozitës së Ukrainës.Timoshenko u arrestua gjatë procesit gjygjsore ku akuzohej për kontratën e gazit rus që furnizonte Ukainën.Ajo akuzohet se ka pranuar në mënyrë ilegale një kontratë 10 vjeçare për të blerë gaz natyror nga Rusia. Hetuesit thonë se Ukraina u detyrua të blinte gaz me çmi... http://www.aol.al/idx/?ind=lajme&op=entry_view&iden=3435
 11. Nënshkrimi i marrëveshjes në fushën e turizmit mes Shqipërisë dhe Kinës për pak sa nuk u shndërrua në një incident diplomatik. Ashtu siç ishte rënë dakord me protokollet e të dy vendeve, marrëveshja për bashkëpunim në fushën e turizmit mes dy vendeve do të nënshkruhej nga zv.ministri i Turizmit Nikollë Lesi dhe homologu i tij kinez. Ministri Aldo Bumçi ka autorizuar Nikollë Lesin në emër të Min... http://www.aol.al/idx/?ind=lajme&op=entry_view&iden=3430
 12. Një numër telefoni i vënë në dispozicion për qytetarët nga Bashkia e Tiranës, me qëllim denoncimin e ndërtimeve pa leje dhe paligjshmërive të tjera, ka funksionuar. Në një deklaratë për shtyp, zyra e shtypi e Bashkisë Tiranë tha se “pas publikimit të numrit të telefonit, qytetarët e Tiranës kanë bashkëpunuar me Policinë Bashkiake dhe kanë bërë me dhjetra denoncime”Sipas, Bashkisë gjatë kontroll... http://www.aol.al/idx/?ind=lajme&op=entry_view&iden=3428
 13. Ministri i Brendshëm Z. Bujar Nishani dhe Ambasadorja e Zvicrës në Shqipëri Znj. Yvana Enzler nënshkruan sot një marrëveshje bashkëpunimi mes të dy vendeve me synim fuqizimin e qeverisjes vendore.Në bazë të marrëveshjes qëndron projekti për përmirësimin e funksionimit të qeverisjes vendore në qarqet Shkodër dhe Lezhë, rritjen e kapaciteteve administrative dhe përshpejtimin e procesit të decentr... http://www.aol.al/idx/?ind=lajme&op=entry_view&iden=3429
 14. Besimtarët myslimanë shqiptarë kanë nisur sot muajin e Ramazanit, i cili konsiderohet nga komuniteti ndërkombëtar mysliman si muaji i mirësisë dhe dashurisë. Rreth një miliardë e gjysmë myslimanë në të gjithë botën fillojnë sot muajin e shenjtë të Ramazanit, i cili konsiderohet si një nga shtyllat e besimit islam. Ffillimi i muajit të agjërimit përcaktohet në bazë të lëvizjes së hënës, e cila p... http://www.aol.al/idx/?ind=lajme&op=entry_view&iden=3419
 15. Kryeministri i Kosoves, Hashim Thaçi paralajmëroi se së shpejti mund të ketë aksione të reja të njësisë speciale ROSU në veri të vendit.“Do të kemi ballafaqime tjera me paramilitarë, huliganë e kontrabandistë, në mënyrë që ligjshmëria dhe kushtetuta e vendit të shtrihen në tërë territorin e Republikës së Kosovës”, citon Thaçin e përditshmja kosovare Exoress.Komentet, kryeministri I Kosovës I bë... http://www.aol.al/idx/?ind=lajme&op=entry_view&iden=3420
×
×
 • Create New...