Sa mole acid sulfurik H2SO4 nevojitet per te asnjanesuar 37 grame hidrokside kalciumi Ca(OH)2, sipas baraimit : Ca(OH)2 + H2SO4 = CaSO4 + 2H2O :zgjidhja me duhet me te gjitha kerkesat.
Për të kthyer përgjigje nevojitet të identifikoheni ose të regjistroheni nëse nuk jeni pjesë e këtij portali.
Acidi sulfurik dhe hidroksidi i kalciumit kane nje raport 1:1 dhe nevojiten 0,49 mol te H2SO4 ku masa molare (PM) eshte 98,07 g/mol
Llogaritja e mases molare (sic duhet ta dish) eshte shuma e cdo elementi qe eshte ne perberje. Psh: H = 1g/mol, O = 16 g/mol etj... Ndodhen ne tabelen e elementeve kimike (mendelejevit)
Tani nuk na nevojitet vetem te shumezojme: 98,07 * 0,49 = 48,05g
Perfundimi:
Per asgjesimin duhen 0,49 mol ose 48,05 grame acid sulfurik
JU FTOJME TE REGJISTROHENI PER TE BERE PYETJE PASI MUND TE ZGJIDHNI PYETJEN NESE ESHTE E SAKTE APO JO DHE SHUME OPSIONE TE TJERA MBI KETE SHERBIM
Për të komentuar nevojitet të identifikohesh ose te regjistroheni nëse nuk jeni pjesë e këtij portali.
Nje trup hidhet lart nga Toka me shpejtesi fillestare = 10m/s.a. Ne cfare lartesie trupi e ka shpejtesine = 5m/s ?b. Deri ne cfare lartesie ngjitet ky trup ?Shpejtesia fillestare = Vo Shpejtesia =...
(1) Përgjigje